اقامت و تحصیل در ترکیه, زندگی در ترکیه

مدارس ایرانی ، مقاطع تحصیلی ، نظام آموزشی و نحوه اقدام برای ثبت نام فرزندان

Rate this post

یکی از مهم ترین مباحث در امر مهاجرت بحث تحصیل فرزندان می باشد. یکی از مزیت های مهاجرت به ترکیه امکان تحصیل فرزندان در مدارس ایرانی ترکیه می باشد که در دو شهر آنکارا و استانبول این امکان فراهم شده است پس اگر فرزندان شما به زبان ترکی تسلط ندارند می توانند به راحتی با نظام آموزشی ایرانی و به زبان فارسی حداقل به مدت دو سال به تحصیل در مدارس ایرانی واقع در ترکیه بپردازند سپس قادر خواهند بود وارد مدارس بین المللی و یا ترکی شوند. از آنجایی برای ورود به مدارس ترکیه فرزند شما می بایست به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشد تحصیل در مدارس ایرانی برای سال های ابتدایی مهاجرت به ترکیه انتخابی سنجیده می باشد و به فرزند شما امکان تطبیق با کشور ترکیه و زبان آن را در طی این مدت می دهد. برای ثبت نام در این مدارس می بایست تمامی کارنامه های فرزند خود را به مهر آموزش و پرورش منطقه مربوطه در آورید و همچنین فرزند شما باید کارت اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده باشد به همین جهت بهتر برای مهاجرت به ترکیه طوری زمان بندی کنید که قبل از شروع مدارس کارت اقامت کشور ترکیه را گرفته باشید. بهترین زمان برای شروع پروسه مهاجرت فصل بهار می باشد به این علت که پس از اولین اقدام برای دریافت کارت اقامت اداره مهاجرت ترکیه دو الی سه ماه بعد به شما وقت مصاحبه می دهد و شما در تابستان موفق به دریافت کارت اقامت شده و در ماه مهر می توانید در این مدارس ثبت نام نمائید.

در این قسمت دو مدرسه ایرانی واقع در کشور ترکیه که به ترتیب در شهر های استانبول و آنکارا واقع شده اند را به شما معرفی می کنیم.

مدرسه ایرانی فجر در استانبول

این مدرسه دارای دو شعبه است که شعبه اصلی آن در منطقه سلطان احمد و دیگری در منطقه توپکاپی شهر استانبول واقع شده اند و امکان تحصیل در همه مقاطع از ابتدائی تا دبیرستان را به فرزندان شما می دهد. متد آموزشی این مدرسه مطابق با نظام آموزشی کشور ایران می باشد.

 

مدرسه 22 بهمن آنکارا

این مدرسه در محله قاضی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، کوچه شاعرلر شهر آنکارا واقع شده است در این مدرسه نیز فرزندان شما امکان تحصیل در همه مقاطع را دارند.

هزینه تحصیل سالیانه در مدارس ایرانی واقع در ترکیه مبلغی در حدود 600 تا 1000 دلار می باشد.

که در مقاطع ابتدایی مبلغی حدود 600 تا 700 دلار است و با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی این مبلغ نیز تا سقف 1000 دلار افزایش پیدا می کند.

اما گزینه دیگری که جهت تحصیل فرزندان شما در کشور ترکیه وجود دارد تحصیل در مدارس دولتی ترکیه می باشد. تحصیل در این مدارس برای خارجی ها نیز رایگان می باشد. برای ثبت نام در این مدارس علاوه بر داشتن کارت اقامت، می بایست تمامی مدارک تحصیلی فرزندان شما به زبان ترکی ترجمه و معادل سازی شده و دارای مهر آموزش و پرورش استان محل زندگی باشد.

گزینه سوم مدارس بین اللملی خصوصی همچون Doga kolejiو American kultur می باشند. تحصیل در این مدارس به دو زبان ترکی و انگلیسی بوده و هزینه تحصیل سالیانه در این مدارس مبلغی بالغ بر 25000 تا50000 لیر می باشد. این مدارس از لحاظ کیفی در سطح بالاتری نسبت به مدارس دولتی ترکیه قرار دارند. علاوه بر این مدارس بین اللملی دیگر به زبان های آلمانی، فرانسه و انگلیسی وجود دارند که متد آموزشی آنها بسیار غنی بوده و ودارای آزمون ورودی می باشند و کمتر مورد استقبال ایرانیان قرار می گیرند.

همان طور که در توضیحات بالا اشاره کردیم جهت ثبت نام در مدارس خصوصی بین المللی و همچنین مدارس دولتی ترکیه شما می بایست از قبل کارت اقامت خود را دریافت کرده و مدارک خود را به زبان ترکی ترجمه و مقاطع تحصیلی گذرانده شده را معادل سازی کنید. شما برای ترجمه مدارک خود دو راه پیش رو دارید؛ اول اقدام به ترجمه مدارک در دارالترجمه های موجود در ایران. در این روش شما می بایست پس از ترجمه مدارک خود را به سفارت ترکیه به ایران برده و به تائید آنها برسانید. گزینه بعدی نیز ترجمه مدارک خود در دارالترجمه رسمی ایرانیان استانبول می باشد

هزینه ترجمه مدارک در کشور ترکیه نسبت به ایران ارزان تر بوده و موسسه بین المللی گلوبال کادرو به در درون خود  دارالترجمه ایرانیان استانبول را جای داده است و امتیاز این دارالترجمه معروف متعلق به موسسه بین المللی گلوبال کادرو می باشد و  انواع خدمات ترجمه را برای شما عزیزان ارائه می دهد.

برای ارتباط با بخش دارالترجمه رسمی در ترکیه موسسه بین المللی گلوبال کادرو ( دارالترجمه مرکزی ایرانیان استانبول ) می توانید با شماره 905537124401+ از طریق تلگرام یا واتساپ نیز تماس حاصل فرمایید.

0 دیدگاه در “مدارس ایرانی ، مقاطع تحصیلی ، نظام آموزشی و نحوه اقدام برای ثبت نام فرزندان

  1. فاطمه گفت:

    سلام ممنون از مقاله ی مفیدتون.ولی یک سوال میتونم پسرمو در مدرسه ی کاملا ترک ثبت نام کنم؟چون زبان ترکی آذریش خوبه و الان یک سال هست ما در استانبول هستیم

    1. کارشناس ارشد گفت:

      سلام. بله اگر کارت اقامت دارید، میتونید مدارس ترک ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *