امور بیمه موسسه گلوبال کادرو

مرکز صدور انواع بیمه برای ایرانیان در ترکیه

امور بیمه موسسه گلوبال کادرو

مرکز صدور انواع بیمه برای ایرانیان در ترکیه

انواع بیمه در ترکیه

بیمه درمان
بیمه اتومبیل
بیمه عمر و سرمایه
بیمه آتش سوزی
بیمه مسئولیت
بیمه مهندسی

فهرست موضوعات

بیمه درمان در ترکیه - sağlık sigorta

یکی از موارد و چالش هایی که هموطنان ما ، در کشور ترکیه ، با آن روبرو می شوند ، بیمه های درمان است.هموطنان عزیزی که اقدام به دریافت اقامت قانونی از کشور ترکیه می نمایند ، یکی از مواردی که برای تکمیل پرونده خود به اداره اقامت ترکیه نیازمند هستند و تحویل می دهند بیمه درمان می باشد .

شاید از بعضی افراد ( گاها ، نا آگاه ) شنیده باشیم که بیمه های درمان برای خارجی های Yabancı için sağlık sigortası خدماتی به دارندگان آن پرداخت نمیکند و فقط در قالب یک برگه برای تکمیل مدارک برای دریافت اقامت می باشد ، این موضوع کاملا اشتباه است و فقط بیمه گذاران بیمه درمان کافی است که بداند چگونه و چه زمان می تواند از آن استفاده نماید .

مسائلی مانند طرف های قراداد شرکت بیمه مثل بیمارستان ها ، داروخانه ها و درمانگاه ها ، موضوعات مهمی هستند که ما به هموطنان مان موقع ارائه این بیمه نامه مشاوره می دهیم ، که در صورت لزوم بتوانند از این بیمه نامه استفاده نمایند .

 

سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید

 

تماس با دفتر استانبول: ۲۱۲۲۱۲۴۴۰۱-۹۰+

تماس با واتساپ: ۵۵۳۷۰۵۴۴۰۱-۹۰+

سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید

 

تماس با دفتر استانبول: ۲۱۲۲۱۲۴۴۰۱-۹۰+

تماس با واتساپ: ۵۵۳۷۰۵۴۴۰۱-۹۰+

بیمه های درمان را در 3 نوع ارائه می دهیم ،که بسته به نیاز مشتریان خدمات آنها متفاوت است . این 3 نوع عبارتند از :
1-بیمه درمان برای افراد خارجی (Yabancı için sağlık sigortası )
2-بیمه های درمان انفرادی Bireysel sağlık sigortası
3- بیمه های درمانی مکمل Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

بجز بیمه درمان برای افراد خارجی Yabancı için sağlık sigortası که تعهدات آن ثابت و از طرف دولت مشخص می شود ، دو نوع دیگر ، با توجه طرح های مختلف ، حق بیمه های متفاوت و خدمات متنوعی دارند.

بيمه هاى تامين اجتماعى و بيمه هاى بازرگانى در تركيه

بيمه هاى اجتماعى تركيه شامل بيمه هاى درمانى ، بازنشستگى و كار افتادگى كه اصطلاحا به آن ها SGK گفته مى شود، به سه گروه عمده دسته بندى مى شوند. بيمه هاى دولتى براى افرادى كه در سازمان هاى دولتى فعاليت مى كنند. و بيمه خويش فرمايى و بيمه SSK.

بيمه SSK شامل افرادى مى شود كه به صورت خصوصى فعاليت مى كنند. و بيمه خويش فرما براى افرادى است كه ثبت شركت انجام داده اند. اگر بخواهيد در تركيه يكى از اين سه نوع بيمه را انتخاب كنيد، هر سه نوع بيمه جز بيمه SGK هستند.

براى سن بازنشستگى در هركدام از اين نوع بيمه ها يک قاعده مشخصى وجود دارد. براى آقايان سن ٦٠ سال و براى خانم ها سن ٥٥ سال محاسبه مى شود. و تعداد روزهاى كاركرد نيز به مقدار ٧ هزار روز يا همان ٢٠ سال كاركرد در تركيه كافى است.

نوع ديگر از بيمه هايى كه در تركيه وجود دارد، بيمه هاى بازرگانى است. بيمه هاى بازرگانى شامل ٦٣ شركت خصوصى و دولتى هستند. كه شامل شركت هاى بين المللى ،ترک و شركت هايى كه به صورت نمايندگى در تركيه خدمات ارائه مى دهند، مى باشد. که خدماتى مثل بيمه هاى زندگى (عمر )،بيمه هاى درمانى ،بيمه هاى اتومبيل ،آتش سوزى و ..ارائه مى دهند.

بيمه شدن همزمان در ايران و تركيه

افرادى كه به كشور تركيه مهاجرت كرده اند، مى توانند از بيمه داخل ايران بهره مند شده و استفاده كنند. اما بايد توجه داشته باشند كه بصورت اختيارى يا صاحبان حرفه يا مشاغل آزاد بيمه شوند. و پرداخت بيمه از طريق اين مشاغل نياز به كار فرما ندارد. و مشكل قانونى بوجود نمى آورد.

بايد توجه داشت اين افراد چون خارج از ايران زندگى مى كنند، نمى توانند حق بيمه را از شركتى كه در داخل ايران است پرداخت نمايند. طبق قوانين بيمه تامين اجتماعى افراد ايرانى كه در كشورهاى ديگر بيمه هاى اجبارى دارند، نمى توانند از بيمه اجبارى داخل ايران استفاده كنند. بايد به صورت اختيارى بيمه شوند. براى استفاده از بيمه در ايران مى توان از كارگزارى بيمه تامين اجتماعى در استانبول استفاده کرد.

در خصوص انجام بيمه براى كسانيكه در تركيه زندگى مى كنند، مى توانند بيمه خود را در ايران نیز ادامه دهند. و زمان رسیدن به سن بازنشستگى در ايران بازنشسته شوند. حتى افراد يا فرزندانى كه در ايران بيمه ندارند، و به سن بيمه گذارى نرسيده بودند و در تركيه به سن ١٨سال رسيده اند، نيز مى توانند با تشكيل پرونده تامين اجتماعى براى خود در ايران سابقه بيمه رد كنند. و از طريق كارگزارى بيمه ايران در تركيه اقدام به شروع بيمه خويش فرمايى نمايند.

این افراد می توانند حق بيمه خود را به صورت سه ماهه ،شش ماهه و يكساله پرداخت نمايند. و درحالى كه در تركيه زندگى مى كنند در ايران بيمه تامين اجتماعى رد شود. اين بيمه مى تواند همزمان با اشتغال در تركيه نيز انجام بگيرد. و شخص در هر دو كشور سابقه بيمه داشته باشد.

بیمه اتومبیل در ترکیه

کشور ترکیه در راستای حمایت از دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و همچنین افرادی که در اثر تصادف با این وسایل دچار صدمه و آسیب دیدگی می شوند ، در قالب دو بیمه نامه این موضوع را پوشش داده است .

بیمه ترافیک (Trafik Sigortası) : در سال 1990 با توجه به افزایش تولید خودرو و دارندگان آن ،تصمیم بر این گرفته شد که این بیمه نامه بصورت اجباری ارائه گردد . در صورت نداشتن بیمه نامه ترافیک در کشور ترکیه خودرو توسط پلیس توقیف و جریمه نقدی می گردد. در این نوع بیمه نامه شخص ثالث دارای پوشش مالی و جانی می باشد .

بیمه کاسکو يا همان بيمه بدنه اتوموبیل در ترکیه ( Kasko Sigortası) :

یکی از انواع بيمه اتوموبیل در تركيه ، بيمه بدنه است كه در خيلى از كشورها نیز اين بيمه وجود دارد. به این بیمه در اصطلاح بيمه كاسكو گفته مى شود. اين بيمه در هيچ يک از كشورها اجبارى نيست. ولى نکاتی دارد كه باعث می شود اگر در تركيه خودرويى داريد، حتما از اين بيمه استفاده كنيد.

در این بیمه نامه اتومیبل با توجه به ارزش و قیمتی که دارد ارزیابی و در مقابل خطراتی همچون آتش سوزی ، بلایای طبیعی ، سرقت ، شکست شیشه و … مورد پوشش قرار می گیرد ، همچنین در صورتی که خسارت طرف زیاندیده ، از محل بیمه ترافیک کامل پرداخت نشده باشد ، مقصر و دارنده بیمه کاسکو می تواند مابه التفاوت خسارت را پرداخت نماید.در این بیمه نامه خسارت مالی می تواند از ارزش اتومبیل بیشتر باشد .

يكى از دلايل استفاده از اين بيمه اين است كه خودروها در تركيه خوردهاى لوكسى هستند و به همين دلیل بهتر است از بيمه بدنه استفاده شود. حق بيمه كاسكو براساس ارزش خودرو ،نوع ، مدل كاربرى وسيله نقليه، سوابق راننده، عدم خسارت سال هاى قبل و …. محاسبه مى شود.

جالب است بدانيد در بيمه هاى بدنه اى که در تركيه صادر مى شود، به هيچ عنوان سقف پرداختى وجود ندارد. در تركيه سقف هاى بيمه نامحدود است. و همانند ايران نيست. و يا در مواقع معدودى برخى از شركت ها اگر سقف مشخصى را قرار داده باشند، سقف بسيار بالايى را در نظر مى گيرند.

به عنوان مثال اگر قيمت يک خودرو سيصد هزار لير باشد، قيمت یک ميليون لير سقف بيمه در نظر مى گيرند. كه به این مقدار سقف نمى رسد. بنابراين بيمه بدنه در تركيه چون سقف نامحدودى دارد، بسيار حائز اهميت است .

پوشش بیمه بدنه اتوموبیل در ترکیه

نكته بسيار مهم در مورد بيمه بدنه در تركيه، اختصاص بيمه به برخى از موارد بسيار ناچيز و غير اصلى است. كه يكى از آن ها آتش گرفتن صندلى خودرو در اثر آتش سيگار و يا گم شدن سوييچ و يا مواردى به اين صورت می باشد. به طور مثال اگر آتش سوزى ،سرقت يا حادثه يا بلاهاى طبيعى که در اثر آن خودرو دچار آسيب شود، به طورى كلى بيمه بدنه اين حوادث را پوشش مى دهد. و علاوه بر آن گم شدن سوييچ نيز در موارد بيمه اى قرار داده شده است.

نكته قابل توجه در مورد بيمه بدنه اتوموبیل در ترکیه يا كاسكو اين است كه اگر در تركيه تصادفى رخ دهد، و خودرو هر دو طرف در تصادف آسيب ديده باشد، و بيمه شخص ثالث ميزان خسارتى كه به فرد مقابل وارد شده نتواند پوشش دهد، بيمه كاسكو از مبلغ سقف خسارت كم مى كند و خسارت فرد مقابل را پرداخت مى نماید.

بيمه ترافيک یا شخص ثالث در تركيه


بيمه ترافيک يا همان بيمه شخص ثالث در ايران، كه دارندگان خوردو موظف هستند از سال ١٩٩٠ به صورت اجبارى در تركيه خودرو خود را بيمه كنند، اختصاص به دادن غرامت به شخص ثالث است. يعنى زمانى كه تصادفی رخ مى دهد فردى كه با تصادف مواجه شده مى تواند از بيمه استفاده كند. و خسارت فرد مقابل را پرداخت كند.
براى اين منظور ايرانيانی كه در تركيه هستند و از خودرو شخصى استفاده مى كنند، نياز به گرفتن خدمات بيمه تخصصى و مقرون بصرفه هستند. باید توجه داشت که خسارت و پرداخت خسارت بيمه در تركيه بر خلاف ايران كه براساس ديه و مفاهيم اسلامى پرداخت غرامت هست، اما در تركيه پرداخت غرامت براساس سقف مشخص شده مى باشد. و به ازاى فوت و جراحت و يا هر نوع خسارت هاى مالى سقف مشخص را تعيين مى كند. و بر مبناى آن بيمه قيمت گذارى مى شود. البته نوع اتومبيل ،مدل ،تيپ و سال ساخت تاثير بر هزينه بيمه يكساله شما در تركيه دارد.

بيمه شخص ثالث بين المللى -كارت سبز


بيمه كارت سبز خودرو زمانى ازامی است كه شخص قصد مسافرت و خروج از کشور با ماشين شخصى دارد. و علاوه بر بین المللی کردن گواهينامه، نیاز است که بيمه در كشور مورد نظر نيز فعال شود. براى اين كار نياز است كه بيمه كارت سبز را دريافت شود.

٤٨ كشور عضو سيستم كارت سبز هستند. كه ايران و تركيه جز آنها مى باشند. و در اين كشورها نيز فعال مى باشد. كه مى توان بيمه شخص ثالثى كه در كشور مقصد مى خواهيد دريافت كنيد.

بنابراین هنگام انجام كاپوتاژ و آماده سازی خودرو جهت خروج از كشور، بايستى حتما بيمه كارت سبز نیز دريافت شود.

 

بیمه عمر و سرمایه در ترکیه

با توجه به حضور شرکت های بیمه بین المللی و قدرتمند در ترکیه ، 21 شرکت فقط در زمینه بیمه های عمر و بازنشستگی فعالیت دارند ، همین امر باعث شده است که طرح های متنوع و رقابت شدیدی بین شرکت های بیمه به جود بیاید .

این موضوع به نفع مشتریان و متقاضیان بیمه های عمر است و هموطنان عزیزمان نیز که، دارای اقامت کشور ترکیه هستند ، می توانند از مزایای این بیمه نامه ها استفاده کنند ، چرا که گزینه بسیار مناسبی برای دوران بازنشستگی و استفاده از خدمات بیمه ای مثل ازکارافتادگی و هزینه های پزشکی ناشی از حوادث و بیماری های خاص می باشد.

حد نصاب به بازنشستگى در تركيه


بيمه و بازنشستگى در كشور تركيه براى ايرانيان يا كسانيكه كه شهروند تركيه را دريافت كرده اند، بسيار حائز اهميت مى باشد. اين افراد بايد توجه داشته باشند ميزان سال هايى كه بايد در تركيه فعاليت داشته باشند، تا بتوانيد به سن بازنشستگى برسند، و از بازنشستگى استفاده كنند هفت هزار و پانصد روز مى باشد. كه به صورت مداوم يا جدا يا با رسيدن به سن ٥٥سالگى می باشد.

براى دريافت بيمه هايى كه به صورت خويش فرمايى از بانک ها يا ساير بيمه ها استفاده مى كنند بايستى به بيمه هاى تكميلى و شركت هاى خصوصى مراجعه كنند اگر در شركتى فعاليت مى كنند مى توانند از بيمه هاى SYKاستفاده كنند كه با هفت هزار پانصد روز يا با رسيدن به سن ٥٥سالگى بازنشستگى به آنها تعلق مى گيرد.

این بیمه نامه ها قالبا حداقل 10 ساله هستند و به آنها ،خدماتی بانکی همچون وام و سود مشارکت نیز تعلق می گیرد .موضوع قابل توجه ای که می تواند برای هموطنان عزیزمان جالب باشد ، اینکه در هر کجای دنیا باشید این بیمه نامه را می توانید ادامه دهید . بطور مثال بیمه گذار بیمه نامه عمر را در استانبول خریداری می نماید ، 2 سال بعد به کشور آلمان مهاجرت می کند و 5 سال بعد به کانادا نقل مکان می کند .

در طی این مدت فقط کافی است که به شرکت بیمه اطلاع داده ، که حق بیمه شما را به ارز کشور مقصد مطابقت دهند ، که بتوانید بیمه نامه را ادامه دهید و در آخر بیمه نامه در هر مکانی که به اتمام برسد، در همان کشور مزایای بازنشستگی و یا خدمات بیمه ای، آن را دریافت می کنید.

بیمه عمر به شرط بازپرداخت Prim İadeli Hayat Sigortası
بیمه عمر – پس انداز مطمئن (TEMİNATLI BİRİKİM SİGORTASI)
بیمه زندگی جامع (Tam Kapsamlı Hayat Sigortası)
بیمه عمر همگانی (Herkese Hayat Sigortası )
بیمه سرمایه گذاری برای فرزندان (ÇOCUĞUM İÇİN YATIRIM SİGORTASI)
بیمه سرمایه گذاری تحصیلی برای فرزندان (ÇOCUĞUM İÇİN EĞİTİM SİGORTASI)
بیمه عمر و بازنشستگی (BİREYSEL EMEKLİLİK) از نمونه های این بیمه نامه های هستند .

بیمه آتش سوزی در ترکیه

یکی از قدیمی ترین نوع بیمه ها بیمه های آتش سوزی است ، در واقع می توان گفت اساس شکل گیری بیمه و ایجاد شرکت در اثر آتش سوزی هایی بود که در زمان های خیلی دور اتفاق می افتاد.

امروزه این بیمه نامه ها بسیار متنوع هستند ، درواقع افراد اموال خود را می توانند تحت پوشش بیمه آتش سوزی قراردهند و پوشش های متنوعی از قبیل آتش سوزی، انفجار، صاعقه ، سیل ،زلزله ، سرقت ، شکست شیشه و … را شامل می شود .

کشور ترکیه نیز با توجه به حضور شرکت های خارجی ، در زمینه بیمه های آتش سوزی بسیار پیشرو بوده است ، از طرفی این کشور بعد خسارت و فاجعه زلزله سال 1999 ، قانونی تصویب کرد ، که تمام منازل مسکونی بصورت اجباری باید بیمه زلزله و بلایای طبیعی یا DASK خریداری نمایند .

با این توضیح ، باید بدانیم که تمامی هموطنانی که در کشور ترکیه اقدام به خرید ملک در ترکیه می نمایند ، برای ثبت سند حتما باید بیمه نامه DASK خریداری نمایند ، همچنین یک موضوع مورد اهمیت اینکه ؛ ادارات آب ، برق و گاز ، انجام بیمه نامه DASK را برای انجام امور اداری خود توسط مالک اجباری می دانند .

که البته این بیمه نامه خطر آتش سوزی، زلزله،رانش زمین و سونامی ، را تحت پوشش قرار می دهد و برای تکمیل آن باید بیمه نامه آتش سوزی منزل مسکونی یا همان Konut Sigortası که پوشش های تکمیل تری از قبیل سرقت ، شکست شیشه و … را دارد ، خریداری نمایند .

بیمه اقامتى تركيه مفيد يا بلا استفاده؟

بيمه هايى كه به جهت دریافت اقامت در تركيه دريافت مى شود، و به عنوان مدركى جهت ارائه به اداره مهاجرت براى اخذ اقامت استفاده مى شود، در اصل بيمه هاى واقعى هستند. و مى توان از آن ها استفاده کرد. 

علت اينكه چرا گاها گفته می شود  از اين بيمه ها نمى توان استفاده كرد، اين است كه معمولا بيمه اى صادر مى شود كه مراكز ارائه دهنده خدمات آن بسيار كم است. يا در محل سكونت متقاضی، مركزى براى ارائه خدمات وجود ندارد. يا مراكز پزشكى كه اين بيمه را قبول مى كنند، در محل سكونت متقاضی نيست.

بنابراين در هنگام دريافت بيمه اقامت، باید به اين نكته توجه داشت كه مراكز ارائه خدمات بيشترى داشته باشد. و بتوان از اين بيمه بهره مند شد.

خدمات بيمه رايگان در تركيه

يكى از انواع بيمه كه تحت نظارت سازمان تامين اجتماعى تركيه (SGK)است، بيمه Genel Sağlik Sigortası می باشد. كه به معنی بيمه عمومى شهروندان تركيه است.

اين بيمه خدمات درمانى به كسانى تعلق مى گيرد كه شهروند تركيه هستند. بنابراين افراد ايرانى كه هنوز شهروندى تركيه را دريافت نكرده اند، نمى توانند از اين بيمه بهره مند شوند.

اين بيمه صرفا براى افرادى است كه شهروندى تركيه را دريافت كرده اند. افراد مى توانند با مراجعه به سازمان تامين اجتماعى براى خود GSSافتتاح كنند. و از خدمات درمانى بيمارستان هاى دولتى تركيه به صورت رايگان استفاده كنند .

توجه داشته باشيد بيمه GSSتنها شامل خدمات درمانى مى شود. و افراد نمى توانند با استفاده و پرداخت آن بيمه از بازنشستگى بهره مند شوند.

اگر مى خواهيد همراه با خدمات درمانى از بازنشستگى نيز بهرمنده شويد، حتما بايد از Bireysel Emeklilik Sigortası استفاده كنيد. براى افتتاح اين نوع بيمه از شركت هاى خصوصى مى توانيد استفاده كنيد. 

تعهدات بیمه اقامتی ترکیه

نكته بعدى تعهدات بيمه ها است. چون اين بيمه ها تعهدات كمترى دارند، و به همین علت اين بيمه ها ارزان هستند. و تعهدات كمترى ارائه مى كنند. و متقاضی زمانى كه مى خواهد از اين بيمه استفاده كند، اعلام مى شود كه امکان استفاده از خدمات اين بيمه وجود ندارد.

انواع بيمه تامين اجتماعی در ترکیه

سازمان بيمه تامين اجتماعى تركيه SGK خدمات بيمه خود را براى افراد خارجى و همينطور شهروندان ترک در پكيچ هاى مختلف ارائه مى دهد.

بيمه كارفرمايى SSK : يكى از انواع بيمه در ترکیه است. این نوع بیمه براى افراد خارجى كه اجازه کار در تركيه دارند و یا شهروندان تركيه می باشد. اين بيمه را به صورت خويش فرما نمى باشد. و بايد از طريق كارفرما انجام شود .

بیمه خویش فرما : نوعى ديگر، بيمه خويش فرما BAĞKURاست. اين نوع بيمه ويژه كسانى هست كه در تركيه ثبت شركت انجام داده اند. يا صاحب مشاغل هستند. اين افراد مى توانند براى خود بيمه خويش فرما واريز كنند.

بیمه GSS : نوع سوم از اين بيمه ها GSS است. كه اين بيمه مخصوص شهروندان ترک است. افرادى كه بعدا شهروند ترك شده اند، مى توانند از اين نوع بيمه استفاده كنند. واريز اين نوع بيمه به صورت شخصى مى باشد.

با استفاده از اين نوع بيمه مى توان از خدمات درمانى رايگان بيمارستان هاى دولتى بهره مند شد. اين نوع بیمه شامل بازنشستگى نمى شود. و شخص باید همراه با آن بيمه اى از BIREYSEL EKMEKLELIK داشته باشد.

بيمه با اجازه كار يا بیمه كارفرمايى

بيمه SSK بيمه اى است كه بعد از دريافت چاليشما ايزنى يا اجازه كار مى توان از اين بيمه استفاده كرد.

همانطور كه قبلا هم گفته شد، بيمه SSK را نمى توان به صورت شخصى انجام داد. حتما بايد توسط كارفرما اين بيمه انجام شود. شهروند ترک و شهروند ايرانی داراى اجازه كار، حتما باید اين بيمه را توسط كارفرما فعال کند. كارفرما بعد از استخدام داخل شركت، براى شخص بيمه SSK رد مى كند.

بیمه SSK همان بيمه معروف به كارت آبى براى دريافت چاليشما ايزينى می باشد. نكته قابل توجه اين است كه همه شركت ها نمى توانند افراد خارجى را استخدام كنند. و شرکت بايد حتما شرايط لازم براى استخدام افراد خارجى را به عنوان كارمند داشته باشد.

از جمله این شروط، داشتن سرمايه ثبتى بالاى ١٠٠ هزار لير و همينطور به ازاى هر فرد خارجى پنج فرد ترک باید در شرکت استخدام باشند. اما براى استخدام شهروندان ترک هيچ محدوديتى وجود ندارد.

اگر شخص شهروند تركيه شده باشد و بخواهد در شركت ها چه به صورت واقعى و غير واقعى شروع به كار كند، كافيست كه مدرک كارت ملی تركيه خود را در اختيار كارفرما قرار دهد. به این ترتیب کارفرما می تواند برای شخص بيمه SSK رد كند. بنابراين استفاده از بيمه SSK براى شهروندان ترك و خارجى كه داراى اجازه كار هستند، مجاز مى باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *