مهاجرتی

ویزای E2 آمریکا برای دارندگان پاسپورت ترکیه

ویزای E2 چیست؟
4.3/5 - (10 امتیاز)

فهرست مطالب

تماس با کارشناس ویزای E2

شما می توانید با کلیک بر دکمه های زیر به طور مستقیم با کارشناس متخصص مربوطه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره و راهنمایی رایگان برخوردار شوید

ویزای E2   آمریکا در گروه ویزای سرمایه گذاری این کشور قرار دارد که به اتباع خارجی اجازه می دهد یک تجارت جدید ایجاد و مدیریت کنند یا دارایی های یک تجارت موجود در ایالات متحده را به دست آورند.

ویزای سرمایه گذاری پیمان E-2 یکی از معدود ویزاهای موقتی است که به اتباع خارجی اجازه می دهد بدون پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای آمریکایی به طور قانونی در ایالات متحده اقامت و کار کنند که بسته به شرایط فردی متقاضی، می تواند یکی از سریع ترین ویزاها نیز باشد.

این ویزا تنها برای اتباع کشورهایی صادر می‌ شود که دارای پیمان‌ های سرمایه‌گذاری با ایالات متحده هستند. در واقع ویزای E2   به سرمایه‌ گذار خارجی اجازه می‌ دهد تا تجارت خود را در ایالات متحده آمریکا توسعه دهد. متاسفانه اتباع ایرانی در حال حاضر نمی توانند از طریق این نوع ویزا به کشور آمریکا بروند، زیرا ایران در معاهده با آمریکا       نمی باشد. بر این اساس بهترین راه ورود به این سرمایه گذاری برای اتباع ایرانی کشور ترکیه می باشد که بیش از سه سال از دریافت شهروندی ترکیه آنها گذشته، زیرا این کشور در حال حاضر در معاهده با آمریکا است.

این یکی از ساده ترین ویزاها است که شانس موفقیت نزدیک به 100٪ است. درمراحل دریافت این نوع ویزا  می توان پرونده را به گونه ای شکل داد که در صورت رد شدن پرونده، سرمایه گذاری فرد به آنها بازگردانده شود، بنابر  این می تواند ریسک پایینی نیز داشته باشد.

پاسخ: اگر از خارج از آمریکا می آیید و می خواهید ویزای E2 را در کنسولگری درخواست دهید ، ترجیحاً یک تجارت موجود پیدا کنید( خرید فرانچایز) و قرارداد خرید منوط به صدور ویزای E2 باشد. وجوه در یک حساب امانی نگهداری می شود و تنها در صورت صدور ویزا به فروشنده آزاد می شود، در غیر این صورت وجوه به خریدار (سرمایه گذار) برمی گردد. این امر خطر از بین رفتن وجوه سرمایه گذاری شما را در صورت عدم صدور ویزا به حداقل می رساند.

پاسخ: پس از تایید ویزای E2 و ورود شما به ایالات متحده، همسر شما می تواند برای مجوز کار اقدام کند. همچنین همسر شما به عنوان همراه اجازه دارد در صورت ارائه CV و رزومه کاری مناسب به کارفرمای آمریکایی، مشغول به کار در زمینه تخصص خود شود.

پاسخ: وقتی فرزندان شما به سن 21 سالگی می رسند، دیگر اجازه ندارند به عنوان وابسته شما در ایالات متحده بمانند. فرزندان شما باید یا ایالات متحده را ترک کنند یا به تنهایی برای ویزا درخواست دهند. برای مثال، اگر فرزند شما در دانشگاه تحصیل می‌کرد، می‌توانست برای ویزای دانشجویی درخواست دهد تا بتواند تحصیلات خود را به پایان برساند. از طرف دیگر، فرزند شما می تواند یک کسب و کار بخرد یا یک کسب و کار راه اندازی کند و به تنهایی برای ویزای E2 درخواست دهد.  همچنین در صورت کفایت مبلغ بیزنس شما، میتواند به عنوان شریک تجاری ۵۰ درصدی شما وارد همان کسب و کار شود.

پاسخ: خیر تمام مراحل از راه دور و از طریق وکلای متبحر دفتر آمریکایی انجام پذیر است.همچنین نیاز به سابقه سفر به آمریکا برای فرد متقاضی نیز وجود ندارد.

پاسخ: مصاحبه باید مستقیم باشد. افسر کنسولی ممکن است از شما سوالاتی در مورد دلایل شما برای درخواست ویزای E2 بپرسد، ممکن است از شما بخواهد که برنامه های رشد کسب و کار خود را توضیح دهید که در طرح تجاری شما به تفصیل آمده است، و ممکن است هر سوال دیگری در مورد زندگی شخصی یا شخصی شما بپرسند.

مشاور حقوقی ما زمانی که درخواست های ویزا و مدارک پشتیبانی شما را نهایی کردیم، شما را برای مصاحبه آماده می کند. بر اساس تجربه خود، نکات ظریف مورد شما و آنچه را که انتظار داریم از شما پرسیده شود را بررسی خواهیم کرد.

شما و همسرتان و فرزندان بالای 14 سال باید در مصاحبه شرکت کنید. در صورت تمایل می توانید کودکان کوچکتر را نیز با خود ببرید.

پاسخ: به طور کلی، مصاحبه به زبان انگلیسی انجام می شود. ما شما را تشویق می کنیم قبل از شرکت در فرآیند ویزای E-2 دوره های فشرده انگلیسی را بگذرانید زیرا این کار نه تنها برای مصاحبه و دریافت ویزای E-2 به نفع شما خواهد بود، بلکه برای اجرای موفقیت آمیز تجارت شما نیز مفید است، چرا که در آینده برای ارتباط با کارکنان و مشتریان آمریکایی خود با دانش محدود زبان انگلیسی نمیتوان به خوبی ارتباط برقرار کرد. عدم تسلط به زبان انگلیسی می تواند منجر به رد ویزای E-2 شما به دلیل عدم برآورده کردن شرایط "مستقیم و توسعه" شود. با این حال ارایه مدرک زبان ضروری نیست.

پاسخ: ویزای E2 در طولانی مدت منجر به دریافت گرین کارت و یا همان کارت اقامت با ارزش و دائم آمریکا نمی شود. در واقع تمامی اشخاصی که از این طریق اقدام به خرید بیزینس می کنند و یا به عبارتی از این طریق سرمایه خود را به کشور مقصد انتقال می‌ دهند، یک کارت اقامت موقت دریافت می کنند. شما تا زمانی که طبق قوانین آمریکا پیش روید، می توانید کارت اقامت موقت خود را تا قبل از سن بازنشستگی تمدید نمایید. البته مهاجرین می توانند در شرایط بخصوصی ویزای خود را تغییر دهند. در این صورت آنان اجازه دارند، اقداماتی را در خصوص اخذ گرین کارت آمریکا انجام دهند.

به عنوان مثال اگر همسر دارنده ویزای E2 آمریکا بتواند از یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کار تمام وقت دریافت کند و با کارفرمای مربوطه قرارداد منعقد کند، اجازه دارد ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهد. در این صورت پس از گذشت مدتی به گرین کارت و تابعیت کشور آمریکا دسترسی پیدا می کنید. مشاوران حقوقی ما در آمریکا پس تثبیت شدن وضعت شما و اعضای خانواده تان با توجه به شرایط مالی، تحصیلی و کاری متقاضی راه حل هایی برای تغییر وضعیت اقامتی و دستیابی به گرین کارت را به شما ارایه خواهند کرد.

پاسخ: خیر فقط از شهروندی هایی که با پرداخت سرمایه دریافت شده اند باید ۳ سال بگذرد.

پاسخ: اگر مبلغ سرمایه گذاری بالای ۲۰۰ هزار دلار باشد در هفته ۴ ساعت کار در بیزنس مربوطه کافیست.

پاسخ: خیر درصورتی که متقاضی اصلی شروط لازم یعنی شهروندی ترکیه و گذشتن ۳ سال از دریافت آن را داشته باشد برای سایر اعضای خانواده( همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال) هم میتواند اقدام کند، حتی اگر آنها شهروندی ترکیه را نداشته باشند.

الزامات اساسی و ملیت های واجد شرایط

  • داشتن تابعیت یکی از کشورهایی که بخشی از معاهده تجارت و ناوبری ایالات متحده هستند.

توجه داشته باشید که افراد دارای تابعیت چندین کشور می توانند انتخاب کنند که کدام یک برای فرآیند   ویزای E-2 راحت تر است.

  • داشتن سرمایه قابل توجه برای سرمایه گذاری در یک تجارت در آمریکا
  • نداشتن سابقه خدمت سربازی یا شاغل بودن متقاضی اصلی یا یکی از بستگان همنام و افراد خانواده درجه یک در یکی از ارگانهای تحریم شده با عنوان نهادهای تروریستی و تحریمی توسط دولت امریکا.

منابع مالی

برای واجد شرایط بودن ویزای E2   ، وجوه جمع‌آوری‌شده باید دارای تعهد «به‌طور برگشت‌ناپذیر» باشد، به معنای اینکه که دولت می‌داند آنها قبلاً برای هزینه‌های تجاری هزینه شده‌اند.  وجوهی که به حساب بانکی ایالات متحده منتقل شده اند، اما هنوز برای هزینه های تجاری هزینه نشده اند، واجد شرایط سرمایه گذاری مورد نیاز نخواهند بود.

ضمناً منبع وجوه باید اعلام و قابل ردیابی باشد. انتقال نادرست وجوه گاهی اوقات می‌تواند سرمایه‌گذاری معتبری را با مشکل عدم پذیرش مواجه کند، بنابراین ضروری است که با یک وکیل مهاجرت با تجربه صحبت کنید تا مطمئن شوید که وجوه به گونه‌ای شناخته شده، منتقل شده و سرمایه‌گذاری شده است که شرایط ویزای E2   را برآورده کند.

دوره اعتبار ویزای   E2

 E-2   یک ویزای مهاجرتی نیست که گرین کارت را برای اقامت دائم در ایالات متحده اعطا می کند. مدت اعتبار ویزا بسته به کشور معاهده متفاوت است، اما برای اکثر کشورها، 5 سال اعتبار دارد.

با این حال، خبر خوب این است که محدودیتی برای تعداد دفعات تمدید ویزا وجود ندارد و تا زمانی که متقاضی و شرکت آنها به شرایط ویزای E2   ادامه دهند قابل تمدید است.

نقش متقاضی در شرکت/کسب و کار در ایالات متحده آمریکا

ویزای E2 برای خارجی هایی طراحی شده است که قصد دارند در ایالات متحده حضور داشته و تجارت خود را مستقیماً مدیریت کنند،  بنابراین، شغل خارج از تجارت مورد نظر در ایالات متحده برای متقاضی اصلی ویزای E2   ممنوع است.یعنی فرد متقاضی پس از دریافت ویزای E2  تنها اجازه کار در حوزه بیزینس خود را دارد و در واقع وی حق کار برای یک کارفرمای آمریکایی را ندارد.

 علاوه بر این، قوانین ایجاب می کنند که یک فرد باید حداقل 50 درصد مالک شرکت آمریکایی باشد که از طریق آن برای ویزا درخواست می کند و کنترل کامل مدیریتی بر شرکت داشته باشد. دو نفر، هر کدام با کنترل کامل مدیریتی و 50 درصد مالکیت، می توانند از طریق یک شرکت E2   واجد شرایط شوند. در صورت 50%/50% جوینت ونچر، هر متقاضی باید کنترل مدیریتی برابر اما کامل داشته باشد.

متقاضی برای تایید پرونده نیاز به شناخت یا درک قبلی و حتی مدرک خاصی در رابطه با صنعت مورد نظر  ندارد. کسب و کاری که آنها در آن سرمایه گذاری می کنند می تواند در زمینه جدیدی باشد که هیچ تجربه قبلی در آن ندارند.

وابستگان

همسران و فرزندان زیر 21 سال متقاضی اصلی ویزای E2    نیز می توانند ویزای E2   را  دریافت کنند. آنها همچنین می توانند در مدارس دولتی یا خصوصی و همچنین در دانشگاه های ایالات متحده تحصیل کنند.

 همسر دارنده اصلی ویزای E2    می تواند برای ویزای کار درخواست داده و دریافت کند، که به او اجازه می دهد در هر نوع شغلی، چه در شرکت متقاضی ویزای E2    و چه با کارفرمای دیگر ایالات متحده کار کند. این به این معنی است که  شریک زندگی شما در صورت ارائه CV مناسب به کارفرمای آمریکایی و بستن قرارداد کاری با وی به راحتی می‌ تواند وارد بازار کار آمریکا شود.

وابستگان

مزایای ویزای E2

  1. میزان سرمایه گذاری کمتر در مقایسه با گرین کارت EB5.
  2. بدون نیاز به مدرک تحصیلی یا مدرک زبان
  3. نرخ تایید نسبتا بالا.
  4. مدت اعتبار طولانی.
  5. اجازه کار برای همسر متقاضی
  6. نداشتن محدودیت سنی

7. امکان ورود و تحصیل فرزندان زیر ۲۱ سال و وابسته منقاضی اصلی در یکی از مدارس و یا دانشگاه های دولتی یا خصوصی

8. امکان سفر آزادانه به داخل و خارج از ایالات متحده آمریکا

9. دارای قابلیت تمدید چندباره ویزا (بدون محدودیت در تعداد دفعات )

10. کنترل کامل سرمایه و واحد تجاری بر عهده شخص سرمایه گذار است.

تایید ویزای E2 با وجود تغییرات اخیر در قوانین آمریکا

در این مطلب می خواهیم شما را در جریان جدیدترین تغییرات در قوانین مهاجرتی آمریکا و تاثیر آن بر دریافت ویزای E2  قرار دهیم. این تغییرات مربوط به افزوده شدن قانون موسوم به آمیگوس به قانون دفاع ملی آمریکاست که اواخر دسامبر ۲۰۲۲ انجام شد. از جنبه های مثبت این قانون این است که پرتغال به لیست کشورهایی اضافه شده است که می توانند این ویزا را دریافت کنند و این خبر خوبی برای شهروندان پرتغالی است یا کسانی است که اجداد آنها پرتغالی بوده و می توانند پاسپورت پرتغالی دریافت کنند.

 اما در بخشی از این قانون لحنی استفاده شده که تا حدی نگران کننده است و آن اینکه اگر شما از طریق سرمایه گذاری مالی شهروندی کشوری را دریافت کرده اید لازم است مدت سه سال از شهروندیتان بگذرد. بنابراین اگر شهروندی کشوری مثل گرانادا یا ترکیه را از طریق سرمایه گذاری دریافت کرده اید، این قانون می تواند شامل حال شما باشد.البته متقاضیان زیادی از ترکیه و گرانادا پیش از این در همان کشور محل سکونت خود درخواست این ویزا را داده اند و آنرا دریافت کرده اند.

سرمایه گذاری برای دریافت شهروندی

 

حال سوال این است که سرمایه گذاری مالی چیست. ما در این خصوص با تعدادی از وکلای حقوقی صحبت کرده ایم و تعریف آنها این است که شما پولی را سرمایه گذاری می کنید و انتظار سودآوری از آن دارید. در واقع شما انتظار ندارید که پولتان را از دست بدهید یا هرگز پولتان به شما بازنگردد. بیشتر کسانی که گذرنامه گرانادا را دریافت می کنند، این کار را از طریق اهدا و بخشش انجام می دهند. این گروه از افراد در واقعا اصلا دنبال این نیستند که پولشان به جیبشان بازگردد. آنها پول خود را به دولت گرانادا می بخشند و در مقابل شهروندی دریافت می کنند. حال می خواهیم بر اساس مفاد قانون آمیگوس استدلال کنیم وقتی شما پاسپورت گرانادا را دریافت می کنید و این کار را از طریق بخشش به دولت گرانادا انجام می دهید دیگر لازم نیست که سه سال در این کشور زندگی کرده باشید و مقیم بوده باشید یعنی سه سال از دریافت شهروندی شما گذشته باشد تنها کافی است که ثابت کنید این شهروندی از طریق بخشش به دولت گرانادا بوده است. همچنین اگر شهروندی شما از طریق ازدواج است و همسر شما از طریق بخشش یا خرید ملک پاسپورت گرانادا را گرفته یا از طریق خرید ملک در ترکیه شهروندی ترکیه را دارد ، یعنی از طریق ازدواج با کسی که شهروندی گرانادا یا ترکیه را دارد و نه از طریق سرمایه گذاری ، شهروندی دریافت کرده اید، در این مورد هم می توانید درخواست ویزای E2  را بدهید. توجه داشته باشید که دریافت شهروندی از طریق ازدواج با یک شهروند گرانادا شش والی نه ماه زمان می برد. بنابراین ابتدا همسر شما می تواند از طریق خرید ملک در گرانادا پاسپورت آن کشور را دریافت کند و بعد شما از طریق همسر خود و رابطه ازدواج می توانید پاسپورت گرانادا را در مدت حدود شش ماه دریافت کنید. پس از آن این شما هستید که از طریق سرمایه گذاری در آمریکا و مثلا خرید فرانچایز ویزای E2  دریافت می کنید و به این ترتیب کل خانواده تان نیز می توانند ویزای E2  را دریافت کنند.

 با توجه به آمار در طول سالهای گذشته متقاضیان زیادی وجود داشته که مثلا یکی از زوجین پاسپورت ایتالیایی داشته و همسرش پاسپورت برزیلی داشته و فرزندانشان نیز پاسپورت برزیلی داشته اند. در این میان آنچه اهمیت دارد این است که متقاضی ویزای E2  باید با پاسپورت کشوری تقاضای خود را ثبت کند که با آمریکا پیمان تجارت و کشتیرانی دارد. با این کار او می تواند برای خود و همه اعضای خانواده اش این ویزا را دریافت کند.

 اینها تغییراتی بوده اند که اخیرا در رابطه با قوانین دریافت ویزای سرمایه گذاری در آمریکا اتفاق افتاده اند اما تا کنون بر متقاضیان ویزای E2 تاثیری نداشته است. البته شاید مثلا از این به بعد در برخی کنسولگریها مثل کنسولگری در باربادوس که پاسپورتهای متقاضیان ویزای سرمایه گذاری آمریکا از کشور گرانادا را بررسی می کند، وسواس بیشتری به خرج دهند و فرایند کمی طولانی تر شود تا مطمئن شوند که پاسپورت فرد متقاضی اگر شهروندی گرانادا را دریافت کرده است، از طریق بخشش به دولت گرانادا یا از طریق ازدواج با فرد صاحب پاسپورت گرانادا بوده است تا مشمول این قانون نباشد که اگر شهروندی فرد از طریق سرمایه گذاری است مثلا خرید ملک در ترکیه باید سه سال از روی آن گذشته باشد.

در نهایت می رسیم به این جمله معروف که خواستن توانستن است و برای هر موردی یک راه وجود دارد و هر مورد ممکن است با مورد دیگر فرق داشته باشد. در هر حال امیدواریم کسانی که درخواست ویزای E2  را می دهند دیر یا زود به مرحله مصاحبه کنسولی برسند و بتوانند آن را دریافت کنند. ما متعاقباً اطلاعات و تغییرات جدید در این رابطه را با شما به اشتراک می گذاریم. لازم به ذکر است شرکت های آمریکایی همکار ما در پیگیری پرونده های E2  تا کنون برای بیش از یکصد مشتری با تابعیت دوگانه ویزای E2  را با خرید فرانچایز دریافت کرده اند.

چند نکته مهم درباره ویزای E2

سرمایه گذاران باید چند نکته را درباره ویزای E2 در نظر داشته باشند. وکلای مهاجرت برای موکلان خود خدمات مشاوره مالی و سرمایه گذاری ارائه نمی کنند. از این رو فرد باید خودش در این خصوص اطلاعات کسب کند و خودش به نتیجه برسد که این تصمیم خوبی برای سرمایه گذاری است یا خیر. کار وکلای مهاجرتی تهیه مدارک و درخواست برای ویزای E2 و آماده سازی شما برای مصاحبه مهم کنسولی است و اینکه اطمینان حاصل کنند فرایند مهاجرت شما به آمریکا سریعتر شود. اما همانطور که می دانید راه اندازی یا اداره یک کسب و کار در کشوری دیگر بسیار دشوارتر و پیچیده تر از چیزی است که به نظر می رسد و گفته می شود. بنابراین پیش از این سرمایه گذاری, فرد باید مطمئن شود که واقعا می داند چه کاری را شروع می کند و چگونه می تواند دراین کار موفق شود.

 نکته دیگری که می خواهیم تاکید کنیم این است که معمولا کارمندان کنسولگری که پرونده های درخواست ویزای E2  را بررسی می کنند خیلی با احتیاط و وسواس صلاحیت افراد را تایید می کنند از این رو ممکن است اگر پرونده زیر دست کارمند دیگری یا در کنسولگری دیگری بررسی شود نتیجه ای متفاوت داشته باشد. بنابراین ما مشتریان خود را برای هر وضعیتی که ممکن است پیش آید آماده می کنیم تا در پاسخ به هر سوالی که ممکن است در فرایند مصاحبه پیش آید با اعتماد به نفس کامل رفتار کنند. زیرا در این مصاحبه ها ، مامور کنسولگری به همان اندازه که به محتوای پرونده توجه دارد صحبتها و پاسخهای شما نیز برایش مهم است.

نکته دیگر درباره زمانبندیهای مربوط به فرایند دریافت ویزای E2 است و این زمانبندی ها ثابت و قطعی نیست و ممکن است بسته به شرایط تغییر کند و نوسان داشته باشد. مثلا فرایند کاری برای مشتری از بوئنوس آیرس با مشتری از کپنهاگ با توجه به مقرارت و قوانین مربوط به آن کشور متفاوت هست. همچنین بسته به ظرفیت و میزان تقاضا و تعداد پرونده هایی که در دست کنسولگری هست، این مسئله می تواند تغییر کند.

نکته مهم و آخری که می خواهیم بر آن تاکید کنیم این است که هیچ وکیل مهاجرتی نمی تواند درباره پرونده شما معجزه کند تا پرونده شما زودتر نتیجه بدهد بنابراین باید همیشه بر اساس مقررات حرکت کرد و بدانید کسانی که طبق قانون و مقررات حرکت می کنند نتیجه می گیرند.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *