وبلاگ

معرفى آلانيا تركيه

4.7/5 - (15 امتیاز)

آلانيا شهر تاريخى تركيه كه در ١٣٥كيلومترى شهر آنتاليا واقع است. مساحت آن ١,٥٩٨,٥١كيلومتر مربع و جمعيت آن ١٠٤,٥٧٣نفر است .

آلانيا در گذشته بخشى از سرزمين كيليكيه و همچنين بخشى از سرزمين پامفيليا حساب مى شد. و همچنین بخشى از امپراتورى ايران بود. كه سپس زير سلطه و حاكميت يونانى و رومى در آمد .

نام اين شهر در طول تاريخ بارها تغيير كرده است. و در دوره ى امپراتورى روم شرقى نيز نام كلنوروس به معناى كوه زيبا داده شد. كه پادشاه سلجوقى در صده ١٣ميلادى نام شهر را به علائيه تغيير داد. و در آخر آلانيا در سال ١٤٧١ميلادى توسط امپراتورى عثمانى نام گذارى شد.

آلانيا به دليل موقعيت خود در يك شبه جزيره در درياى مديترانه در پايين كوه هاى توروس قرار گرفته است. آلانيا علاوه بر ساحل و آفتاب زيبايش از لحاظ تاريخى نیز اهميت زيادى دارد.

آب و هواى آلانيا در تابستان گرم و مرطوب است و در بهار و پاييز معتدل و مديترانه اى است.

جاذبه هاى ديدنى آلانيا

برج قرمز يكى از جاذبه هاى گردشگرى كه اين برج يكى از برج هاى تاريخى اين شهر مى باشد. كه توسط معماران آن زمان ساخته شده است. و به عنوان نماد شهر آلانيا است .

يكى ديگر از جاذبه ها ، قلعه سلجوقى است. كه از دوران سلجوقيه به جا مانده است. اين قلعه در جنوب شهر آلانيا قرار دارد. و توسط علا الدين كيقباد اول ساخته شده است. اين قلعه در ٢٥٠مترى بالاى درياى مديترانه واقع است. و بر روى باقيمانده هاى دوران بيزانس دوران روم ساخته شده است .

غار ديم يكى از بزرگترين غار هاى تركيه است. كه در درياچه آناليا قرار دارد.و با ماشين هاى مخصوص داخل غار میتوان رفت و از آن ديدن كرد.
ساپادره در ٤٠كيلومترى شهر آناليا قرار دارد. كه به معنى دره ى دور افتاده و دور از جاده است.

ساحل كلئوپاترا در قسمت غرب شبه جزيره و در روبروى غار داملاتاش قرار دارد. اين ساحل یک ساحل شنى است كه بسيار آب شفافی دارد. و از نظر زيست محيطى بسيار با كيفيت است.

ساحل آلانیا ترکیه

ساحل آلانیا ترکیه

ساحل كيقباد در شرق شبه جزيره واقع است. كه در آن دريا و ساحل ماسه اى است. كه صخره هايى در بعضى قسمت ها ديده مى شود. كه در اطراف آن پارك و فضاى سبز در طول ساحل قرار دارد. و به آن ساحل begonvi نيز ناميده مي گویند.

كاروانسرا هاى آلانيا

اين كاروانسرا ها در قرن های 12 تا 13 ساخته شده اند. اين كاروانسرا ها براى تاجرانى ساخته شده بود كه از تركيه عبور مى كردند. و به سمت ايران و تركستان می رفتند، به عنوان مهمان در اين كاروانسرا اقامت داشتند. و به طور مجانى خدمات و خورد و خوراك به آن ها ارائه داده مى شد.

كاروانسرای شاراپسا

اين كاروانسرا در ١٥كيلومترى شهر آلانيا قرار دارد. كه اين كاروانسرا شبيه قلعه است كه در سال هاى ١٢٣٦و١٤٢٨به دست قياس الدين كيخسرو و پسر سلطان علاالدين كيقباد ساخته شده است.

آلانیا ترکیه کاروانسرای شاراپسا

آلانیا ترکیه کاروانسرای شاراپسا

قسمتهایی از اين كاروانسرا محافظت شده است. در اين كاروانسرا دروازه اى وجود دارد كه به سمت شمال باز مى شود. سقف اين كاروانسرا به سبك گهواره ساخته شده است. اين بنا ٧٦٦سال است و هنوز پا برجاست كه امروزه اين ساختمان به عنوان ديسكو اجاره داده شده است .

كاروانسراى آلارا

در ٤٠كيلومترى آلانيا قرار دارد. كه اين كاروانسرا توسط علالدين كيقباد در سال ١٢٢٩ ساخته شده است. اين كاروانسرا براى مسافرانى بود كه آن زمان با حيوانات خود سفر مى كردند. در اين مكان جاهایی براى نگهدارى حيوانات وجود داشت كه اين كاروانسرا ٤٩سال است که به یک رستوران تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *