وبلاگ

بناهاى تاريخى آنكارا – گشت و گذار در آنکارا

Rate this post

آنكارا دومين شهر بزرگ و نيز پايتخت كشور تركيه مى باشد. كه شهری بسيار زيبا براى گذراندن تعطيلات و گشت و گذار است. و جاذبه هاى تاريخى و موزه های زيادى در اين شهر وجود دارد. و گردشگران زيادى اين شهر را براى سفر خود انتخاب مى كنند .

مسجد اصلان حانه

تاسيس این مسجد در دوره‌ی سلجوقیان صورت گرفته است. مسجد اصلان حانه در سال 1290 میلادی بنا شد. که نمای آن از معماری باستانی ترکیه تاثير زيادى گرفته است. این مسجد زیبا در نزدیکی ارگ آنکارا واقع است. که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. و يكى از دیدنی‌های تاریخی و باستانی آنکارا به شمار می‌رود.

بناهاى تاريخى آنكارا

بناهاى تاريخى آنكارا

مقبره آتاتورک

مقبره آتاتورک سمبل مصطفى كمال و جمهورى تركيه است. و يكى از نمادهاى آنكارا مى باشد. در مركز شهر و بر بالاى يك تپه قرار دارد. ساخت آن در سال ١٩٤٤ آغاز شد. و در سال ١٩٥٣تكميل شد. و ترکیبی از حال و هوای معماری سنتی و مدرن است. که بدین ترتیب ظرافت و نیز قوت معماری ترکیه را نشان مى دهد. بنايى ساده كه داراى حياط بزرگ با كفپوش هاى موزاييكى است .

حمام رومى

در قسمت قديمى شهر آنكارا حمام رومى قرار دارد. كه قدمت آن به قرن سوم ميلادى باز مى گردد. در قسمت شمالى ميدان اولتوس در خيابان چانكرى واقع است. اين حمام به افتخار خداى پزشكى يعنى آسليپوس ساخته شد. از سيستم گرمايشى حمام و اتاق هاى تعويض لباس را مى توانيد بازديد كنيد

مسجد حاجى بايرام

مسجد حاجی بایرام در نزدیکی محله قدیمی اولوس قرار دارد. ساخت این مسجد در سال 1427انجام شده است. کنار آرامگاه صوفی نامدار حاجی بایرام ولی ،که از بنیانگذاران فرقه‌ی بایرامی در ترکیه بود، ساخته شد. اين مسجد به دست سينان که از نوادگان حاج بايرام بود، ساخته شد .

مسجد اهى الوان

مسجد اهی الوان آنکارا با بیش از 6 قرن قدمت در منطقه آلتین داغ واقع شده است. و نمونه ای از معماری دوره سلجوقی در پایتخت ترکیه می باشد. و يكى از قديميترين مساجد آنكارا مى باشد. مسجد اهی الوان آنکارا در سال 1382 میلادی توسط محمد بیگ بنا شد. و چند سال بعد در 1413 به دستور محمد چلبی مورد بازسازی قرار گرفت.

بناهاى تاريخى آنكارا

بناهاى تاريخى آنكارا

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس آنکارا در بخش اوموس شهر آنکارا و در كنار مسجد حاجی بایرام آنکارا قرار دارد. در قرن دوم توسط رومی‌ها بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی گرديد. به دليل وجود مقبره انکیرانوم از اهميتى زيادى برخودار است. در قرن پنجم اين معبد به دست رومى هاى شرقى به كليسا تبديل شد .

ارگ آنكارا

ارگ آنکارا در قلب شهر و روی یک تپه واقع شده است. و از نمادهای این شهر به حساب می آید. می توانيد با گشتى به داخل اين كاخ ترکیه باستان را مشاهده نمایید. دیوارهای ارگ 14 تا 16 متر ارتفاع دارند. و بيننده را متعجب مى كنند. بازسازی و الحاقات مربوط به این ارگ در سال های بعد توسط رومیان شرقی و همچنین سلجوقی ها به انجام رسیده است. ناحيه اطراف و داخل ارگ قديميترين بخش آنكارا محسوب می شوند. معماری به کار رفته در این بنای تاریخی از ظرافت خاصی برخوردار است. که با سبک معماری سنتی بنا شده است.

آبهاى گرم و معدنى شهرستان هايمانا

آبهاى گرم و معدنى در جنوب آنكارا نيز يكى از منابعى است كه تاريخى محسوب می شود. و در دوران سلجوقيان و عثمانيان مورد استفاده قرار می گرفت. نام سابق هيمانا يعنى يابان حامانى و نيز فعاليتهاى در قرن نوزدهم براى انتقال بخشى از اين آبهاى درمانى به آنكارا انجام گرفته است.

موزه تمدن آناتولى

موزه آناتولی در شهر آنکارا در مرکز محله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آناتولی قرار دارد. موزه تمدن آناتولی در قلعه قدیمی آنکارا و در یک بازار قدیمی سر پوشیده است. این بازار متعلق به قرن 15 می باشد، كه بازسازى شده است. در اين موزه صنايع دستى کشف شده از حفاريهاى تركيه به چشم مى خورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *