وبلاگ

معرفى آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

Rate this post

شهر آنتاليا شهر ساحلى و زيبایی همجوار با درياى مديترانه است. در اين شهر اقامتگاه ها و هتل هاى لوكس متعددى وجود دارد. كه باعث شهرت آنتاليا شده است. و امكانات رفاهى بسيار عالى دارد. اين امر سبب شده است كه گردشگران زيادى به اين شهر سفر كنند. و از آرامش و سواحل آنتاليا لذت ببرند .

وجود هتل ها و مراكز تفريحى متنوع در اين شهر باعث شده است كه تفريحات آبى و گردش در كنار ساحل محدود شود. ولى در اين شهر بناها و جاذبه هاى ديدنى هم وجود دارد. كه مى تواند لحظات خوشى را برايتان فراهم كند. يكى از جاذبه هاى ديدنى آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا است. كه در خارج از شهر قرار دارد.

معرفى آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

يكى از جاذبه های گردشگرى آنتاليا، آمفى تئاتر آسپندوس است. این شهر تاريخى متعلق به 1000سال پیش از میلاد مسیح می باشد. که توسط یونانیان ساخته شده است. و معمارى آن به سبك يونانى و رومى است. آمفى تئاتر در 7كيلومترى شمال شرقى سريك واقع است. نام آمفى تئاتر در سال 2015در فهرست جهانى يونسكو ثبت شد.

آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا که یکی از آمفی تئاترهای روباز دنیا محسوب مى شود، دارای ظرفیت 15000 تا 20000نفر می باشد. در ساخت این آمفى تئاتر از سبك معمارى رومى الهام گرفته شده است. در گذشته آمفى تئاترها مكانى بود براى سرگرم كردن مردم و در آن مبارزان رومى به نبرد با يكديگر مى پرداختند. و تماشاگران از ديدن اين نبرد به وجد مى آمدند. و پس از شكست امپراتورى روم كم كم اين نبردها از رونق افتادند .

آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

تاريخچه آمفى تئاتر اسپندوس آنتالیا

قدمت تاریخی شهر آسپندوس کاملا مشخص نیست. و حدود قرن دوم ميلادى مى دانند. در آن زمان ماكوس آئورليوس امپراتور روم بود. و هنوز شهر آنتاليا شکل نگرفته بود. و اين شهر را به نام پامفيليه مى شناختند. و برخى هم اين مناطق را اساتيوادايا مى ناميدند. در تاريخ آمده است كه پامفيليه به شرق منطقه كاراتپه گفته مى شد. و كاراتپه امروزه با همين نام شناخته مى شود. احتمالا جزى از شهر قديم پامفيليه بوده است.

آسپندوس يكى از اصلى ترين بخش هاى شهر پامفيليه است. چون در اين محل تجارت نمك ،روغن و پشم حيوانات انجام مى شد، و در دوران امپراتوران روم در اين منطقه رودى بنام يوريمدون رد مى شد. از طريق اين رود كالا ها و اجناس را با قايق و كشتى جابجا مى كردند. و از رونق خوبى برخوردار بود .

قدمت آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

قدمت آمفى تئاتر آسپندوس آنتاليا

تاريخ نشان مى دهد كه نخستين ساكنان اين منطقه يونانى ها بوده اند. كه بعد از جنگ تروا به اين منطقه آمده و سكونت داشتند. و برخى ها بر اين باورند كه سكه هاى پيدا شده نشان دهنده حكمرانى شخصى بنام آسپندوس است، كه در اين منطقه مستقر بود.

جالب است بدانيد كه در قرن هاى 5و6 پيش از ميلاد، فارس ها در منطقه آسپندوس مستقر بودند. كه با حمله اسكندر اين منطقه را ترك كردند. بعد از حمله اسكندر سلوكيان ،رومى ها ،بيزانس ها ،سلجوقيان و عثمانيان اين منطقه را اشغال كردند.

آمفى تئاتر آسپندوس بى شك به دوران حكومت رومى ها تعلق دارد. كه به دست يك فرد يونانى بنام زنون بنا شده است. و سكه هايى كه در اطراف اين سازه يافت شده نشان مى دهد كه قدمت سكه ها به 500سال پيش از ميلاد بر مى گردد.

برگزاری مراسمات مختلف در آمفی تئاتر آسپندوس

این آمفى تئاتر از قرن بيستم محلى براى برگزارى جشنواره هاى بين المللى و نمايش هاى رقص باله و اپرا بوده. كه دولت تركيه از سال1994اين جشنواره ها را سازماندهى كرد. در نخستين برگزارى اين جشن ها حدود 10000نفر شركت كردند و در حال حاضر هم گاهى مراسم برگزار مى شود .

و در حال حاضر باستان شناسان در حال تحقيق روى اين آمفى تئاتر و مناطق اطرافش هستند. و تحقيقات بدست آمده توسط باستان شناسان يونسكو نشان مى دهد اشيايى از عصر آهن در اين منطقه وجود دارد. ولى اطلاعات بيشترى در اين مورد در دست نيست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *