وبلاگ

تغيير کاربری اياصوفيه از موزه به مسجد – ایا صوفیه مسجد می شود

4/5 - (1 امتیاز)

موزه ى اياصوفيه يكى از جاذبه هاى تاريخى و گردشگرى است، كه سالانه ميليون ها نفر از اين بناى تاريخى ديدن مى كنند.

به گزارش رسانه هاى تركيه ، رجب طیب اردوغان در چند سال اخیر قصد داشته كه این موزه تاریخی را به مسجد تبديل كند. كه با مخالفت هاى داخلى و خارجى روبرو شد.

رئیس جمهور ترکیه در مورد مخالفت ها گفته: فقط ملت دين دار مى توانند در اين مورد نظر بدهند. و تصميم بگيرند .

مخالفت با تغيير کاربری اياصوفيه به مسجد

این موزه به عنوان يك بناى تاريخى در يونسكو ثبت شده است. و مورد توجه مسلمانان و مسيحيان قرار گرفته. رهبر مسیحیان ارتدکس جهان نیز در يك پيام از رجب طیب اردوغان خواسته نظرش را برای تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد ، عوض كند. چون اين عمارت همواره مورد احترام مسلمانان و مسيحيان بوده.

وزیر امور‌ خارجه یونان به ترکیه تاكيد كرد كه به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بماند. و منافع داخلی و ملی خود را بر محافظت از بنا‌های مهمی مانند ایاصوفیه که میراث جهانی بشری است، ترجیح ندهد.

تغيير کاربری ايا صوفيه

تغيير کاربری ايا صوفيه

وزير امور خارجه آمريكا درباره تصميمات جديد در خصوص موزه اياصوفيه چنين گفت كه اين مكان از چندين سال پيش تاكنون به عنوان موزه مورد اهميت قرار گرفته. و ما از تركيه خواستار حفظ اين مكان تاريخى هستيم.

ایده تغییر موزه اياصوفيه به مسجد

ایاصوفیه در دوران امپراطوری بیزانس در سال ۵۳۷ میلادی به عنوان کلیسای اسقفی ارتدکس یونانی تاسيس شد. كه عثمانی‌ها در سال ۱۴۵۳ بعد از فتح استانبول، کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند. و در نتيجه در سال ۱۹۳۵ پس از اعلام جمهوری سکولار توسط آتاترک در ترکیه دولت تصميم گرفت این بنای تاریخی را به موزه تبدیل کند.

در دو دهه گذشته بحث تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجدی برای انجام عبادت بيان شد. اما این اولين بار است که این بحث با حمایت دولت اردوغان به مرحله تصمیم‌گیری در شورای دولتی ترکیه رسیده است .

تغيير کاربری ايا صوفيه

تغيير کاربری ايا صوفيه

جالب است بدانيد اياصوفيه در گذشته كليساى مسيحيت شرق بوده است. و يكى از مكانهاى بسيار پر بازديد استانبول و جهان از نظر هنر و تاريخ است. و اين بناى در قرن ششم به عنوان هشتمين شگفتى جهان شناخته شد .

موزه اياصوفيه

اين بنا در قسمت اروپايى استانبول و در محله سلطان احمد كه يكى از پرتردد ترين محله ها است، واقع است. كه در كنار هتل ها و رستوران ها و مراكز خريد واقع شده است. و يكى از معروفترين نشانه هاى استانبول است .

اگر قصد سفر به استانبول را داريد، براحتى مى توانيد با وسيله هاى نقليه عمومى از اين مكان ديدن كنيد. كه اتوبوس ،مترو و ترامواى استانبول با داشتن چندين ايستگاه در محله سلطان احمد رفت و آمد كردشگران و توريست ها و به مسجد ايا صوفيه ،مسجد سلطان احمد ،كاخ و موزه هاى توپكابى و ساير جاهاى ديدنى راحت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *