وبلاگ

آب انبار باسيليكا استانبول

Rate this post

يكى از ساختمان هاى قديمى كه داراى جذابيت خاصى است، آب انبار باسيليكا استانبول مى باشد. كه در منطقه جنوب غرب مسجد ايا صوفيه قرار دارد. اين انبار به دست ژوستينيانوس اول امپراتور دوران بيزانس در سال هاى ٥٦٥-٥٢٧ زندگى مى كرد، تاسيس شد.

اين انبار به زبان تركى مردمان تركيه به يره باتلن سيسترن ناميده مى شود. در گذشته به اين مكان انبار آب به آن باسيليكا سيسترن مى گفتند. اين انبار داراى ستون هاى مرمر و كليسا در زير زمين است.

اندازه آب انبار باسيليكا

طول آب انبار باسيليكا ١٤٠متر و عرض آن ٧٠متر مى باشد. كه براى رفتن و ديدن كردن از اين انبار جذاب و وسيع و خارق العاده بايد ٥٢پله را طى كنيد. در اين انبار ٣٣٦ستون وجود دارد. كه ارتفاع آن ها ٩متر مى باشد و در فاصله ٤/٨٠متری از یکديگر قرار دارند. ١٢رديف از اين ستون ها داخل آب قرار گرفته است. و جمعا اين انبار ٢٨ستون دارد.

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

اين ستون ها از مجتمع هاى كهن به اين انبار انتقال يافته اند. كه سبك اين ستون ها از كورينسيان شكل گرفته است و مرمرهاى آن ها از سنگهاى مختلفى تشكيل شده است. كف و ديواره هاى اين انبار با آجر چيده شده است .

گنجايش ذخيره آبى در حدود 100 هزار تن را در خود دارد. و مساحت كل آن ٩٨٠٠متر مربع است.

سرستون هاى مدوسا

مدوسا يكى از سه هيولایى بود كه به شكل زنى عجيب و غريب و ترسناك با موهاى به شكل مار بوده است. در مورد هيولا در افسانه هاى يونانى گفته شده است. سر ستون مدوسا شكل غير منتظره و عجيبى به شكل مار است. كه از مجسمه هاى هيولا شكل براى نگهدارى از بناهاى بسيار باشكوه و بزرگ استفاده مى شده است. و استفاده از سر ستون هاى مدوسا در اين انبار باسيليكا براى حفاظت از اين بنا بوده است .

براساس داستان هاى افسانه اى ، مدوسا دخترى بود كه داراى چشمانى سياه و كمندهايى بلند و بدنى ظريف كه عاشق پرسئوس پسر زئوس در افسانه هاى يونان بوده. كه همزمان آتنا نيز عاشق اين شخص بوده كه باعث خشمگينى مدوسا شده به همين دليل آتنا موهاى مدوسا را به شكل مار در مى آورد.

آب انبار باسیلیکا استانبول - مدوسا

آب انبار باسیلیکا استانبول – مدوسا

هركس چشمش به مدوسا مى خورد ، تبديل به هيولايى به شكل زن مى شده. به همين علت آثارى از كنده كارى هاى از سر ستون هاى مدوسا روى دسته هاى شمشير هاى دوران بيزانس ديده مى شود. اما برخلاف آن روى ستون ها را با طراحى مختلف مى پوشانند. چون افراد خرافاتى معتقدند كه ديدن اين ستون ها ممكن است افراد را تبديل به هيولا كند.

بازسازى آب انبار باسيليكا

آب انبار باسيليكا بارها مورد بازسازى قرار گرفته است. يكبار در دوران امپراتورى عثمانى درسال ١٧٢٣در زمان سلطان احمد توسط معمارى بنام كايسريلى مهمت آقا باز سازى شد. و در سال ١٨٧٦تا١٩٠٩ميلادى دوران سلطنتى عبدالحميد كه بطور اساسى تعميراتى روى اين ستون ها قرار گرفت. به دليل وجود ستون ها در بخش ميانى آب انبار ، اين ستون ها در سال ١٩٥٥تا١٩٦٠تخريب شدند. كه براى بازسازى ستون ها از سيمان استفاده شد. كه اين كار باعث از بين رفتن نماى ستون ها شد.

ستون های آب انبار باسیلیکا

ستون های آب انبار باسیلیکا

در دوران امپراطورى بيزانس از اين انبار براى تامين آب مورد نياز مردم و امپراطورى استفاده می شد. بعد از تصرف استانبول در سال ١٤٥٣توسط عثمانيها، از اين انبار آب استفاده مى شد، و آب ذخيره شده را به محل اقامت سلطان عثمان (قصر توپكاپى )فرستاده مى شد. اما مردمان زمان عثمانى آب زلال و روان را به آب ذخيره شده ترجيح مى دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *