وبلاگ

غذاهاى معروف تركيه

5/5 - (1 امتیاز)

تركيه يكى از كشورهایی است كه غذاهاى معروفى دارد. كه غذاهايش در سرتاسر دنيا معروف است. در كشور تركيه به ويژه استانبول غذاهاى معروف فقط محدود به كباب هايش نميشود. و فهرست غذايى اين كشور مملو از غذاهاى درجه يك و عالى است. در اين كشور همه نوع غذا طبخ مى شود. اما به روش خاص خودشان. ما در اينجا به معروفى انواع غذاهای معروف ترکیه مى پردازيم .

دونر كباب

دونر یا دونر کباب یکی از معروف ترین غذاهای کشور ترکیه است. و يك غذاى كلاسيك تركى است. و غذاى ملى آلمانى نيز مى باشد. دونر ترکی در دو نوع دونر ترکی گوشت و کباب ترکی مرغ عرضه می شود. و در شكل هاى مختلف مثل دروم يا اسكندر كباب با ماست و سس گوجه سرو مى شود.

غذاهاى معروف تركيه

غذاهاى معروف تركيه

لاهماجون

لاهماجون شكلش مثل پيتزا است. كه به اشتباه به آن پيتزا گفته مى شود. و يكى از خوشمزه ترين غذاهاى تركى مى باشد. از خمیر گرد و نازکی تشکیل می شود. و روی آن گوشت چرخ کرده و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه فرنگی و جعفری می ریزند و می پزند. معمولا روی آن لیموی تازه می ریزند. و لاهماجون در اصل پيتزا نيست.

آدانا كباب و اورفا کباب

يكى از اصلى ترين غذاهاى تركى به حساب مى آيد. و انواع مختلفی دارد. كه دو نوع كباب آدانا و اورفا از گوشت راسته كه همراه با چاشنى به سيخ كشيده و دور آتش مى گردانند. بيتى نوعی گوشت بره چرخ كرده است كه به سيخ مى كشند و لاى نان لواش پيچيده با سس سرو مى شود. كباب شيشليك از گوشت بره يا مرغ تهيه مى شود. و به سيخ كشيده مى شود.

مانتى

مانتی غذاهاى معروف خیلی خیلی خوشمزه است. و میتواند یه وعده غذایی کامل باشد. كه با گوشت پر مى شود. و بعد از پخته شدن با سس مخصوص ماست و سير سرو مى شود. و يكى از پرطرفدارترين غذاهای ترکیه مانتى است .

ياپراک سارما

اين غذا همانند دلمه خودمان است. كه نوع پيچيدن آن متفاوت مى باشد. و با گوشت و برنج و شكمش را پر مى كنند .

پيده

از يك خمير ترد و خوشمزه تهيه مى شود. كه داخل آن را مخلوطى از گوشت و گوجه و اسفناج و تخم مرغ و پياز پر مى كنند. و داخل فر قرار مى دهند.

ايزگارا باليک

ماهى كبابى است كه از ماهى هاى فصل تهيه مى شود. از ماهى هایی مانند هـمسى ،لورک ،چوپرا ،ايستاوريت ،پالاموت و لوفر تهيه مى شود. كه خوردنش بسيار لذت بخش است .

غذاهاى معروف تركيه - ایزگارا بالیک

غذاهاى معروف تركيه – ایزگارا بالیک

كوزو تندير

تندیر به معنای تنور است. و این غذای خوشمزه ترکی هم از پختن گوشت گوسفند در تنورهایی گلى درست می‌شود. که در زمین قرار دارند. و غذا در آنها به خوبی طبخ می‌شود. و با ايچ پلو كه برنج و آجيل و جگر خرد شده و كشمش تهيه مى شود، سرو مى شود .

كوفته كادين بودو

نوعى غذاى كلاسيك ترک ها محسوب مى شود. این غذا که گوشت قلقلی است و در ترکیبی از آرد و تخم‌مرغ سرخ می‌شود. و طعم خوبی دارد.

غذاهاى معروف تركيه - کوفته کادین بودو

غذاهاى معروف تركيه – کوفته کادین بودو

كارنى ياريک

کارنی یاریک یک غذای بسیار مرسوم در استانبول است. که در بسیاری از رستوران های استانبول سرو می شود. كارنى ياريم بادمجان کباب شده ای است که داخلش از گوشت سرخ کرده پر شده و همراه با سس گوجه فرنگی می پزند. مردم استانبول این غذا را همراه با برنج میل می کنند.

سوبوروک

سوبورک از لایه‌های خمیر بسیار نازک که با مواد مختلف مثل اسفناج، گوشت و سیب‌زمینی پر شده، تهیه می‌شود اول لایه‌های خمیر جوشانده می‌شوند و همین باعث خواهد شد که بورک بعد از پختن نرم باشد ولايه هاى خمير بعد از سرخ شدن ترد مى شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *