وبلاگ

كاخ هاى استانبول مربوط به دوره بیزانس

Rate this post

شهر استانبول پايتخت امپراتورى و حكومت هاى قدرتمند در كشور تركيه بوده است. و تاريخ پر فراز و نشيبى داشته است. امپراتورها و قدرت هاى گوناگونی در دوره هاى مختلف در استانبول سكونت داشتند. و آثارى از اين قدرت ها در ساختمان ها و بنا ها برجاى مانده است. در اين شهر كاخ ها و قصرهاى بسيار زيبا و بى نظيرى وجود دارد. كه بيشتر آنها توسط عثمانى ها و خاندان باليان ساخته شده است. كه بيشتر آنها به دليل بلاهاى طبيعى از بين رفته اند. و كاخ هاى جديدى جاى آن ها ساخته شده است.

كاخ اعظم كنستانتين

کاخ اعظم کنستانتین یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در شهر استانبول است. قدمت این کاخ باشکوه که به دوران بیزانسی ها و قرن چهارم میلادی بر مى گردد. و در مركز شهر تاسيس شده است. کاخ اعظم کنستانتین یکی از بزرگ ترین کاخ های باشکوه بیزانسی بوده که در استانبول ساخته شده است.

اين کاخ داراى یک حیاط، کلیسا، حمام، کوشک و … است. كه در دامنه تپه باستانى استانبول محله سلطان احمد تاسيس شده است. و در فاصله بسيار نزديك مسجد آبى و بازار آراستا واقع است. این کاخ حدود صد هزار متر مربع مساحت داشته و ساخت آن سال ها به طول انجامیده است. کاخ اعظم کنستانتین استانبول سال های بعد تا قرن دوازدهم مورد استفاده امپراتوران دیگر قرار گرفت.

اولین تحقیقات و اکتشافات باستان شناسی در مورد کاخ اعظم کنستانتین استانبول در سال 1930 شروع شده و حتی یکی از ساختمان هایش برای عموم در سال 1953 باز شد. و در طى جنگ هاى صليبى در سال هاى 1204-1261اين كاخ ويران شد. و خانواده سلطنتى به كاخ تكفور نقل مكان كردند. بارها در اثر زلزله اين كاخ خراب شد. و ساختمان امروزه موزه بزرگی در زمینه موزائیک از دوره رومی ها بوده است. و موزائیک هایی که در این موزه ديده مى شود به دوره های مختلف امپراتوری بزرگ بیزانس بر مى گردد.

كاخ پورفيرو جنيتوس

این کاخ امپراتورى روم شرقی که کاخ تكفور نيز ناميده مى شود. در محله كارييه در کنار حصاری که به موزه کارییه می رسد، واقع شده است. و در كنار دیوارهای شهر میان اِدیرنِکاپه و اِیریکاپه قرار گرفته است. اين كاخ يكى ديگر از كاخ هاى سبك معمارى بيزانسى است كه قدمت آن به 12ميلادى باز مى گردد. وجزئیات ساخت این بنا یعنی اینکه توسط چه کسی در چه زمانی و برای چه کسی ساخته شده است مشخص نيست. اين كاخ در نزديكى كليسا كورا قرار دارد.

كاخ بلاكرناى

کاخ بلاکرنای کاخ تابستانی امپراتوران روم بود در سواحل دریای مرمره در جنوب کاخ سلطنتی قسطنطنیه تاسيس شده است. و قدمت اين كاخ به قرن دوازدهم بر مى گردد. کاخ تکفور نمونه‌ای زيبا از معماری بیزانسی بوده و در واقع تنها باز مانده از کاخ‌های به این سبک در استانبول به شمار می‌رود. اين كاخ ابتدا بنام بلاكرناى ناميده مى شد. كه در زمان فتح استانبول نام آن توسط عثمانى ها به تكفور تغيير كرد. و اين كاخ در محله ى هفت تپه ساخته شده است. و داراى عمارتى سه طبقه با سقف و كف چوبى بود. كه هنگام بازديد امپراتور از كليسا تيئوتيكوس مورد استفاده قرار مى گرفت. و امروزه اين كاخ تنها چهار ديوار طرحى مستطيل باقى مانده است. و ديواره هاى خارجى ،طاق ها و چارچوب هاى پنجره از سنگ ها و اجر ها تزيين شده اند .

كاخ هاى استانبول بلاکرنای

كاخ هاى استانبول بلاکرنای

كاخ مايرايلن

اطلاعات دقیقی در مورد زمان ساخت این کاخ يافت نشده. اما مطالعات باستان شناسی که روی این منطقه صورت گرفته نشان می دهد این کاخ بر روی بقایای کاخ باستانی دیگری بنا شده. به طوری که آب انبار مایرایلن در محل سرسرای اصلی کاخ پیشین قرار داشت. حیاطی نیم دایره در جلوی ساختمان ديده مى شود. که به ردیفی از ستون‌های خیابان اصلی وصل است کاخ پیشین به عنوان تا آماسریانو شناخته می‌شده. و مرکزی برای تجارت و اجرای حکم اعدام بوده است. كاخ جديد به دستور رومانوس لاکاپنوس ساخته شده. كه در اوایل حکومت 920-944خود آن را تبدیل به صومعه کرد.

امروزه همانند سایر کاخ‌های دوران بیزانس اثر چندانی از آن باقی نمانده است. و تنها قسمتى از آن را طی حفریات باستان شناسی به دست آورده‌اند. در محله لاللى و آكساراى قرار دارد .

كاخ بوكوليون

كاخ بوكوليون سومين كاخ بيزانسى استانبول است. این کاخ در منطقه ساحلی دریای مرمره قرار دارد. و به دستور تئودئوس دوم در قرن پنجم ميلادى ساخته شده است. و محل سكونت خانواده‌های سلطنتی رومی بوده. تا اینکه به تدریج در اواخر قرن سیزدهم میلادی خالی شد. تا سال‌ها همچنان دیوارهای این کاخ برقرار بود. و با وجود تخریب بخشی از آن‌ها همچنان نمودهایی از یک کاخ سلطنتنی را داشت. تا اینکه در سال 1873 به دلیل ساخت راه‌آهن از این منطقه بخش بزرگی از آن را تخریب كردند. امروزه اگرچه بیشتر قسمت‌های این کاخ نابود شده‌اند، اما هنوز یاداور آن دوران تاریخی است. اين كاخ در محله كاتلاديكايى واقع است .

كاخ هاى استانبول - کاخ بوکولیون

كاخ هاى استانبول – کاخ بوکولیون

كاخ داماتريس

كاخ داماتريس در زمان های گذشته یکی از اقامتگاه های تابستانی و کوشک مخصوص اوقات شکار امپراتور و خانواده اش بوده. که البته امروزه به خاطر بی توجهی به آن چیزی ازش باقی نمانده است. این کاخ حدود 1400 سال پیش بنا شده است. و یکی از مهم ترین ساختمان هایی بود که توسط بیزانسی شهر و امپراتوری روم بنا شده بود.

از کاخ داماتریس به عنوان محلی برای گردهمایی ارتش روم استفاده می شد. همچنين امپراتوران رومی در زمان بازگشت خود از سفر به آناتولیا و قبل از رسیدن به استانبول کاخ داماتریس را به عنوان محل استراحت انتخاب مى كردند. در بین قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی آثارى از این کاخ باقی نمانده. و به یک خرابه تبدیل شده بود. در حال حاضر این کاخ نزدیک به محله ساماندیرا می باشد .

كاخ دافنه

کاخ دافنه نیز از کاخ های مهم مجموعه بزرگ کاخ اعظم کنستانتین بود. براساس گفته مورخان بعد از انکه تندیس دافنه را از روم به استانبول اورده شد، نام دافنه ناميده شد. و مشخص نشدن که این کاخ دقیقا کجا قرار گرفته ولی زیر مسجد سلطان احمد قرار داشته و از آن فقط چند آثار باقی مانده است.

كاخ برياس

بیزانس در زمان خود دارای اقامتگاه های تابستانی متعددى بود. كه یکی دیگر از آن اقامتگاه های تابستانی دوره کاخ بریاس بود. این کاخ در منطقه آسیایی استانبول قرار داشته. و در قرن نهم میلادی بنا شده است. و امروزه آثار كمى از اين كاخ باقى مانده است .

كاخ مانگان

کاخ مانگان در پشت دیوارهای قصر توپکاپی قرار داشته و در حال حاضر بین دو ایستگاه قطار کانکورتاران و سیرکجی می باشد. از این کاخ آثار هاى خیلی کمی باقی مانده است .

كاخ ريجن

در گذشته در جاده باستانی جناتی به سمت روم به دستور تئودئوس اول ساخته شده بود. و امروزه کاخ ریجن که قسمت هاى کمی از آن باقی مانده است ،در حال حاضر در ورودی محله کوچوکچکمکه قرار دارد .

كاخ ايكونديانا

اين كاخ در كنار درياى مرمره قرار دارد. و يكى از كاخ هاى بيزانسى و يكى ديگر از اقامتگاه تابستانى است. كه ما بين باكركوى و ينى محله قرار دارد.

كاخ ماگنارا

يكى ديگر از اقامتگاه هاى تابستانى امپراتورى يونان كاخ ماگنارا بوده. كه نشانه هاى بسيار كمى از آن به جاى مانده است. و در بين آكساراى و لاللى قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *