وبلاگ

معرفى شهر بورسا ترکیه

Rate this post

معرفى شهر بورسا ترکیه ، چهارمين شهر بزرگ تركيه و اولين پايتخت عثمانى . نام اين شهر از نام يونان (پروسا) آمده است و در جنوب شرقى درياى مرمره قرار دارد.
بورسا داراى قدمت تاريخى ٤٠٠٠ساله است. و يكى از شهرهای باقى مانده از زمان حكومت عثمانى است.

مساحت شهر بورسا ٢٢٥،٩٣٥هكتار است. و جمعيت این شهر ٢،٨٤٢،٠٠٠ نفر است.

اين شهر اولين شهری بود كه به عنوان پايختت امپراتورى عثمانى در قرن انتخاب شد. بورسا داراى آب و هواى مديترانه اى معتدل و مرطوب است.

تابستان گرم و مرطوب و زمستان سردى دارد. در اين منطقه زمستان برف زيادى مى بارد. و به همين دليل جذب گردشگر براى ورزش هاى اسكى در این شهر بالا مى باشد.

غذاهاى معروف بورسا

غذاهای شهر بورسا مانند سایر غذاهای ترکیه می باشد. ولی اصلى ترين غذاى این شهر اسكندر كباب محسوب مى شود.

بورسا ترکیه - اسکندر کباب

بورسا ترکیه – اسکندر کباب

جاذبه های گردشگری بورسا

بورسا جاذبه هاى گردشگردى زيادى دارد. كه چند جای معروف آن را معرفى مى كنيم :

روستاى قديمى جومالى كيزيک ،آبشار ، درخت اينكايا، مسجد جامع،  پارک گياه شناسى و پيست اسكى.

روستاى جومالى كيزيک نام دهكده اى است که در شرق شهر بورسا واقع است. مردم اين روستا بسيار مهمان نواز هستند و با روى خندان پذيرا شما هستند. در اين دهكده فستيوال هاى متعددى برگزار مى شود.

باغ گیاه شناسی بورسا ترکیه

باغ گیاه شناسی بورسا ترکیه

آبشار در ٩كيلومترى روستاى جومالى كيزيك در كنار كوه آلاغ می باشد. و يكى از زيباترين نقاط اين منطقه است. ارتفاع این آبشار ٣فوت است.

درخت اينكايا قديمى ترين و بزرگترين درخت چنار اين شهر است. قطر آن ١٨.٢متر و ارتفاع آن ٣٥ متر است. رستورانى در نزديكى اين درخت است كه میتوانيد زير اين درخت ساعت ها وقت بگذرانيد و غذا ميل كنيد و لذت ببريد.

مسجد جامع يكى از قديمى ترين و بزرگترين مسجدهای اين شهر است. ساخت اين مسجد در سال های ١٣٩٦تا١٣٩٩میلادى طول کشیده است. كه داراى ٢٠گنبد و ٢مناره است. و گردشگران زيادى از اين مكان ديدن مى كنند.

پيست اسكى اولوداغ ،پيست اسكى مجهزى است كه معروفترين تفرجگاه زمستانى است. ارتفاع برف در این منطقه به ٢٤٠سانتى مى رسد. و براى اسکی مناسب است.

پیست اسکی بورسا ترکیه

پیست اسکی بورسا ترکیه

پارک گياه شناسى بورسا مساحتى حدود ٤٠٠،٠٠٠مترمربع دارد. در اين پارك ٨٠٠٠درخت و ١٠٠هزار بوته گل هاى متنوع نگهدارى مى شود.

سوغاتى شهر بورسا

سوغاتی بورسا ابريشم است. كه براى تهيه آن بايد به بازار ابريشم فروشى ها سر بزنید. اين بازار در محله معروف هان كوز در شهر بورسا قرار دارد. اين بازار در سال ١٤٩١تاسيس شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *