وبلاگ

خرید ملک در ترکیه

4.1/5 - (12 امتیاز)

برای خرید ملک در ترکیه با شماره‌های (+902122383743 و +902122124401 ) تماس بگیرید.

نکاتی درباره خرید ملک و قانون پایه در ترکیه

نکات مهم خرید ملک در ترکیه : طبق تبصره 35 قانون املاک و اراضی به شماره تصویب 2644 در 18 ماه مه سال 2012 تملک و خرید ملک برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلا مانع اعلام شد.

(با توجه به تحولات سیاسی منطقه و بعضی از کشورهای آفریقایی، در حال حاضر محدودیت‌هایی برای بعضی از شهروندان کشور های ذکر شده اعمال شده است)

در مورد لیست شهروندان کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه می‌توانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدا سوال کنید و یا مستقیما به سازمان ثبت و نقشه برادری اراضی ترکیه تماس بگیرید (شهروندان ایران مجاز به خرید ملک می‌باشند)

شهروندان خارجی می‌توانند هر نوع ملکی از جمله (خانه،تجاری،زمین و اراضی ) را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری نمایند

شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک می‌کنند، می‌بایست طی 2 سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزاتخانه نمایند.

 

[Houses]

نوع قرارداد

طبق موازین و قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد تنها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی مقدور می‌باشد.

عقد قولنامه فی مابین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی مقدور می باشد اما خریدار باید توجه داشته باشد، صرف جاری شدن عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه/سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت به وجود نمی‌آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت می‌باشد.

شرایط ،محدودیت و عقود لازم برای خریدار خارجی

نکات-مهم-خرید-ملک-در-ترکیه

الف : هر شهروند خارجی میتواند تا مرز 30 هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نماید.

ب : شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده‌اند را ندارد.

ج : شهروند خارجی می‌تواند تنها تا 10 درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.

د : شهروندان خارجی و یا شخصیت‌های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می‌توانند از مالکین و موسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

هـ : شرایطی که باعث می‌شود ملک و عقود مربوطه کالم یکن طلقی شوند عبارت است از:

اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد.

عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان‌های امنیتی.

پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها)‌ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه.

عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه.

چگونگی فرآیند خرید خرید خانه در ترکیه

برای خریدار می‌بایست دارای تابعیت یکی از کشور های مجاز به خرید ملک در ترکیه باشد. اتباع ایرانی جزو شهروندان مجاز به خرید خانه در ترکیه می‌باشند.

درخواست مالک و یا وکیل قانونی او می بایست، درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.

چگونگی-فرآیند-خرید-ملک-در-ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

سند ملک مورد نظر و یا نامه تاییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات

شناسنامه،کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی

برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه

ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا،خانه،آپارتمان، دفتر…

یک قطعه عکس فروشنده (4*6)

دو قطعه عکس خریدار که می‌بایست حداثکر مربوط به ماه پیش باشد (4*6)

حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی

در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.

موارد الزامی در مورد وکالت نامه

اگر خریدار و یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه می‌باشند، وکالت نامه می‌بایست توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا صادر و ثبت شده باشد.

اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ 5 اکتبر 1961 باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی‌باشد. (کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی‌باشد)

اگر کشور صادر کننده ی وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ 5 اکتبر 191 نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک می‌بایست، همراه با ترجمه رسمی،به تایید وزارت امورخارجه و دادگستری و همچنین کنسولگری و یا سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور رسیده باشد.

هزینه‌ها

خریدار و فروشنده باید طبق قانون 492 قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال 2013، 2 درصد از ارزش واقعی را پرداخت کنند.

این مبلغ نمی‌تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صار می‌شود باشد.

مالیات سرمایه در گردش می‌بایست در محل پرداخت شود (حداکثر 2.5*70 لیر ترکیه برای سال 2013)هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می‌پذیرد.

سایر موارد حائز اهمیت برای متقاضیان خارجی خرید ملک در ترکیه

استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی و یا…

اگر یکی از دفاتر درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی را رد کرد، متقاضی می‌تواند از طریق اداره و یا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید

دقت در انتخاب مشاوران،سازندگان، متقاضی میتواند از مشاور و یا سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی آنها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آنها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.

خرید ملک در ترکیه یکی از شاخصه‌های بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشور جمهوری ترکیه می‌باشد.

نکاتی-درباره-خرید-ملک-و-قانون-پایه-در-ترکیه

و به تنهایی تضمین کننده اخذ اقامت دائم و یا کوتاه مدت خریدار نمی‌باشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور و بر اساس شاخصه‌های متفاوتی صورت می‌پذیرد.

خریدار می‌بایست قبل از اقدام به خرید به نیت اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه بر اساس تبلیغات انجام شده صحت آنها را از وزارت کشور ترکیه و یا سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا را جویا شود

در صورت بروز اختلاف بین طرفین، هر کدام از آنها می‌بایست نسبت به ادعا و شکایت خود نزد مقامات قضایی تشکیل پرونده دهند.

شرکت گلوبال کادرو با داشتن مجرب ترین کادر مشاوره در زمینه خرید و فروش املاک در استانبول این امکان را به مشتریان عزیز می‌دهد که با خیالی آسوده و لحاظ شدن تمامی قوانین حقوقی خریدی مطمئن با نازل ترین قیمت‌ها در ترکیه داشته باشید.

بخش اقامت و مسکن در موسسه گلوبال کادرو برای شما ملک مورد نظر را با توجه بودجه ای که دارید پیدا کرده و پس از آن بخش حقوقی موسسه در نقل و انتقال سند با تمام دقت حقوق قانونی شما را در نظر گرفته و در بستری امن کار سند زدن و اخذ اقامت را برایتان به انجام می رساند.

برای ارتباط با امور مشتریان گلوبال کادرو و درخواست بررسی شرایط  اگر تلگرام روی سیستم شما نصب است  می توانید همین الان اینجا کلیک کرده و درخواست تشکیل پرونده آنلاین و بررسی شرایط توسط کارشناسی حقوقی موسسه نمایید.

یا از طریق لینک‌های واتساپ و تلگرام یا شماره‌های موجود در پایین صفحه یا صفحه ارتباط با ما به آسانی با ما تماس گرفته و از اجاره خانه  یا خرید ملک در ترکیه تا اخذ کارت اقامت را از ما بخواهید.

بخش املاک موسسه شما را در اجاره یا خرید ملک یاری کرده و کارشناسان حقوقی و وکلای موسسه نیز با ارائه خدمات حقوقی بدون اینکه خطر کلاه برداران یا … شما را تهدید کند بصورتی مطمئن امور سند یا اجاره را برایتان به انجام می‌رسانند.

 

پکیج‌های خدمات مؤسسه بین المللی گلوبال کادرو استانبول برای مشاوره خرید خانه در ترکیه

طبق آمار خرید خانه در ترکیه بسیار افزایش یافته است. و روز به روز نیز در حال افزایش می‌باشد.

با توجه به اقتصاد رو به رشد کشور ترکیه، و آینده این کشور، سرمایه گذاران زیادی مایل به سرمایه گذاری در این کشور هستند.

دولت ترکیه نیز با در نظر گرفتن سود حاصله از ورود سرمایه خارجی به کشور و کمک به رشد اقتصاد آن، در سال های اخیر قوانین جدیدی وضع کرده. که طبق این قوانین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور هموارتر شده.

یکی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی، خرید ملک در ترکیه می‌باشد.

پروژه‌های زیادی در شهرهای مختلف ترکیه در حال احداث می‌باشند. که مناسب افرادی است که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند.

موضوع اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیز بر میزان خرید ملک در این کشور افزوده.

نکات مهم در هنگام خرید ملک در ترکیه

گزارش اکسپرتیز در خرید ملک در ترکیه

در خصوص خرید ملک در ترکیه باید بسیار دقت کنید. چون شما به عنوان یک فرد خارجی به تمام قوانین این کشور آگاهی ندارید. موضوع بررسی سند قبل از خرید ملک موضوعی بسیار مهم می باشد.

همچنین بعد از انتخاب ملک و بررسی سند مورد نظر، لازم است برای سند زدن بسیار دقت نمایید.

گلوبال کادرو که به عنوان یک مؤسسه حقوقی و ثبتی در استانبول شناخته شده است. در این زمینه نیز خدماتی به هموطنان ایرانی ارائه می‌دهد.

در این مؤسسه از ابتدا تا انتهای کارهای خرید خانه در ترکیه را می‌توانید با خیالی آسوده انجام دهید.

در انتخاب ملک مورد نظر ما، بررسی سند ملک و سند زدن همواره کنار شما هستیم.

با توجه به شرایط کشور ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه این روزها افزایش یافته. و افراد از همه کشورها برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام می‌کنند.

کشور ایران و ایرانیان از جمله افرادی هستند که کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. و تمایل دارند که سرمایه خود را به این کشور بیاورند.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در این کشور بیشتر به صورت حساب سپرده بانکی و یا خرید خانه در ترکیه می‌باشد. ثبت شرکت نیز نوع دیگری از سرمایه گذاری می‌باشد. که افراد خارجی و ایرانیان انتخاب می‌کنند.

از بین این گزینه ها خرید ملک طرفداران بیشتری دارد. با خرید ملک علاوه بر سرمایه گذاری می توانید از طریق تاپو ملک، برای دریافت اقامت موقت خود و خانواده (همسر و فرزند زیر 18 سال) اقدام کنید.

برای دریافت اقامت از طریق تاپو ، ملک خریداری شده حتما باید دارای اسکان باشد.

و یا اگر ارزش ملک بالای 250 هزار دلار بود، اقدام به دریافت شهروندی ترکیه نمایید. این ملک را تا سه سال نمی‌توانید بفروشید.

مدارک مورد نیاز برای اداره تاپو و به نام زدن سند

همانطور که قبلا و در مقالات گفته شد، برای به نام زدن سند ملکی در ترکیه، به مدارکی نیاز دارید.

سند زدن ملک در ترکیه در اداره تاپو انجام می شود و این مراحل در اداره تاپو انجام می‌شود.

اگر به زبان ترکی (خواندن و نوشتن) تسلط ندارید، حتما باید مترجم رسمی نیز با خود به اداره تاپو ببرید. دارالترجمه رسمی گلوبال کادرو تنها دارالترجمه ایرانی زبان در ترکیه می باشد که مترجم های آن می توانند ترجمه در اداره تاپو را نیز انجام دهند.

مدارکی که از خریدار مورد نیاز می باشد شامل ، ترجمه پاسپورت ، شماره مالیاتی و عکس می باشد.

مدرک جدید مورد نیاز برای اداره تاپو

باتوجه به تغییرات قانونی اخیر در کشور ترکیه ، قانون جدیدی نیز به تازگی در ترکیه اجرا می شود. که طبق آن برای خرید ملک در ترکیه باید ترجمه و نوتر شده کارت ملی یا شناسنامه خود را نیز همراه با مدرک فوق ارائه دهد.

اداره تاپو نیاز به استعلامی دارد که این شخص قبلا ملکی در ترکیه داشته یا نه. این کار بیشتر به دلیل تمدید اقامت می باشد. و یکپارچه شدن سیستم اداره اقامت و اداره تاپو می باشد.

دارالترجمه رسمی ایرانیان استانبول کار ترجمه و نوتر مدارک را برای شما انجام می دهد.

همچنین کلیه کارهای مربوط به کارشناسی ملک ، بررسی سند ، ترجمه مدارک ، مترجم رسمی مربوط به انتقال سند را برایتان انجام می دهد.

گزارش کارشناسی ملک (اکسپرتیز)

اکسپرتیز یا گزارش کارشناسی ملک برای اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می کنند، نیاز هست. و حتما قبل از سند زدن ملک باید گزارش کارشناسی ملک را تهیه کنید. تا در مراحل سند به  نام زدن به مشکل نخورید.

شرکت های اکسپرتیز اغلب با مشتری توافق می کنند که با گرفتن مبلغی، هزینه ملک را در سند بیشتر نشان بدهند. به خصوص در مورد پرونده های شهروندی تا با هزینه کمتری ملک را 250 هزار دلار نشان دهند تا بتوانند شهروندی بگیرند. مراقب چنین شرکت هایی باشد، زیرا بسیاری از این شرکت ها در طی ماه های گذشته به دلیل صدور گزارش های غیر واقعی بازخواست شده اند. و گزارش های صادره از این شرکت ها ابطال شده. و مسلما پرونده های شهروندی مالکین این ملک ها با مشکل روبه رو شده است. بنابراین در انتخاب شرکت کارشناسی ملک نهایت دقت را داشته باشید.

اولين مرحله بعد از امضاى قرار داد ملك ،بررسى ملك توسط كارشناس ملك است كه به آن اكسپرتيز مى گويند .شركت هاى اكسپرتيز ،شركت هاى نيمه خصوصى هستندكه قيمت ملك را كارشناسى و ارزيابى مى كنند.اين پروسه معمولا چند روز زمان مى برد.شركت اكسپرتيز گزارش قيمت و ارزيابى ملك را مستقيما به اداره ثبت اسناد مى فرستندكه البته قبل از آن براى فرد خريدار قابل رويت مى باشد.

در مرحله بعد بايد از اداره ثبت اسناد راندوو گرفته شود اين پروسه معمولا توسط شركت هاى سازنده انجام مى شود كه بعد از درخواست راندوو يك روز بعدتوسط اداره ثبت اسناد روز تعيين شده به فرد خريدار و فروشنده به صورت پيامك فرستاده مى شود .در روز تعيين شده فرد خريدار يا وكيلش به همراه نماينده شركت سازنده بايد براى انتقال سند در اداره ثبت حاضر شوند .اگر به تركى استانبولى تسلط نداشته باشيد حضور مترجم رسمى دادگسترى الزامى مى باشد.

اخذ-شهروندی-با-خرید-ملک-در-ترکیه

سند ملکی در ترکیه

سند اموال غیر منقول در ترکیه ، به دو رنگ آبی و قرمز می باشد. سند قرمز رنگ برای ملک و آپارتمان احداث شده می باشد. ولی سند آبی رنگ مربوط به زمین می باشد.

اسناد دارای 3 بخش مجزا می باشند : اطلاعات ملک ، اطلاعات مالک و اطلاعات ثبتی.

سند ملکی در ترکیه

در مورد ملک هایی که به صورت شریکی خریداری می شود، مقدار سهام هر شخص داخل سند ذکر می شود و به هر شخص سند جداگانه ای داده می شود.

از نوامبر سال 2018 ، کد QR نیز به سند ملکی افزوده شده است. با نصب نرم افزار و سپس اسکن کد مندرج رو سند می توان به اطلاعات سند ملکی از ابتدا تا حال دست یافت. مانند متراژ خالص و ناخالص، صاحب ملک ، صاحبان قبلی ، موقعیت ملک و … .

مفاد و مشخصات سند ملکی در ترکیه

طبق عکس زیر، بخش های مختلف یک  سند ملکی در ترکیه ، به قرار زیر است:

1-استان   2-شهر     3-ناحیه    4-شهرک    5-خیابان     6-محله     7-پلاک ثبتی     8-نوع کاربری       9-مساحت کل        10-نوع مالکیت         11-مالکیت قطعی         12-قیمت ملک         13-مالکیت قطعی بدون اسکان        14-سهم از عرصه       15-بلوک        16-طبقه       17-واحد         18-مشخصات مالک قبلی       19-مشخصات مالک جدید        20-تاریخ تغییر مالکیت       21-اطلاعات مالک جدید          22-مهروامضا ثبت

مشخصات سند ملکی در ترکیه

کادر حقوقی گلوبال کادرو در سند زدن

کادر-حقوقی-گلوبال-کادروکار کادر حرفه ای گلوبال کادرو در اینجا به اتمام نمی رسد. بلکه در مراحل سند زدن ملک در ترکیه نیز شما را همراهی می کنند.

و با توجه به اینک شما شهروند ترک نیستید و به قوانین ترکیه آگاهی ندارید، نیاز به وکیل مجرب و مترجم رسمی در نوتر دارید.

با توجه به این که موسسه گلوبال کادرو خود دارای دارالترجمه رسمی در ترکیه و همچنین کارشناسان حقوقی می باشد، تمام مراحل سند زدن را به صورت کاملا قانونی پیش می برد.

در صورت نیاز به خرید ملک و مراحل به نام زدن سند و بعد از آن درخواست تمدید اقامت یا اخذ شهروندی، از طریق واتساپ با کارشناسان گلوبال کادرو طرح موضوع نمایید.

تهران: 09129641954

استانبول:

00905537124401

قانون متقابلیت در ترکیه

تا قبل از سال 2012، در کشور ترکیه قانون متقابلیت اجرا می‌شد. یعنی اتباع خارجی که قصد خرید اموال غیر منقول در ترکیه داشتند، طبق قانون متقابلیت با آن‌ها رفتار می‌شد.
قانون متقابلیت به این صورت بود که، تبعه خارجی در صورتی می‌توانست در ترکیه ملکی را خریداری نماید، که شهروند ترکیه نیز متقابلا بتواند در کشور مذبور ملکی را بخرد. و دولت کشورشان به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در آن کشور را بدهد.

قانون خرید ملک برای اتباع خارجی در ترکیه

از سال 2012 به بعد با هدف جذب سرمایه گذار خارجی به کشور ترکیه، این قانون تغییر کرد. طبق قانون جدید همه اتباع خارجی می توانند در ترکیه اقدام به خرید ملک و اموال غیر منقول نمایند. بدون در نظر گرفتن این نکته که دولت کشور آن‌ها به اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشورش را می‌دهد یا خیر. بنابراین هر فرد خارجی که تبعه هر کشوری باشد، می‌تواند سرمایه خود را به کشور ترکیه بیاورد و ملک خریداری نماید.
البته طبق قانون خرید ملک در ترکیه برای خارجیان دارای شرایطی می‌باشد، از جمله محل ملک که نباید نزدیک مناطق نظامی باشد و …

نكات بسيار مهم ملكى

هنگام خريد ملك در ترکیه نكات بسيار مهمى وجود دارد كه در اينجا به آنها اشاره كرده‌ايم

هزينه‌ها را قبل از خريد ملك در نظربگيريد مانند هزينه سند، هزينه ماليات و كميسيون املاك.

به ماده‌ها و تبصره متن قرارداد خريد توجه كنيد اگر مشكل زبان داريد و به زبان تركى تسلط كافى نداريد حتما از يك مترجم رسمى كمك بگيريد.

به تعداد واحدها در هر طبقه توجه كنيد مخصوصا اگر درواحدها در هر طبقه به هم نزديكتر باشد.

نکات-مهم-هنگام-خرید-خانه-در-ترکیه

توجه و بررسى سيستم گرمايش و سرمايش،مخصوصا در كشورهايى كه هزينه انرژى بالاست خيلى مهم است .

به ورودى و خروجى پاركينگ ها توجه كنيد كه در زمستان در مواقع يخ زدگى موجب سرخوردن ماشين ها در هنگام رانندگى نشود.

آيا مى‌توان در تركيه براى فرزندان زير ١٨سال سرمايه گذارى كرد؟

يكى از شرايط خريد ملك در تركيه داشتن سن قانونى است. يك فرد بايد بالاى ١٨سال باشد تا بتواند اقدام به خريد ملك در تركيه نمايد ولى اگر زير سن قانونى باشد والدين به نمايندگى از فرزند مى‌توانند اقدام به خريد ملك و سرمايه گذارى کنند و منع قانونى ندارد .

در هنگام خريد ملك و انتقال سند حضور هر دو والدين در اداره تاپو الزامى مى‌باشد و نبايد ملك خريدارى شده در رهن بانك يا بدهكار به ساير سازمان‌ها باشد بعد از خريد ملك براى فرزندان زير ١٨سال نمى‌توانند از وام بانكى براى آن ملك استفاده كنند و وام به آن ملك تعلق نمى‌گيرد زيرا افراد زير ١٨سال در تركيه نمى‌توانند وام بگيرند يا بدهكار شوند.

قيمت روى سند در ملك‌هاى دسته دوم

محدوديت اصلى كه اتباع خارجى در هنگام خريد ملك دسته دوم دارند اين است كه زمانى كه اقدام به خريد ملك دسته دوم مى‌كنند قيمتى كه ملك را خريدارى مى‌كنند در سند قيمت اصلى نشان داده نمى‌شود. به طور مثال اگر ملك را به قيمت ٤ميليون لير خريدارى كنند فروشنده اين ملك را در سند٢ميليون لير نشان مى‌دهد.

دليل اين كار مالياتى است كه فروشنده بايد پس از فروش به دولت پرداخت كند بنابراين فروشنده سعى مى‌كند قيمت ملك را كمتر نشان دهد تا از پرداخت ماليات معاف شود. اما اتباع خارجى در شرايطى مى‌توانند ملك‌هاى دسته دوم خريدارى كنند و قيمت اصلى ملك را در سند نشان دهند كه صاحب قبلى ملك بيش از پنج سال ملك را خريدارى كرده باشد و يا صاحب زمين آن ملك باشد در اين شرايط قيمت اصلى ملك را بدون هيج محدوديتى مى‌توانند در سند نشان دهند.

اقامت زن و شوهر روى يك ملك

هنگامى كه در تركيه اقامت ملكى درخواست مى‌دهيد حداقل قیمت خرید خانه در شهرهای بزرگ ترکیه باید 75 هزار دلار باشد و در شهرهای کوچک این مبلغ به 50 هزار دلار کاهش می‌یابد.

در اينجا نكته قابل توجهى كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه اگر یک خانواده ملکی را خریداری کنند با يك سند مى‌توانند براى همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت ترکیه از طریق خرید ملک درخواست دهند. اما زمانى كه بخواهند نام اعضاى خانواده را در سند نشان دهند با اين موضوع مواجه مى‌شوند كه آيا بايد سهم هر فرد بالاى ٧٥ هزار دلار باشد يا در سند بخشى از آن ٧٥ هزار دلار را بنام اعضاى خانواده ذكر كرده باشند كه در اين صورت سهم هر فرد از ٧٥ هزار دلار كمتر خواهد بود كه احتمال دارد اداره مهاجرت درخواست افراد را رد كند.

بايد توجه داشته باشيد كه ارزش كل ملك بايد بالاى ٧٥ هزار دلار باشد نه ارزش سهم هر فرد اگر كل ملك ٧٥ هزار دلار ارزش داشته باشد (ارزش ملك يعنى ارزش براساس گزارش كارشناسى و ارزش روى سند) در حال حاضر دولت فقط قيمت اكسپرتيز را ملاك قرار مى‌گيرند اما بايد قيمت سند نيز بالاى اين ارقام باشد. در اين صورت حتى اگر پنجاه درصد از ملك بنام يكى از زوجين باشد مى‌توانند درخواست اقامت دهند.

نكات مهم در مورد ملك نوساز

يكى از گزينه‌هاى بازار مسكن ملك‌هاى نوساز هستند كه مى‌توان براى خريد آنها اقدام كرد. اين نوع ملك‌ها به دليل نوساز بودن و بروز بودن تجهيزات شان داراى كيفيت بالاترى در مقايسه با ملك‌هاى دسته دوم هستند در نتيجه قيمت آنها بالاتر است. اما بايد در هنگام خريد ملك نوساز به نكات ويژه‌اى توجه داشته باشيد كه انتخاب درست و سرمايه گذارى سودآورى داشته باشيد.

اولين نكته كه بايد به آن توجه كنيد هدف خريدار از خريد ملك در ترکیه است. به طور معمول در بازار مسكن خريد ملك با دو هدف سرمايه گذارى يا سكونت انجام مى‌شود اما بسته به هدف فرد بايد خريد ملك نوساز را سودآور يا همراه با ضرر در نظر گرفت.

اگر هدف فرد از خريد ملك نوساز سكونت و استفاده شخصى باشد مى‌توان خريد ملك‌هاى نوساز را گزينه مناسبى در نظر گرفت چرا كه در بالاترين سطح كيفى قرار دارند. اگر فرد با هدف سرمايه گذارى اقدام به خريد ملك در ترکیه كند ملك نوساز شايد گزينه مناسبى نباشد مگر اينكه فرد ملك در حال ساخت خريدارى كند.

براى قيمت گذارى ملك‌هاى نوساز متريال و تجهيزات استفاده شده در ساخت ساختمان اهميت بالايى دارند و موجب بالا رفتن قيمت ملك مى‌شود. در مجموع در هنگام ارزش گذارى ملك به مواردى چون متراژ و مساحت ملك، ارزش املاك و نرخ معاملات انجام شده در منطقه، اعتبار سازنده، كيفيت ساخت، نقشه ملك، متريال و تجهيزات به كار رفته و امكانات ساختمان بايد توجه داشته باشيد.

وكالتنامه در خريد ملك در ترکیه

وكالتنامه اجازه رسمى و قانونى است كه شما به فردى مى‌دهيد تا فرايند خريد و انتقال سند ملك را به جاى شما انجام دهد. زمانى كه به فردى وكالت مى‌دهيد طبق قانون اعلام مى‌كنيد كه فرد مى‌تواند از طرف شما در حيطه اختياراتى كه در وكالتنامه قيد شده است اقدام كند.

بنابراين بهتر است وكالتنامه‌ها را به صورت مدت دار تنظيم كنيد وتنها مواردى در آن قيد شود كه به آن احتياج داريد به طور معمول وكالتنامه خريد ملك شامل اختيار خريد ملك به نام شما، انتقال سند و در مواردى اقدام براى اخذ شهروندى و اتصال آب ،برق و گاز مى‌باشد.

اتباع خارجى كه به زبان تركى تسلط ندارد بايد از مترجم رسمى قسم خورده استفاده كنند .در هنگام صدور وكالتنامه نياز به حضور وكيل نمى باشد.براى كسانيكه كه قصد خريد ملك در تركيه دارند بايد توجه داشته باشند كه وكالتنامه خريد و فروش در تركيه به صورت جداگانه مى‌باشد يعنى اگر به فردى وكالت خريد مى‌دهيد آن فرد نمى تواند ملك شما را بفروشد.

قوانين و مزاياى خريد ملك در تركيه

طبق قوانين كشور تركيه هر فرد خارجى مى‌تواند در اين كشور خريد ملك انجام دهد. خريد ملك در تركيه مى‌تواند امتيازاتى براى خريدار داشته باشد. اگر مبلغ خريد ملك به ارزش٢٥٠ هزار دلار باشد خريدار مى‌تواند براى خودش و اعضاى خانواده خود و فرزندان زير ١٨سال در خواست شهروندى را داشته باشد. پروسه اخذ شهروندى زير نظر وكلاى موسسه گلوبال كادرو قابل انجام است كه اين پروسه حدود سه الى ٤ ماه زمان مى‌برد كه به نتيجه برسد.

 

اگر خريد ملك زير ٢٥٠ هزار داار انجام دعيد خريدار مى‌تواند درخواست اقامت سالانه داشته باشد كه اين اقامت شامل اعضاى خانواده و فرزندان زير ١٨سال نيز مى‌شود و بعد از گذشت پنج سال درخواست شهروندى تركيه امكان پذير است.

خريد ملك مى‌تواند با ارزهاى رايج دنيا مثل دلار و يورو انجام شود با اين وجود سرمايه خريدار حفظ خواهد شد و در زمان فروش ملك مى‌تواتد به فرد ترك يا غير ترك به راحتى بفروش برساند.

خريدار مى‎‌تواند بعد ازخريد ملك آن را اجاره دهد و بدون حضور در تركيه از امتياز اقامت استفاده كند.

برای خرید ملک در ترکیه چه شهرهایی مناسب است و برای شروع از کجا باید اقدام نمود؟

با توجه به قانون جدید اخذ شهروندی ترکیه، افراد زیادی خواهان خرید ملک در ترکیه شده‌اند. اما برای خرید ملک در ترکیه چه شهرهایی مناسب است؟

ترکیه دارای شهرهای زیبای زیادی می باشد. که هرکدام از این شهرها ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. از شهرهای معروف ترکیه می‌توان به استانبول، ازمیر، آنتالیا، کوش آداسی، آنکارا، ترابزون و بسیاری دیگر از شهرها اشاره کرد. این نکته که کدام شهر برای خرید ملک مناسب است موضوعی است که کاملا به سلیقه شخصی مربوط می‌شود.

اما می‌توانیم با توضیحاتی کوتاه در مورد هر شهر کمکی کنیم تا بتوانید با آگاهی شهر مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

استانبول

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و تنها شهری است که هم در آسیا قرار دارد و هم در اروپا. این خصوصیت خود یک مزیت بزرگ برای استانبول محسوب می‌شود. جذابیت و زیبایی در این شهر به قدری زیاد است که افراد زیادی خواهان بازدید و یا حتی زندگی در این شهر هستند.

برای-خرید-ملک-در-ترکیه-چه-شهرهایی-مناسب-است

سالانه گردشگران زیادی از این شهر بازدید می‌کنند و درآمد از طریق گردشگری چشمگیر می‌باشد. علاوه بر زیبایی و جذابیت، موقعیت این شهر باعث جذب سرمایه گذاران خارجی زیادی شده است و سرمایه گذاران زیادی برای سرمایه گذاری در ترکیه و بعد از آن اخذ شهروندی ترکیه، این شهر را انتخاب می‌کنند. پویایی و تحرک در این شهر زیاد است. و برای کسانی که زندگی در شهر شلوغ و پر هیاهو را دوست دارند، مناسب می‌باشد.

آنتالیا

بزرگترین شهر ساحلی مدیترانه آنتالیا می‌باشد.که تقریبا تمام سال آفتابی است. بنابراین جواب سوال برای خرید ملک در ترکیه چه شهرهایی مناسب است می‌تواند آنتالیا باشد.

آنتالیا یک شهر ساحلی زیبا است و برای کسانی که روزهای آفتابی را دوست دارند، مناسب می‌باشد.

آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه است که در مرکز این کشور قرار دارد. آنکارا شهری مدرن می‌باشد. و از لحاظ فرهنگی و ظاهری به شهرهای اروپایی نزدیک‌تر است.

ازمیر

از دیگر شهرهای زیبا ترکیه می‌توان به ازمیر اشاره کرد. این شهر سومین شهر بزرگ این کشور می‌باشد.

خرید-ملک-در-ازمیر

کسانی‌که شهر شلوغ را دوست ندارند، و به دنبال زندگی در شهری خلوت و بدون هیاهو می‌باشند، ازمیر گزینه مناسبی است. در این مقاله ما با توضیحاتی مختصر، برخی از شهرهای ترکیه را معرفی کردیم. اما انتخاب شهر مورد نظر موضوعی سلیقه‌ای می‌باشد.

در صورتی که مایل به خرید ملک در ترکیه هستید، می‌توانید قبل از سفر به استانبول، با دفتر تهران مؤسسه گلوبال کادرو تماس گرفته و با تعیین وقت مشاوره به این کشور سفر کنید. کارشناسان خرید ملک، خانه مورد نظر شما را با توجه به ویژگی‌های مدنظر و بودجه‌ی شما پیدا می‌کنند و در تمام مراحل کار شما را همراهی می‌کنند.

چندنكته در مورد خريد ملك در تركيه

زماني‌كه شما تصميم به مهاجرت و خريدملك در تركيه را مى‌گيريد با نكات متفاوتى روبرو خواهيد شد كه بايد معيارها و نكات مختلف را در نظر بگيريد.

•برخى از ملك‌ها در تركيه داراى وام بانكى هستند بايد به اين نكته دقت كنيد كه وام بانكى توسط مالك قبلى تسويه شده باشد و هيچگونه بدهى به بانك و دولت نداشته باشد.
گاهی اوقات ملك مورد نظر نه بدهی دارد نه وام دارد نه در رهن است اما از سوی دادگاه روی آن «تدبیر احتیاطی »گذاشته شده است که به دلیل کشمکش احتمالی قضایی فروشنده در آینده است لذا حتما از اداره تاپو قبل از پرداخت وجه سند آن را نیز سوال کنید.

•قبل از تسويه حساب و پرداخت مبلغ كل ملك حتما با در دست داشتن كپى سند به اداره ثبت اسنادرسمى مراجعه كنيد و از اطلاعات و مشخصات ملك اطمينان پيدا كنيد.

•اگر قصد دريافت شهروندى تركيه را داريد بايد ملك را از يك تبعه ترك خريدارى كنيد و دقت كنيد كه قبلا روى آن ملك شهروندى دريافت نشده باشد.

•انتخاب مكان مناسب براى خريدملك از اهميت بالايى برخوردار است و اولين و مهمترين نكته براى سودآوری افزایش ارزش در آینده به دلار و دریافت اجاره بيشتر در تركيه است.

•بايد به اين نكته دقت كنيد كه بهتر است ملك خريدارى شده داراى پايان كار (اسكان) باشد. اما اگر سند ملک کات ایرتیفاک باشد و هنوز اسکان نداشته باشد نیز مانعی برای معامله ندارد و قانونا باید از نبودن مانع مهم برای دریافت آن در آینده اطمینان حاصل کنید.

موسسه گلوبال کادرو در چنین‌مواردی است که هنگام خرید ملک از جوانب مختلف به مشتریان خود حمایت‌های مشاوره‌ای و قانونی می‌دهد.

قوانین مالک و مستاجر در ترکیه

اجاره‌ی ملك مهم‌ترین جنبه‌ی بازار املاک و مستغلات ترکیه محسوب می‌شود علاوه بر شهروندان ترکیه، گردشگران، دانشجویان، کارفرمایان و اتباع خارجی که در ترکیه اقامت دارند، تمایل بیشتری برای اجاره‌ی ملک از خود نشان می‌دهند. با توجه به اهمیت اجاره‌ی ملک، در اینجا به قوانین مالک و مستاجر در ترکیه می‌پردازیم.

به يكى از مزيت‌هاى خريد ملك در تركيه مى‌توان به كسب درآمد از طريق اجاره اشاره كرد اما در كشور تركيه مستاجر از حقوق خاصى برخوردار هست كه شرايط با ايران كاملا متفاوت است كه شايد براى صاحب خانه خوشايند نباشد.

حقوق مستاجر

*زمانى كه مستاجر اجاره خود را بدون كم و كاستى و سر وقت بپردازد تفاوتى ندارد كه قرار داد اجاره يكساله است يا دوساله اين قرار داد به صورت خودكار تا پنج سال تمديد مى‌شود اما پس از گذشت پنج سال صاحب خانه اين اختيار و حق را دارد كه قرار داد را يك طرفه فسخ كند و يا اجاره بهاء را افزايش دهد.

*صاحب خانه حق ندارد در سال اول به ميزان دلخواه اجاره را افزايش دهد هر سال توسط دولت نرخ ميزان افزايش اعلام مى‌شود و صاحب خانه موظف است كه براساس آن عمل كند در صورت افزايش بيش از نرخ اعلام شده مستاجر حق شكايت عليه صاحب خانه را دارد.

اما حقوق مالك كدامند؟

*اگر مستاجر اجاره بهاء خود را سر موقع پرداخت نكند صاحب خانه اين اختيار را دارد كه از طريق نوتر حكم تخليه ارسال كند بعد از ارسال حكم تخليه دولت شش ماه به مستاجر زمان مى‌دهد كه خانه را تحويل دهد.

*در صورتى كه صاحب خانه يك ملك دارد و مى‌خواهد در آن ملك مستقل شود مى‌تواند از طريق نوتر حكم تخليه ارسال كند كه مستاجر به صورت قانونى شش ماه زمان دارد كه خانه را تحويل دهد.

قوانين مالك و مستاجر را مى‌توانيد از طريق سايت رسمى دولت تركيه براى قوانين را مشاهده كنيد.

 

ویدئوی خرید ملک در ترکیه

ثبت ازدواج بین المللی

شهروندی ترکیه

افتتاح حساب در ایش بانک ترکیه

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “خرید ملک در ترکیه

  1. علیرضا گفت:

    درود برشما
    مطالب کلیدی و ارزنده رو مختصر و مفید با توضیحات مبسوط و قابل استفاده در احتیار گذاشتین که بسیار ممنونم

  2. آرزو گفت:

    درود بر شما
    مطالب خیلی مفید و عالی بود موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *