وبلاگ

قوانين راهنمايى و رانندگى در تركيه

Rate this post

كسانيكه قصد اقامت در تركيه و يا تصميم به خريد خودرو در تركيه را دارند، بايد قوانين مربوط به راهنمايى و رانندگى تركيه را بدانند. همانطور كه مى دانيد رعايت قوانين راهنمايى و رانندگى براى بالابردن امنيت رانندگى ضرورى است.

به دليل اينكه تركيه كشور شلوغى است، اتومبيل هاى زيادى در سطح شهر وجود دارد. و اتباع خارجى كه قصد خريد خودرو در كشور تركيه را دارند، بهتر است قبل از انجام اين كار براى پيشگيرى از مشكلات آتى، قوانين راهنمايى و رانندگى را مطالعه نماييد .

قوانين راهنمايى و رانندگى در ترکیه

يكى از شهر هاى شلوغ چه از نظر جمعيت و چه از نظر وسايل نقليه ، استانبول است. اگر قصد زندگى در اين شهر را داريد، بهتر است از وسايل نقليه عمومى در اين شهر براى تردد استفاده كنيد. به ويژه در شهرهاى بزرگ و پر رفت و آمد از مترو و متروبوس كه تقريبا به بيشتر نقاط شهر دسترسى دارد استفاده كنيد.

1-حق تقدم با عابر پياده

در قوانين راهنمايى و رانندگى تركيه مانند ایران هميشه حق تقدم عبور با عابر پياده است. هرچند اگر هيج گونه چراغ راهنمايى در منطقه وجود نداشته باشد، حق با عابر پياده است .

قوانين راهنمايى و رانندگى در تركيه

قوانين راهنمايى و رانندگى در تركيه

2-رعايت فاصله ايمنى با خودرو جلويى

با رعايت فاصله ايمنى در هنگام رانندگى با خودرو مقابل ، از اتفاقات ناگهانى پيش رو جلوگيرى كنيد. براى مثال احتمال عبور ناگهانى عابر پياده و ترمز غير قابل پيش بينى شده خودرو مقابل كه منجر به تصادف مى شود .

3-توجه به چراغ هاى راهنمايى و رانندگى و تابلوهاى علايم

در جاده هاى تركيه براى پيشگيرى از حوادث ناگهانى، علائمى هشدار دهنده وجود دارد. كه توجه به آنها بسيار ضرورى است. لازم به ذكر است كه در تركيه توجه به چراغ راهنمايى و رانندگى بسيار مهم است. زيرا جريمه هاى كشور تركيه بسيار كمرشكن است.

همچنين به دليل وجود دوربين هاى ثبت تخلف در خيابان ها، شکستن قوانین عواقب سنگينى در پى خواهد داشت. در هيچ شرايطى از چراغ زرد و قرمز رد نشويد. در هنگام برخورد با ماشين هاى اضطرارى و اورژانسى با آژير فعال، حتما بايد راه را براى آن ها باز كنيد. و هيچ گاه پشت سر آنها حركت نكنيد زيرا جریمه خواهيد شد .

قوانين راهنمايى و رانندگى در تركيه

قوانين راهنمايى و رانندگى در تركيه

4-لاين سبقت (چپ)را اشغال نكنيد

در صورتى كه سرعت شما كمتر از حد مجاز است، بهتر است از لاين راست استفاده كنيد. زيرا خطوط لاين چپ ، لاین سرعت هستند. و خطوط راست از امنيت بيشترى از خطوط چپ برخوردار هستند. و اگر از مسيرهاى اضطرارى عبور كنيد، اتومبيل شما توسط رادارها تشخيص داده مى شود و اتومبيل شما توقيف مى شود .

قانون محدوديت سرعت مجاز در ترکیه

در بيشتر اتفاقات جاده اى، دليل اصلى تصادفات سرعت غير مجاز است. و اين را بدانيد كه در خيابان هاى تركيه دوربين هاى ثبت تخلف وجود دارد. تخلفات در قوانين راهنمايى و رانندگى تركيه داراى نمره منفى مى باشند. سرعت غير مجاز يك نمره منفى و عبور از چراغ قرمز يك نمره منفى و غيره .

رانندگانی كه هشت نمره منفى داشته باشند، گواهينامه شان ضبط مى شود و در صورت تجاوز از هشت نمره، گواهینامه باطل مى شود .

مدارک مورد نیاز هنگام رانندگی درترکیه

کارت ماشین ، گواهینامه ترک یا ترجمه گواهینامه ایرانی ، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ، برگه معاینه فنی و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *