وبلاگ

بازديد از كاخ دولما باغچه استانبول

Rate this post

استانبول يكى از بزرگترين شهرهاى كشور تركيه مى باشد كه ميزبان گردشگران زيادى از سرتاسر نقاط دنيا مى باشد. به چه دليل ؟چون ديدنى هاى اين شهر تمام نشدنى و زيبا هستند. و تنگه بسفر از منظره هاى طبيعى زيبايى برخوردار است. و منطقه هاى تاريخى شهر كه ديدنش خالى از لطف نيست يكى از نقاط ويژه ى شهر استانبول كاخ دولما باغچه است. كه ما در اينجا به شما معرفى مى كنيم .

معرفی كاخ دولما باغچه

معمارى اين كاخ به سبك نئوکلاسیک و سبك هاى مختلف در بين سال هاى 1844تا1856ساخته شده است. كه ساخت اين كاخ توسط معماران برجسته انجام شده است. و توانسته اند يك كار خارق العاده اى در تنگه بسفر خلق كنند. قبل از ساخت اين كاخ ،كاخ توپكاپى اقامتگاه پادشاهان عثمانى بود. كه بعد از ساخت كاخ دولما باغچه اين مكان به استراحتگاه پادشاهان تبديل شد. و در حال حاضر يكى از زيباترين كاخ هاى استانبول به حساب مى آيد.

كاخ دلما باغچه استانبول

اين بنا داراى 3طبقه مى باشد. و حدود 200اتاق و 14سالن دارد. ديوارهاى اين كاخ به شكل دايره اى درست شده است. و 600متر طول دارد. و دو درب براى ورود و خروج طراحى شده است. و داراى يك باغ زيبا و يك سالن باله در مركز بنا و داراى سقفى زيبا و كار شده جذاب است. كه اين كاخ به يكى از جذابترين جاذبه هاى گردشگرى استانبول تبديل شده است .

همانطور كه گفته شد سبك هاى عثمانى ،روكوكو ،نئو كلاسيك و باروك در ساخت اين بنا استفاده شده است. و بسيار شيك و مجلل ساخته شده است. تا جايى كه ساخت اين كاخ عثمانى را تا مرز ورشكستى پيش برد. و ارزش اين كاخ 1.5ميليارد دلار تخمين زده شده است .

شهرت چهلچراغ كاخ دولما باغچه استانبول

در اطراف اين كاخ باغ هاى بسيار ديدنى و زيبايى وجود دارد. و نيز گيت هاى ورودى با كنده كارى هاى زيبا شما را محو خود مى كند. زمانى كه وارد اين كاخ مى شويد به سالن ورد مى كنيد كه اگر چشمى بگردانيد چهلچراغ اين كاخ زيبا را مى بينيد. كه بزرگترين چهلچراخ دنياست. كه حدود 4.5تن وزن دارد. و از كريستال هاى بوهميا ساخته شده است. كه هديه ملكه ويكتوريا به امپراتور براى افتتاح اين كاخ بوده است. در سالن هاى پذيرايى قسمتهايى را مشاهده مى كنيد كه داراى كنده كارى با دست است. كه روى زمين حك شده است كه تصاوير زيادى طراحى شده است .

چهلچراغ كاخ دلما باغچه استانبول

اين كاخ ميزبانى موزه هاى نقاشى را مى كند. كه 200اثر از قرن هاى 19تا20در آن به نمايش گذاشته مى شود. اگر بخواهيد از آنجا ديدن كنيد، بايد هزينه اى اضافى پرداخت كنيد. موزه ساعت يكى از جاهايى است كه در هنگام بازديد از کاخ دولما باغچه به آنجا مى توانيد سرى بزنيد .

تاثیر كاخ دولما باغچه در تاریخ مدرن ترکیه

كاخ دولما باغچه در تاريخ عثمانى بسيار تاثير گذار بوده است. و به خوبى در تاريخ مدرن درخشيده است. و مصطفى آتاتورك بنيان گذار تركيه مدت زمان زيادى را در اين كاخ سپرى كرده است. و در اين كاخ در سال1938فوت كرد. و از آن زمان ساعت كاخ براى هميشه روى ساعت 9:05 صبح زمان فوت وى ثابت ماند.

زمان و هزینه بازديد از كاخ دولما باغچه

زمان و هزینه بازديد از كاخ دولما باغچه

روزانه تقريبا 3هزار نفر از اين كاخ ديدن مى كنند كه در زمان هاى توريستى و تابستان و روزهاى آخر هفته خيلى شلوغ مى شود. كه بهتر است خارج از روزهاى تعطيل به اين كاخ برويد. و زمان بازديد از 9صبح تا5بعداز ظهر است .

هزينه ورودى كاخ 90لير مى باشد. و هزينه موزه ها 20لير مى باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *