وبلاگ

محله فنر بالات در استانبول / احياى تاريخ استانبول

3.1/5 - (8 امتیاز)

بالات اين محله بسيار قديمى كه يهوديان ساكن استانبول را در خود جاى داده. داراى تاريخى پيچيده ای است. يهوديانى كه از كشور اسپانيا ،بدين محل پس از فتح آورده شدند، ساكنان اصلى اين محله را تشكيل داده اند. به همین دلیل محله فنر بالات از قديم و الايام به منطقه يهودى نشين استانبول با اجتماع اندك ارمنى تبديل شد.

زمين لرزه اى كه در سال ١٩٨٤ رخ داد، باعث شد كه ثروتمندان اين منطقه با همان مشخصه هاى مذهبى كنيسه ها و خاخامها خود به مكان ديگرى بنام گالاتا تغيير مكان دهند. بعد از تشكيل دولت اسرائيل، يك چهارم ساكنين محله بالات بدان جا كوچ كردند.

اين مهاجرت باعث دگرگونى هاى بسيارى در اين منطقه شد. بسيارى از افرادى كه ماندگار شده بودند، با بهبود وضع اقتصادى خود به محله شيشلى تغيير مكان دادند. در حال حاضر محله بالات دوباره نوسازى شده و توريست هاى بسيارى براى ديدن محله فنر بالات بخاطر حفظ ساختار قديمى و ابنيه كهن جذب اين منطقه مى شوند .

محله فنر بالات محله سنتی استانبول

محله فنر بالات محله سنتی استانبول

بناهای تاریخی محله فنر بالات استانبول

نام این محله یک کلمه یونانی است. به این دلیل که اولین ساکنان آن یونانی ها بوده اند. اقوام و افراد مختلف با دین های مختلفی در این محله در طول تاریخ ، زندگی کرده اند. به همین دلیل انواع معماری ها و ساختمان ها در این محله دیده می شود.

دو نمونه از بناهای تاریخی این منطقه کلیسا آهنی سنت استفان بولگار و مدرسه ارتودوکس یونانی ها می باشد. همچنین مساجد متعددی نیز در این محله یافت می شود. از وجود انواع کلیساها و مساجد می توان به آزادی در عقیده و مذهب پی برد.

کلیسا آهنی سنت استفان بولگار در محله فنر بالات

کلیسا آهنی سنت استفان بولگار در محله فنر بالات

تبدیل محله فنر بالات از محله ای فقیر نشین به محله ای توریستی

محله فنر بالات مكانى بوده در حكومت دولت عثمانى كه اقليت ها در آن زندگى مى كردند. اين منطقه كه به منطقه فقيرنشين و متراكم جمعيتى مشهور بود، به دفعات دچار ويرانى و آتش سوزى شده است. با تغيير دولت عثمانى به جمهورى، اين منطقه دچار تغييرات زيادى شد.

درست است كه ساكنان اين قسمت از استانبول را فقرا تشكيل مى دادند، ولى در زمان بعد از جمهورى نيز همين شكل زندگى در بالات ادامه يافت. سال٢٠١٩سالى بود كه بالات شاهد تغييرات بسيار شد. يعنى كه خانه هاى قديمى و ويران شده دوباره بازسازی شدند.

کودکان محله فنر بالات

کودکان محله فنر بالات

بالات سيرى رو به پيشرفت پيدا كرد. و مركز جديد گردشگرى در استانبول شد. اين محله با داشتن خانه هايى با شكلى قديمى كه دو سه طبقه هستند. و با كودكانى كه روى سنگ فرش هاى اين محله با لباس هاى رنگارنگ مشغول بازى هستند، بسيار ديدنيست.

محله زیبا فنر بالات

محله زیبا فنر بالات

اين منطقه بافتى زيبا داشته و يادآور روزگاران گذشته استانبول و نحوه ى زندگى مردم آن روزگار است. ثروتمندانى كه در بالات مقيم بودند، نيز از اين منطقه رفته و در نيشانتاشى مقيم شدند. اين حالت جديد در بالات موقعيتى بسيار خوب براى اين منطقه فراهم آورد.

بازسازی محله فنر بالات

منطقه بالات در ليست يونسكو به عنوان يكى از ميراث هاى جهانى ثبت شده است. اين منطقه هم اكنون به وسيله شهردارى و اتحاديه اروپا بازسازى مى شود. بازسازى اين منطقه در ابتدا با افتتاح مركزى در اين منطقه و با همكارى هفت مهندس و معمار و گروهى ١٥نفره شروع شد. در پى اين اقدام چند ده خانه ى قديمى بصورت زيبا مرمت شد.

محله رنگی فنر بالات استانبول

محله رنگی فنر بالات استانبول

ساختمانهايى كه در محله فنر بالات ديده مى شود، نخستين فاز تغييرات اين منطقه مى باشد. در مراحل بعدی اين تغييرات، تاسيس مراكز اجتماعى در اولويت قرار گرفت.

در حال حاضر يكى از مناطق مورد پسند زنان و جوانان در استانبول همين محله فنر بالات است. كه در آن ساختمان ها و مراكزى تاسيس شده است كه ساكنين اين نقاط مى توانند باهم تبادل فكرى داشته باشند. در اين مراكز خواندن و نوشتن و برخى آموزش هاى حرفه اى آموزش داده مى شود. بديهى است كه تمام اين امور به نفع قشر فقير و محروم اين منطقه است.

کافه ها در محله رنگارنگ استانبول

بالات که در منطقه فاتح استانبول و در بخش اروپایی قرار دارد، این روزها به محله ای دنج و آرام و زیبا برای توریستان تبدیل شده است. خانه های رنگی این محله گردشگران را به این محله کشانده تا عکاسی کنند. و عکس های زیبایی از این محله بگیرند.

همچنین در این محله کافه های قدیمی و جدید زیادی وجود دارد. که می توانید از آن ها بازدید و عکاسی کنید. و با خوردن فنجان قهوه ترکی خستگی پیاده روی در این محله را از تن بزدایید. در کافه های قدیمی این محل اشیا جذابی برای عکاسی وجود دارد.

کافه در فنر بالات

کافه در فنر بالات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *