وبلاگ

تركيه و علاقه ترك ها به فوتبال

1.4/5 - (7 امتیاز)

فوتبال تركيه در قرن بيستم پيشرفت چشمگيرى داشت. و در مقابل تيم هاى اروپايى محكم و قوى است. ورزشگاه هاى تركيه هراسى به تيم هاى بزرگ دنيا راه داد. تركيه در جام ملت هاى اروپا در سال هاى ١٩٩٦و ٢٠٠٠به فينال راه يافت.

و در سال ٢٠٠٠تيم گالاتاسارای جام يوفا را فتح كرد. مربى گالاتاسارای اعلام كرد ديگر اروپا نمى تواند ما را ناديده بگيرد. و پيشرفت چشمگيرى داشت .

فوتبال ترکیه - گالاتاسارای

فوتبال ترکیه – گالاتاسارای

شروع و پیشرفت فوتبال در ترکیه

فوتبال تركيه به اواخر قرن ١٩بر مى گردد. كه در آن زمان براى تماشا بازى فوتبال براى جلوگيرى از تجمع تماشاچیان ممنوع شد. در آن زمان بخش هايى كه مسلمانان سكونت داشتند، فوتبال رشد نكرد. و تنها در قسمت خارجى ها رواج داشت.

در منطقه هاى بورنووا خانواده هاى تجار انگليسى زندگى مى كردند. كه اوقات بيكارى و فراغت خود را با بازى فوتبال پر مى كردند. و بخاطر همين اولين مسابقات فوتبالى آن زمان توسط انگليسى ها انجام شد.

تیم فوتبال ترکیه

تیم فوتبال ترکیه

از آن زمان بود كه علاقه ترك ها به فوتبال افزايش يافت. و حتى در سال هاى ١٩٩٨تيم ملى تركيه توانست تيم ملى آلمان را شكست دهد. در آن زمان در خيابان هاى آلمان جشن و پاكوبى برپا شد.

كه اين نشان داد كه ترك هاى متولد شده در آلمان هويت خود را حفظ كرده اند. و فوتبال از آن زمان به ورزش اصلى تركيه تبديل شد .

خصوصى سازى فوتبال ترکیه

فدراسيون فوتبال تركيه فعاليت خود را در سال ١٩٢٣آغاز كرد. و پس از موفقيت حضور در جام جهانى ١٩٥٤دچار ركورد شد. و در اواخر دهه هشتاد ميلادى با وارد شدن سرمايه گذاران، اين رشته طرفداران زيادى پيدا كرد. و با افزايش درآمد دچار دگرگونى شد .

علاقه رييس جمهور تركيه به فوتبال از يك طرف و كسب درآمدهاى زياد از اين ورزش از سوى ديگر، فوتبال تركيه در سال ١٩٩٢از حالت دولتى به خصوصى تبديل شود.

دولت تركيه با حمايت از فوتبال تركيه و با دادن امتياز وام هاى كلان به باشگاه ها و ورود به بخش خصوصى به فوتبال باعث شد كه ترك ها در يك دوره به مدت ١٠سال شرايط خصوصى سازى باشگاه به سرعت مهيا كنند .

در سال ٢٠١٢با خصوصى سازى تركيه وارد بخش جديدى شد. كه تمام تشكيلات مربوط به اسپانسر سوپر ليگ تركيه بود. به گفته دولت به بخش خصوصى واگذار شد. و اجراى اين طرح تيم هاى پايين در خطر ورشكستگى قرار مى گرفتند.

ولى اولويت اصلى پيشرفت فوتبال بود و آنچه كه امروزه در تركيه شكل گرفته است. و همان چيزى كه در كشورهاى ديگر فوتبال مانند اسپانيا،فرانسه،انگليس و ايتاليا شاهدش هستيم. دولت از فوتبال ماليات دريافت مى كند. و در قبال آن كمكى نمى كند.

سرمایه گذاری در فوتبال ترکیه

سرمايه گذارى در فوتبال به سه صورت است :

روش اول :حق امتياز و مالكيت باشگاه

روش دوم:خريد سهام باشگاه

روش سوم :سرمايه گذارى بر روى بازيكنان

كه اين روش آخر (سوم)خيلى مورد توجه سرمايه گذاران قرار گرفته. به همين دليل باعث شده تيم هاى تركيه مخصوصا تيم هاى بنام گالاتاساراى،فنر باغچه،بشكيتاش و ترابزون اسپور شروع به خريد از بازيكنان بنام جهان كنند.

ريكار دوكورشما،اما نوئل ابوئه،دانيل گوئيزا،روبرتو كارلوس و فليپه ملو از جمله بازيكنان بنام هستند كه در سال هاى اخير پا به ليگ تركيه گذاشتند .

ستاره هاى فوتبال جهان تركيه را به حضور در ليگ قطر و حتى آمريكا ترجيح مى دهند. به همين دليل باعث افزايش سرمايه گذارى در سوپر ليگ تركيه شده است. در واقع فوتبال تركيه همانند فيلم و سريال هايش در حال محبوبيت است.

فوتبال ترکیه در دنیا

رقابت فوتبال تركيه از لحاظ مالى رتبه هفتم را دارد . سوپر ليگ تركيه رقمى بالغ ١.٠٢ميليارد يورو برآورد شده است . و بعد از تركيه ليگ هاى برزيل،هلند،روسيه،يونان و ساير كشور ها قرار گرفته اند.

بشيكتاش با ارزش ٩٣ميليون يورو فنر باغچه ٧٨.٣ميليون يورو گالاتاسارای با٧٣.٨ميليون يورو باشاك شهير ٥٥.٤ميليون يورو ترابزون اسپور ٤٨.١ميليون يورو در رده بعدى باشگاه اين كشور قرار دارند.

فوتبال ترکیه - فنرباغچه

فوتبال ترکیه – فنرباغچه

و باشگاه سيواس اسپور نيز ٧.٥٧ميليون يورو از ارزان ترين باشگاه هاى تركيه در سوپر ليگ است .

يكى از مهم ترين منابع درآمد باشگاه هاى تركيه اى پخش مستقيم مسابقات تلويزيونى است. كه هم اكنون بيش از ١٠درصد كل در آمد پخش مستقيم تلويزيونى متعلق به فدراسيون فوتبال اين كشور بوده. و ٥٠درصد كل اين درآمد را به تيم برتر تعلق مى گیرد.

و ٤٠درصد اين درآمد را به چهار باشگاه پر طرفدار و صاحب نام بشيكتاش،كالاتاسراى،فنر باغچه و ترابزون اسپور تعلق مى گيرد. در حال حاضر ٨٠درصد بودجه باشگاه ها از طريق پخش مستقيم رقابت ها و ساير در آمد توسط فروش بليط و جذب حمايت كنندگان مالى و غيره تامين مى شود .

از سال ٢٠١٠تا به امروز سازمان ليگ تركيه حق پخش مسابقات سوپر ليگ را به ٣دسته مجزا به فروش مى رساند.

بسته اول :شامل انتخاب نام ليگ و پخش حداقل چهار مسابقه زنده در هر هفته .

بسته دوم :شامل خلاصه ٣دقيقه بازى به منظور پخش در اخبار بدون حق فروش در شبكه هاى ديگر است.

بسته سوم :پخش گل های هر بازى روى دستگاه هاى تلفن همراه بود.

بسته اول در سالهاى گذشته به مبلغ ٣٠٧ميليون يورو به شبكه ديجى ترك. بسته دوم به مبلغ٢٢.٣ميليون يورو به شبكه رايو و تلوزيون ملى تركيه (TRT)و بسته سوم نيز به مبلغ ١٤ميليون يورو به ترك تله كام فروخته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *