وبلاگ

موزه مولوى گالاتا استانبول

Rate this post

يكى از جاهاى ديدنى استانبول موزه مولوى گالاتا مى باشد. موزه مولوى گالاتا در خيابان استقلال و در نزديكى برج گالاتا واقع است. كه اين موزه در سال ١٩٤١ تاسيس شده است و بارها مورد بازسازى قرار گرفته است. و در سال ١٧٢٠اين بنا آتش گرفته. اولين بنا به دست محمد سما يكى از نوادگان مولانا ساخته شده به همين علت محبوب است .

موزه مولوی گالاتا

موزه مولوی گالاتا

از آثارى كه در اين موزه وجود دارد مى توان به شعر هاى دست نويس مولانا ، شعرهاى نوشته شده روى سنگ ها، اشيا مانند كلاه ها و تسبيح ها و حتى كاغذ اشاره كرد. و همچنين سازه هاى درويشى كه نشان دهنده زندگى درويشان است نيز در اين موزه قرار دارد.

در اتاقكى بدون نور تصاويرى جنبان از رقص درويشان وجود دارد. كه نحوه ى رقص آن به شكلى جذاب نشان مى دهد. سالن رقص سماع محيطى دايره مانند دارد كه در طرفى از آن محراب و منبر سنگى وجود دارد. كه دور تا دور آن صندلى چيده شده است. رنگ سبز زيتونى محيط اين سال را احاطه كرده است.

موزه مولوی گالاتا

موزه مولوی گالاتا

اين موزه دو طبقه دارد، كه در طبقه اول اشيا و لباس هاى درويش به نمايش گذاشته شده است. و همچين كتاب و خط هاى آن ،اتاق هاى طبقه هاى بالا نقاشى ها ،ابزار موسيقى به نمايش گذاشته شده است. و همچنين آثارى از هنرمندان ترك روى ديوار قرار دارد .

آرامگاه مولوی در موزه مولوی

مولوى يكى از شاعران ايرانى كه آرامگاه آن در كشور تركيه مى باشد . در گوشه اى از اين موزه آرامگاه مولوى قرار دارد. كه روى سنگ قبر وى حكاكى اشعار فارسى بسيار ديدنى و جذاب ديده مى شود .

مولوى طرفداران بسيارى دارد كه راه او را دنبال مى كنند. موزه مولوى گالاتا اين روزها يكى از جاذبه هاى گردشگرى محبوب دنيا است كه از سرتاسر جهان گردشگران زيادى را به اين شهر مى كشاند .

موزه مولوی

موزه مولوی

ما به طرفداران خانه هاى تاريخى كه علاقه به معمارى قديمى دارند، موزه مولوى گالاتا را پيشنهاد مى كنيم. موزه مولوى گالاتا هنر طراحى معمارى سنتى را نشان مى دهد. و اكثر بازديد كنندگان فقط به خاطر طراحى اسلامى كه در بناى اين خانه بكار رفته است، از اين موزه ديدن مى كنند. امروزه بيشتر معماران با الگو قرار دادن اين سازه و طراحى آن در سازه هاى خود اين طراحى ها را بكار مى برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *