وبلاگ

حمام هاى تركى ، آرامش در حمام ترکی 

Rate this post

یکی از محبوبترين  جاذبه های استانبول که آرامش به شما می دهد و استرس را از شما دور می کند، حمام های قدیمی و سنتی در ترکیه است. این حمام ها را در بسیاری از کوچه پس کوچه های استانبول مشاهده مى كنيد. یکی از تفریحات مهیجی که در استانبول طرفداران خاص خودش را دارد، حمام ترکی مى باشد. حمام هاى تركى به نوعى شباهت به سونا و حمام بخار دارند.

و از سوى ديگر ساخت حمام ترکی يك امتحان مهارت بين معماران تازه كار بوده. كه اگر معمارى مى توانست يك گنبد مناسب براى حمام طراحى كند، مى توانست پروژه هاى بزرگترى را برعهده بگيرد. از سازه هاى شاخص شهر مى توان به حمام هاى معمار سينان از جمله حمام چمبرليتاش و مهرى ماه سلطان و حمام هاسكى هورم اشاره كرد.

حمام ترکی

حمام ترکی

با وجود اينكه امروزه در خانه ها حمام وجود دارد، اما استفاده و لذت بردن از حمام هاى تركى فراتر از آرامش است. و بردن عروس قبل از عروسى به حمام در بين ترک ها مرسوم است.

حمام سنتی ترکی داراى سه اتاق است كه بهم متصل هستند. که شامل سیکاکلیک (کالادیریوم) (sıcaklık caldarium) که اتاق داغ است، اتاق میانی که تپیداریوم (tepidarium) نام دارد، که اتاق گرم است. و سوکلوک soğukluk که اتاق سرد (frigidarium) است.

در قسمت اتاق داغ كاملا بخار است. و يك ماساژور ماهر شما را ماساژ مى دهد. و اتاق گرم مخصوص براى شستشو و اتاق سرد مخصوص استراحت و پوشيدن لباس و نوشيدن آبميوه و چاى. در اين مكان مى توانيد بعد از ماساژ  يك استراحت كوچك داشته باشيد .

در حمام يک حوله سنتى نيز به شما داده مى شود كه لنگ نام دارد. اين لنگ ها در حمام بسيار مورد استفاده است. و دمپايى نيز بايد استفاده كنيد. چون كف حمام ليز است. دمپايى هاى مخصوص به نام نعلين هستند.

بهترين حمام ترکی در استانبول

استانبول يكى از شهرهاى معروف ترکیه است. که در آن فرهنگ آسیایی و اروپایی با هم تلفیق شده است. ترکیه سنت های مختلف زیادی دارد که به ندرت میتوان آن ها را در جای دیگر پیدا کرد. یکی از همین سنت های خاص، حمام های ترکی است.

بیش از ٢٣٧حمام ترکی در شهر استانبول قرار دارد. که امروزه حدود شصت تا از آن ها مورد استفاده مردم محلى و توریست ها قرار می گیرد. حمام ترکی سه مرحله سونا، سالن بخار و سپس شستشوی کامل بدن است.

در بعضی مواقع بخش ماساژ نیز دارد. بسیاری از این حمام ها نیز به خاطر داشتن آبگرم بهترین مکان برای درمان های مختلف می باشد.

حمام على پاشا

این حمام بهترین حمام های سنتی در استانبول است. حمام على پاشا دارای ارتفاع هفده متری و قطر چهارده متری است. و گنبد آن یکی از بزرگ ترین گنبدهایی بوده که به دست معمار سینان ساخته شده است. و بازسازى آن حدود هفت سال به طول انجاميده. كه مى توانيد از ماساژ كف و نوشيدنى خنك در فضاى آرام آن لذت ببريد .

حمام ترکی - حمام علی پاشا

حمام ترکی – حمام علی پاشا

حمام خرم سلطان

یکی از بهترين و قدیمی ترین حمام های سنتی ترکی در استانبول، حمام خرم سلطان در ایاصوفیه است. حمام خرم سلطان در قرن شانزدهم زمانی که پادشاه معروف عثمانی، سلطان سلیمان حکومت می کرد، بنا شد. این حمام سنتی به دستور خرم سلطان ملکه این امپراطوری بزرگ و با معماری معمار معروف دربار ، معمار سینان، در سال ١٥٥٦ ساخته شده است. داراى دو بخش مجزا برای آقايان و بانوان است. و اين حمام دو بخش سنتى و لوكس دارد ، و خدمات حمام سنتى و ماساژ درمانى ارائه مى دهد .

حمام ترکی - حمام خرم سلطان

حمام ترکی – حمام خرم سلطان

حمام اديشن استانبول

این حمام ترکی استانبول در هتل ادیشن قرار دارد. و یک اسپای فوق العاده و بسیار شیک در این شهر می باشد.كه داراى مساحتى ٢٠،٠٠٠مترمربع است. داراى سونا ،اناق بخار و حمام سنتى و ١٠اتاق مخصوص ماساژ سنتى تركى و يك حمام و اتاق بخار است. از جمله خدماتی که این حمام ارائه مى دهد، میتوان به ماسک ویژه روغن زیتون، ماسک برای کل بدن و … اشاره کرد.

حمام Çemberlitas

از جمله بهترین حمام های ترکی در استانبول می توان به اين حمام اشاره كرد. حمام Çemberlitas در نزدیکى بازار بزرگ استانبول قرار داشته. اين حمام در سال ١٥٤٨ توسط معمار سینان برای سلطان سلیم دوم و نوربانو سلطان، همسر سلطان سلیم دوم ،ساخته شد. اين حمام قدمت زيادى دارد كه از گنبدهاى آن قابل مشاهده است. این حمام در ابتدا دارای دو بخش زنانه و مردانه بود. كه بعدها قسمت زنانه تخريب شد. ولى دوباره قسمت زنانه بازسازى شد و ورودى آن با مردان يكى است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *