وبلاگ

معرفی پل هاى معروف استانبول 

3.3/5 - (6 امتیاز)

استانبول یکی از شهرهایی است که با یک تنگه به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. و  برای اتصال این دو بخش اروپايى و آسيايى از پل‌هایی استفاده می‌شود.

شهر استانبول با پل هاى زيبايش در امتداد تنگه بسفر قرار گرفته است. اين پل ها بسيار باشكوه و بى نظير هستند. و به جاذبه هاى گردشگرى تبديل شده اند.

پل بسفر

پل بسفر یکی از مهمترین سازه‌ها و پل هاى معروف استانبول ترکیه محسوب می‌شود. و يكى از دیدنی‌ترین پل‌های استانبول مى باشد. بین سال‌های١٩٧0  تا ١٩٧٣بر روی تنگه بسفر ساخته شده است. و قسمت اروپایی و آسیایی شهر را به هم وصل كرده است. علاوه بر زیبایی که این پل به شهر داده است، کاربردهای بسيارى دارد.

به طور میانگین روزانه ١٨٠٠٠٠ ماشین از آن در حال تردد هستند. این سازه طولی برابر با ١١٥٠متر و عرضی برابر با ٣٩متر دارد. و ارتفاع آن ١٠٥متر است. پل بسفر یکی از اصلى ترين راه‌های استانبول به شمار مى آيد. و در سفر به این شهر شما اين پل را از نزديك خواهيد ديد. و از روی پل عبور و یا با قایق از زیر آن رد مى شويد.

در هر صورت شما پل بسفر را مشاهده خواهید کرد. اين پل چشم ‌انداز زيبايى به مساجد مشهور استانبول دارد. اما شب‌های آن با نورپردازی و طراحى زيبايش منحصر به فرد كرده است. و بهترين چشم انداز براى عكاسى مى باشد .

پل هاى معروف استانبول پل بسفر

پل هاى معروف استانبول پل بسفر

پل فاتح سلطان مهمت

این پل به عنوان  پل دوم شناخته شده است. ساخت آن در سال ١٩٨٨به اتمام رسیده است. نام این پل از نام یکی از پادشاهان عثمانی گرفته شده است. که سلطان مهمت نام داشته است. و در سال ١٤٥٣قسطنطنیه را فتح کرده است.

این پل معلق فلزی نیز دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول را به هم متصل می کند. و از پل های بسیار جذاب استانبول به شمار مى آيد. این پل از نظر استراتژیکی و از نظر باستانى نقش بسیار مهمی در این شهر باستانی دارد. بخش چشمگیری از رفت و آمد در استانبول روی این پل انجام می شود.

پل گالاتا

پل گالاتا یکی از زیباترین پل‌های معروف استانبول است. که  نام آن بارها و بارها در ادبیات ترکیه تکرار شده است. اين پل در قرن نوزدهم بنا شده است. و یکی از مكان هایی است كه به عنوان جاذبه گردشگردى به حساب مى آيد.

پل هاى معروف استانبول پل گالاتا

پل هاى معروف استانبول پل گالاتا

صف طولانی ماهی‌گیرانی که در هر طرف پل هر کدام قلاب خود را در آب انداخته‌ و در انتظار صید ماهی نشسته‌اند برزیبایی این پل افزوده است. این پل بر روی شاخ طلایی قرار گرفته است. و در قسمت پايين آن تعداد زیادی رستوران وجود دارد. و دارای چشم‌انداز بسیار زیبایی از دو قاره اروپا و آسیا هستند. براى بيشتر آشنا شدن با فرهنگ مردم محلى اين شهر بهتر است از اين پل. ديدن كنيد .

پل شاخ طلايى گلدن هرن

از پل‌های نوساز استانبول است. سازه ى پل شاخ طلايى در سال ٢٠١٤افتتاح شد. دو منطقه بی‌اوغلو و منطقه فاتیح را به هم وصل می‌کند. اين پل برای رفت و آمد مترو طراحی شده است. با وجود اينكه قدمت آن زياد نيست ولى یکی از دیدنی‌ترین پل‌های استانبول به حساب می‌آید.

پل ياووز سلطان سليم

پل یتووز سلطان سلیم درکنار ورودی سیاه تنگه‌ی بسفر قرار گرفته است همانند سایر پل‌های استانبول دو بخش آسیایی و اروپایی شهر را به هم متصل می‌کند. با ٥٩متر طول، یکی از عریض‌ترین پل‌های شهر استانبول به حساب می‌آید. که دارای ١٠مسير  تردد است و ارتفاعی ٧٣متری از سطح دریا دارد.

پل هاى معروف استانبول پل یاووز سلطان سلیم

پل هاى معروف استانبول پل یاووز سلطان سلیم

این پل در سال ٢٠١٢ساخته شد. و با اعتراض‌های فراوانی از سوی محیط زیست و مردم همراه شد. به دليل اينكه براى ساخت پل درختان بسیاری قطع شدند. اما در نهایت برای کاهش ترافیک شهری ساخته و اجرایی شد. و اکنون یکی از مهمترین‎‌ راه‌های ارتباطی میان دو بخش آسیایی و اروپایی شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *