وبلاگ

معرفی پارک هاى استانبول قسمت اول

Rate this post

همان طور كه مى دانيد شهر استانبول يكى از بزرگترين شهرهاى تركيه مى باشد. و در اين شهر پارک ها و مكان هاى تفريحى كوچك و بزرگ زيادى به چشم مى خورد. قدمت بيشتر اين پارك ها به دوران عثمانى بر مى گردد. و بعضى از پارك ها بعدا ساخته شده اند. تعداد اين پارك ها خيلى زياد است.

پارک گولحانه

اين پارک در قسمت امينونو و در كنار كاخ توپكاپى قرار دارد. و يكى از پارك هاى معروف و پربازديد در قسمت باستانى شهر استانبول است. ورودى جنوبى پارك به كاخ توپكابى راه دارد. كه اين ورودى يكى از بزرگترين دروازه هاى اين كاخ است.

پارک هاى استانبول - پارک گولجانه

پارک هاى استانبول – پارک گولجانه

كنار اين پارك موزه هاى باستان شناسى ،مسجد ايا ايرنه و مسجد ايا صوفيه قرار دارد. كه فاصله كمى باهم دارند. اين پارك يكى از قديمى ترين و بزرگترين پارك هاى استانبول مى باشد. كه باغات و بخش هاى متعددى را مى توان از اين پارك مشاهده كرد. در سال هاى گذشته تغييرات زيادى در اين پارك بوجود آمده. و قسمت هاى قديمى پارك را از بين بردند. تا درختان كهنسال و زيبا جلوه بهترى به پارك بدهد. و استخر اين پارك با طراحى جديد به شكل روز در آمده است .

پارک امیرگان

اين پارک 470 هزار مترمربع مساحت دارد. و يكى از بزرگترين پارك ها به حساب مى آيد. كه در اين پارك گل هاى رنگارنگ و درختان كاج و صنوبر بسيار زيبا جلوه خاصى به اين پارك داده است. قدمت اين پارك به قرن ١٧ميلادى باز مى گردد. كه در آن زمان اين پارك در دست فرمانده حكومت صفوى بنام امير گون هان بود.

بعد ها دست به دست چرخيد و در آخر به دست شهردارى در سال ١٩٣٠سپرده شد. و نام اين پارك در طول زمان تغيير يافته و امروزه بنام امرگان شناخته مى شود. در اين پارك علاوه بر درختان و گل هاى زيبا چندين عمارت چوبى وجود دارد. و همچنين رستوران و كافه هایی نیز وجود دارد.

اين پارک داراى مسيرهايى براى پياده روى است. و نيمكت وصندلى ها براى استراحت و پيك نيك نيز وجود دارد. يكى از جذابيت هاى اين پارك جشنواره بين المللى گل لاله است. كه هرساله در اين پارك برگزار مى شود. و جلوه زيبايى به اين پارك مى دهد. كه همگان را به خود جذب مى كند .

پارک هاى استانبول - پارک امیرگان

پارک هاى استانبول – پارک امیرگان

پارک ببک

يكى از پارک هاى باستانى شهر استانبول است. كه در كنار ساحل بسفر قرار دارد. اين پارك در يكى از معروفترين منطقه هاى مرفع به نام ببك قرار دارد. كه در كنار اين پارک رستوران هاى غذاى هاى دريايى و سنتى و همچنين كافه هاى متعددى قرار دارد.

اين پارک در سال ١٩٠٨با كمك مردم تاسيس شد. و در سال ٢٠٠٨توسط معماران ايتاليايى تغييراتى در اين پارك ايجاد شد. مساحت اين پارك ٨٨٠٠متر مربع است. و در حال حاضر درختان كهنسال و درختان بلوط و گل هاى زيبا جلوه بى نظيرى در اين پارك وجود دارد.

و به يكى از مكان هاى گردشگرى تبدیل شده است. و همچنين در اين پارك زمين هاى بازى و راه هاى پياده روى و همچنين زمين هايى براى تفريح و محوطه حيوانات خانگى وجود دارد. كه مساحت كل اين مجموعه حدود ١٦٠٠٠متر مربع است .

پارک یيلديز

محوطه اين پارك بسيار بزرگ و سرسبز است. كه محيطى بسيار مناسب براى تفريح مى باشد. كه در محله ى بشيكتاش در بين دوكاخ عثمانى ييلديز و جيراگان قرار دارد. و ميتوانيد از اين كاخ ها نيز ديدن كنيد. اين پارك در ماه آپريل بسيار جذاب و ديدنى است. به دليل وجود شكوفه هاى زيبا و لاله هاى رنگارنگ كه محوطه اين پارك را پر كرده است.

پارک هاى استانبول - پارک ییلدیز

پارک هاى استانبول – پارک ییلدیز

شما می توانيد در این پارک، كاخ ييلديز را مشاهده كنيد. و همچنين مجموعه ى بى نظير عمارت ها و ويلاهاى امپراتورى عثمانى نيز به چشم مى خورد. كه پارك ييلديز به عنوان بخشى از اين كاخ در قرن نوزدهم ميلادى تاسيس شده است .

پارک تكسيم

اين پارک در منطقه بى اوغلو واقع است. كه در محله قديم پادگان نظامى تكسيم در سال ١٩٤٣احداث شده است. وسعت اين پارك ٤هكتار مى باشد. يكى از كوچكترين فضاهاى سبز شهر استانبول است. كه در بخش شمالى ميدان تكسيم واقع است. كه در سال ٢٠١٣تصميم گرفته شد اين پارك را تبديل به مراكز خريد كنند. كه با مخالفت ها روبرو شد. كه منجر به درگيرى در خيابان ها شد. كه ٨نفر در اين درگيرى و آشوب جان باختند. و ٨٥٠٠٠نفر زخمى شدند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *