وبلاگ

دانشگاه فنى استانبول

5/5 - (1 امتیاز)

این دانشگاه سومین دانشگاه فنی قدیمی دنیا به‌شمار می‌رود. که وقف علوم فنی مهندسی گشته است. و يكى از دانشگاه هاى بين المللى تركيه مى باشد. از آن جا که این دانشگاه سومین دانشگاه فنی مهندسی دنیا از لحاظ قديمى بودن به شمار می‌رود، دارای یک تاریخچه طولانى می‌باشد. که به سال ۱۷۷۳ باز می‌گردد.

این دانشگاه به دست سلطان مصطفى سوم در شهر استانبول تاسيس شد. كه به عنوان كالج سلطنتی مهندسی علوم دریایی پایه‌گذاری شد. و در آن به كشتى سازان و طراحان كشتى آموزش داده مى شد.

اين دانشگاه يكى از عالى رتبه ترين دانشگاه هاى تركيه به حساب مى آيد. كه در سال ٢٠٠٩رتبه ى ١٠٨ را موسسه THES در ميان ديگر دانشگاه هاى فنى جهان به اين دانشگاه اختصاص داد.

ساختمان قدیمی دانشگاه فنی استانبول

ساختمان قدیمی دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول دارای ۱۳ دانشکده شامل مکانیک پرواز و کیهان‌نوردی، مهندسی مکانیک، مهندسی متالوژی و شیمی می‌باشد. و تقریبا حدود ۴۰ دوره کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد.

همچنین دانشگاه فنی استانبول دارای چندین موسسه تحقیقاتی همچون مراکز تحقیقاتی زیست‌شناسی مولکولی، بیوتکنولوژی و ژنتیک، مرکز ارتباطات ماهواره‌ای و سنجش از دور و بیش از ۳۵۰ آزمایشگاه است. اين دانشگاه داراى پنج پرديس مى باشد .

پرديس و امكانات دانشگاه فنى استانبول

دانشگاه فنی استانبول دانشگاهی دولتی است. كه داراى پنج پردیس که هریک از آن‌ها در مناطق مختلف استانبول واقع شده است. پردیس ماسلاک یکی از پنج پردیس این دانشگاه می‌باشد. و پردیس اصلی این دانشگاه به حساب مى آيد. كه مساحت آن حدود ٢،٦٤كيلومتر مربع است.

ساختمان ریاست دانشگاه ، استخر خوابگاه‌های دانشجویی، اکثر دانشکده‌ها و کتابخانه مرکزی دانشگاه در این پردیس وجود دارد.

ساختمان دانشگاه فنی استانبول

ساختمان دانشگاه فنی استانبول

پردیس توزلا دانشگاه دیگری می‌باشد که در منطقه‌ای به نام توزلا قرار دارد. كه مختص دانشجویان علوم دریایی است. و پر از کارگاه‌های کشتی می‌باشد.

پردیس تاشکیشلا که در زمان عثمانی یکی از پادگان‌های ارتش بوده، در منطقه تاشکیشلای استانبول بنا شده است. ساختمان این دانشگاه یکی از اصلى ترين بناهای تاریخی استانبول به حساب مى آيد. دانشکده مهندسى مكانيك گوموش سویو و دانشکده مدیریت واقع در پردیس ماچکا كه در تكسيم واقع است. آن‌ها نیز از جمله بناهای باستانى اصلى استانبول به حساب می‌ آيند.

زبان آموزشی در تمامی رشته‌های آموزشی اين دانشگاه به صورت تركى و انگليسى مى باشد. و دانشجويان بايد به اين دو زبان تسلط داشته باشند .
به طور کلی‪ اين دانشگاه ها ‬دارای امکاناتی مثل خوابگاه، سالن ها و زمین‌های ورزشی، سینما و سالن های نمایش، پارک فناوری، کتابخانه، رستوران، مراکز پژوهشی و… است‪.‬‬‬

دانشكده ها دانشگاه فنى استانبول

دانشکده مهندسی معدن، دانشکده معماری، دانشکده مکانیک، دانشکده مهندسی برق، دانشکده اطلاعات و کامپیوتر، دانشکده مهندسی شیمی و مهندسی مواد، دانشکده معماری و مهندسی دریا، دانشکده علوم، دانشکده مدیریت ، كالج دریایی، دانشکده هوا و فضا، دانشکده فناوری و طراحی، دانشکده مهندسی عمران.

دانشکده دانشگاه فنی استانبول

دانشکده دانشگاه فنی استانبول

پذيرش در دانشگاه فنى استانبول

شرکت در آزمون‪ SAT ‬یا ‪ACT ‬ و كسب حداقل نمره ‬‬، ترجمه رسمی مدرک تحصیلی به ترکی یا زبان انگلیسی و کپی پاسپورت.
یکی از شرایط لازم برای ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا داشتن حداقل نمره ٢١٣از آزمون تافل، CBT، یا قبولى آزمون دانشگاه در زبان انگلیسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *