وبلاگ

جاذبه هاى استانبول که كمتر ديده شده

5/5 - (1 امتیاز)

استانبول شهری است شلوغ که در کنار تنگه بسفر و درياى مرمره قرار دارد. و دو قاره‌ی آسیا و اروپا را به‌ هم متصل می‌کند. و تنها شهر جهان است که بين دو قاره قرار گرفته است. اگر به اين شهر سفر كنيد از نزديك با فرهنگ آسيايى و اروپايى آشنا مى شويد. در استانبول علاوه بر جاذبه‌های مشهور، دیدنی‌های دیگری هم وجود دارد. که اگر فرصت کافی در سفر به استانبول دارید، نباید از دست بدهید.

تاريخچه استانبول

شهر استانبول از ٢٦٠٠سال قبل از میلاد مسیح قابل اقامت بوده است. و به دست امپراتوری بيزانس ساخته شد. اين شهر در سال ٣٣٠به دست امپراتور كنستانتين به عنوان پايتخت امپراتورى شناخته شد. و زمانى كه در سال ٣٩٥اين شهر به دو بخش تقسيم شد، همچنان پايتختت روم شرقى بود. و يك شهر اروپايى به شمار مى رفت.

تا اينكه عثمانى ها اين شهر را اشغال كردند. و در حال حاضر آثاري از تمدن غربى و شرقى و عثمانى قابل رويت است. اين شهر داراى جاذبه هاى تاريخى بسيارى از جمله ايا صوفيه،مسجد آبى ، كاخ توپكاپى ، آب انبار سيليكا و بازار بزرگ است. كه اين ها نشانگر تمدن استانبول هستند. در اين شهر جاذبه هاى ديدنى ديگرى است كه نبايد از دست بدهيد.

مسجد سليمانيه استانبول

مسجد سليمانيه در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد. این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر استانبول به حساب مى آيد. و یکی از نمادهای این شهر نیز می‌باشد. اين مسجد در زمان عثمانى به دست معمار معروف سنان به دستور پادشاه عثمانى طراحى شد. مسجد دارای ساختمان‌های جانبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و كاروانسرا بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده‌ است. نام اين مسجد از پادشاه سليمان كبير كه ثروتمندترين سلطان عثمانى بود، گرفته شده است. در قسمت باستانى شهر استانبول قرار دارد. و از شاخ طلايى قابل رويت است .

جاذبه هاى استانبول - مسجد سلیمانیه

جاذبه هاى استانبول – مسجد سلیمانیه

كليساى چورا استانبول

اين كليسا شهرت و محبوبيتش بخاطر نقاشی‌های دیواری بیزانسی و موزاییک‌های جذاب و متفاوت است. كه این نقاشی‌ها صحنه‌هایی از زندگی مسیح را نشان مى دهند. و به خوبی حفظ و نگهداری شده‌اند. و يك ساختمان دارد كه به عيسى تعلق داشته. این کلیسا در قرن چهارم تاسيس شد. و امروزه به عنوان موزه استفاده می شود.

مسجد رستم پاشا استانبول

يكى از مساجد شهر استانبول است. مسجد رستم پاشا در سال ١٥٦١به امر رستم پاشا و توسط معمار سينان تاسيس شد. اين مسجد كوچك است ولى همچنان باشكوه است. اين مسجد در یکی از شلوغ ترین محله های استانبول ساخته شده است. طراحی و دکوراسیون داخلی این مسجد آن را خاص كرده است. دیوارها و ستون های مسجد رستم پاشا با طراحی های پیچیده سرامیک های ایزنیک زینت داده شده است. بر روی این کاشی ها نقش گل هایی مثل میخک، رز، زنبق، مینا و لاله کشیده شده است. و در نزديكى بازار ادويه استانبول قرار دارد.

جاذبه هاى استانبول - مسجد رستم پاشا

جاذبه هاى استانبول – مسجد رستم پاشا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *