وبلاگ

حمام خرم سلطان استانبول

Rate this post

استانبول از جمله شهرهايى است كه آدم را وسوسه مى كند حداقل يكبار به آن سفر كند. استانبول شهرى بسيار زيبا و مدرن است. كه حدود دو هزار سال قدمت دارد. و يكى از مقصدهاى پرطرفدار براى سفر است.

جاذبه هاى تاريخى و ديدنى زيادى در قلب استانبول وجود دارد. از جمله كاخ هاى امپراتورى روم شرقى ،كاخ هاى باشكوه عثمانى ،قلعه باستانى گالاتا،آب انبار باسيليكا و حمام هاى تركى و… . حمام خرم سلطان استانبول يكى از جاذبه هاى تاريخى اين شهر مى باشد. كه مى توانيد ساعتها از دیدن آن لذت ببريد. اين حمام كنار موزه ايا صوفيه قرار دارد كه شما مى توانيد لذت يك حمام سنتى با فضاى دلنشين را تجربه كنيد .

تاریخچه حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان در منطقه فاتح كه گردشگران زيادى به اين منطقه مى آيند، قرار دارد. قدمت حمام خرم سلطان به قرن شانزدهم و دوره سلطان سلیمان پادشاه معروف عثمانی باز مى گردد. اين حمام به دستور خرم سلطان ملكه امپراتور عثمانى براى افراد مذهبى شهر و در نزديكى مساجد استانبول ساخته شد. معمارى اين حمام معمار سنان ، معمار مشهور و هنرمند، كه بناهای به یادماندنی چون مسجد سلیمانیه، مسجد مهروماه، مسجد رستم پاشا و … .را ساخته ، انجام گرفته است.

اين معمار براى ساخت اين بنا جايى ميان اياصوفيه و مسجد آبى را در نظر گرفت. ایاصوفیه و مسجد آبی دو مکان اصلى شهر بودند. و مردم برای عبادت و راز و نیاز به سراغ یکی از این دو مكان می رفتند. و با ساخت حمامی در این محدوده، دسترسی بسیار مناسبی برای مردم داشت. اين حمام در سال١٥٥٦ ميلادى ساخته شد. و از همان سال مورد استفاده مردم قرار گرفت .

حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول

ساخت حمام خرم سلطان

قسمت بانوان و آقایان حمام به طور کاملا متقارن و با زوایایی یکسان ساخته شده. به گونه ای که تصویر آینه ای یک دیگر هستند. و می توان شاهد ابعاد هنرمندانه معماری در این حمام بود.

حمام خرم سلطان مثل گذشته مورد توجه قرار مى گيرد. و همانند ديگر جاذبه هاى شهر استانبول توانسته قسمتى از ليست بازديد و گشت و گذار گردشگران در اين شهر باشد. بازدید از این حمام برای گردشگران جالب توجه است. چرا که با انتخاب حمام خرم سلطان می توانید علاوه بر بازدید از یکی از زیباترین حمام های تاریخی و زيبا به سبک سنتی ترک ها، استحمام کرده و نشاط و آرامشی بسیار را به خود بدهيد .

حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول

استفاده از حمام خرم سلطان

اين حمام مربوط به زمان دوران امپراتورى روم است. كشفيات در شهر باستانى پمپئى از وجود حمام هایی خبر داد كه توسط مردم مور استفاده قرار مى گرفت. از اين حمام ها نه تنها براى استحمام بلكه براى تفريح استفاده مى شده. از اين حمام ها همه افراد استفاده نميكردند. و بخش مختلفى از اشراف زاده ها از اين حمام ها استفاده مى كردند. حمام خرم سلطان سه بخش مختلف دیگر اعم از اتاق سرد ، اتاق داغ و اتاق گرم را دارا بود.

در ميان خانواده هاى مرفه و اشراف زاده ها رايج بود كه همراه خدمه و وسايلى نظير حوله،صابون ،شانه،حنا،سرمه و صندلى هاى مرواريد دوزی شده، به حمام مى رفتند. و بيشتر روز خود را در اين حمام سپرى مى كردند .

بازسازى حمام خرم سلطان استانبول

بین سال های ١٩٥٧تا ١٩٠٨میلادی کار بازسازی حمام خرم سلطان شروع شد. اما بعد از بازسازی دیگر از آن به عنوان حمام استفاده نشد. و این حمام به محلی برای خرید و فروش قالیچه های زیبا و فرش های اصیل ترکی تبدیل شد. و در بین مردم محلی استانبول به بازار فرش معروف شد.

حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان

تا این که در سال٢٠٠٧ میلادی تصمیم گرفته شد تا برای بازسازی اساسی حمام خرم سلطان اقداماتى انجام دهند. و يك سال بعد یعنی در سال ٢٠٠٨میلادی بازسازی را به دانشکده معماری کوجاالی که در آن زمان در بازسازی و مرمت بناهای تاریخی مهارت خاصی داشت، دادند. و در بازسازى و حفظ بناى اصلى كه از عناصر آلمانى بود، ماهرانه عمل كردند. و براى بازسازى اين حمام مبلغى بالغ ١١ميليون دلار صرف شد. و بعد از آن اين حمام در سال ٢٠١١ميلادى دوباره مورد استفاده مردم قرار گرفت .

دسترسى به حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان در مرکز شهر استانبول و ما بین مسجد ایا صوفیه و مسجد آبى قرار دارد. دسترسی به آن بسیار آسان و راحت می باشد. با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی خود را به محله سلطان احمد برسانید. و از اين حمام ديدن كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *