وبلاگ

آشنايى با شهر قونيه ترکیه

Rate this post

يكى از شهرهاى بزرگ و پر جمعيت تركيه، قونيه مى باشد. قونيه يادآور مولانا شاعر بزرگ ايرانى است. كه آرامگاه وى در اين شهر واقع است. آثار مولانا تاثير بسزايى در فرهنگ و ادبيات ترك ها دارد. قونيه يكى از شهرهاى تاريخى تركيه مى باشد. كه در جنوب منطقه ميانى آناتولى قرار دارد.

اين شهر بسيار زيبا است. و داراى خاك مناسب براى كشاورزى مى باشد. كه اين شهر از پوشش گياهان احاطه شده است. شهر قونيه در دوران سلجوقيان پايتخت سلاطين روم بوده است. كه در حال حاضر نيز آثار ماقبل كه به دوران سلجوقى بر مى گردد، به چشم مى خورد.

بيشترين معروفيت و مورد توجه قرار گرفتن اين شهر به خاطر شاعر بزرگ فارسى زيان، حضرت مولانا مى باشد. مولانا در دوران سلجوقى در اين شهر سكونت داشته است. شهر قونيه به دليل رشد و پيشرفت چشمگير و به دليل وجود دانشگاه سلجوق در اين شهر و پذيرش دانشجويان زياد حال و هواى شهر آناتولى را مى توان حس كرد .

مولانا در شهر قونیه ترکیه

مولانا در شهر قونیه ترکیه

قونيه يكى از شهرهاى محبوب ميان گردشگران است. كه آرامش خاصى به افراد مى دهد. نسبت به شهرهاى شلوغ تركيه جاى بسيار دنجى است. كه مردمانى مهمان نواز و خونگرم دارد. مردمان اين شهر به زبان اصلى خود تركی صحبت مى کنند. اكثر مردم اين شهر مذهبى هستند. و بانوان خيلى از پوشش پوشيده اى برخوردارند. اين شهر به دليل مذهبى بودنش بايد به نوع لباس پوشيدن در اين شهر دقت كرد .

آب و هوا قونیه

قونيه داراى آب و هواى سرد و نيمه خشك مى باشد. و دماى اين شهر در تابستان ٣٠درجه سانتى گراد و بالاتربن درجه ٤٠درجه سانتى گراد است. و در فصل زمستان منفى ٤.٢درجه سانتى گراد. ميزان بارش در اين شهر بسيار پايين است .

افسانه ی شهر قونیه ترکیه

قونیه نام شهریست در دل آناتولی ترکیه که صد ها سال توانسته نام خود را زنده نگه دارد. این شهر از کهن ترین شهرها به حساب می آید. طبق افسانه ها در تاریخ این شهر اژدهایی وجود داشت که بر این شهر غلبه کرده بود. و حملات متعددی بر این شهر انجام میداد. و هر بار تعدادی دختر و زن را با خود میبرد.

قونیه

قونیه

پرسیوس با این اژدها مبارزه کرد و او را شکست داد. و این شهر را نجات داد. به همین دلیل مردمان این شهر عکسهایی از این قهرمان افسانه ای را بر سر دروازه شهر آویزان میکنند. قونيه جزوه يكى از پناهگاه هاى آناتولى مى باشد كه قدمت آن به ٧٠٠٠سال قبل از ميلاد بر مى گردد .

غذاها و نوشيدنى های شهر قونیه

بيشتر غذاهاى بومى اين شهر از بلغور و گوشت بره درست مى شود. كه معروفترين غذاى اين شهر اتلى اكمك است. كه ظاهرى مثل پيتزا دارد. و مخلفات آن گوشت ،پياز ،گوجه فرنگى و فلفل مى باشد. و همچنين يكى ديگر از معروفترين غذاها فيرين كباب است كه در فر درست مى شود. و اين كباب از گوشت بره تهيه مى شود .

مراسم بزرگداشت مولانا

هر ساله مراسم بزرگداشت مولانا بسيار باشكوه در شهر قونيه برگزار مى شود. كه هزاران نفر به اين شهر مى آيند و در اين مراسم نمايش رقص سماع بسيار زيبا اجرا مى شود.

رقص سماع در شهر قونیه ترکیه

رقص سماع در شهر قونیه ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *