وبلاگ

جشنواره گل لاله در استانبول 

Rate this post

شهر استانبول در كشور تركيه با وجود مکان‌های تاریخی و طبیعت زیبا هر ساله گردشگران زيادى به اين شهر سفر مى كنند. این شهر از سال‌ها قبل با برگزاری جشنواره‌های مختلف، توسعه به صنعت گردشگرى بخشيده است. یکی از این جشنواره‌ها که محبوبیت بيشترى دارد، جشنواره گل لاله در استانبول است. که از سال ٢٠٠٦تاکنون برگزار می‌شود. جالب است بدانید با برگزاری این جشنواره گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به استانبول می‌ آيند.

زمان جشنواره گل لاله در استانبول

جشنواره هر سال در اردیبهشت ماه در شهر استانبول برگزار می‌شود. وجود اين جشنواره در استانبول تعجب آور نيست. چرا كه اين شهر مرکز پرورش و رشد گل لاله در کشور ترکیه بوده است. اگر در زمان جشنواره در اين شهر باشيد، لذت خواهيد برد .

جشنواره گل لاله در استانبول پارک امیرگان

جشنواره گل لاله در استانبول پارک امیرگان

پارک اميرگان استانبول و جشنواره گل لاله

جشنواره گل لاله هر ساله در پارک امیرگان استانبول برگزار می‌شود. پارک اميرگان در کنار تنگه بسفر واقع شده است. پارک امیرگان مکانی تاریخی است. دلیل مشهور بودن این پارک داشتن مجموعه‌ی بزرگی از گل‌های لاله است. و هر ساله در ماه آوریل سرتاسر این پارک را لاله‌های رنگارنگ احاطه مى كند. پارک امیرگان در قرن ١٦میلادی ساخته شده است. و به صدر اعظم نيسانجى فريدون بى ، هديه داده شد. و اين پارك به  نام او نامگذارى شد.

روابط هلند و تركيه در زمینه گل لاله

نکته جالب توجه در مورد گل لاله این است که بر خلاف تصورات، مبدا آن نه کشور هلند بلکه کشورهای ایران، ترکیه و افغانستان است. در اصل مرکز پرورش گل لاله کشور ترکیه مى باشد. هرچند هلند بیشتر با گل لاله شناخته شده است. اما ارتباطی با جشنواره‌ای که در استانبول برگزار می‌شود، ندارد.

پارک امیرگان

پارک امیرگان

گسترده شدن گل لاله و معروف شدن آن در سال ١٥٥٤اتفاق افتاد. كه در زمان دوره ى عثمانى به زيبايى و كاشت گل خيلى توجه مى شد. به همين دليل كشت تجارى گل لاله آغاز شد. كه اين دوران به دوران طلايى گل لاله شناخته شده است. و در قرن ١٦گل لاله به كشور هلند برده شد. و مورد استقبال قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *