دسته بندی نشده

شماره مرسیس (Mersis) در ترکیه

3/5 - (1 امتیاز)

در سال 2006 بر پایه ی استراتژی جامع اطلاعات، سازمان برنامه ریزی عالی، تصمیم به ایجاد یک سیستم مرکزی اطلاعات اشخاص حقوقی و شرکت ها گرفت.

اطلاعات اشخاص حقوقی و مدارک شرکت های بازرگانی به صورت یک سیستم مرکزی در تاریخ 10 / 08 / 2010 یکپارچه شد. این سیستم مرکزی مرسیس (Mersis) نام گرفت و در تاریخ 19 / 04 / 2010 به صورت آزمایشی اداره ثبت مرکزی شهر مرسین به کار گرفته شد.

پیش از راه اندازی سیستم مرسیس، این سوابق از طریق در دفاتر ثبت تجارت قابل دسترسی بود.

کلمه مرسیس اختصار یافته سیستم ثبت مرکزی (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) می باشد. در بانک ها و موسسات بورس، شماره مرسیس به صورت پایگاه اطلاعاتی مشترک است.

با انتقال سیستم ثبتی قدیمی، سیستم مرسیس از سال 2015 با 238 اتاق مدیریت بازرگانی شروع به کار کرده است.

به دلیل تغییرات اطلاعات پایه و به اقتضای نیاز روز به تکنولوژی و با هدف به روز رسانی نسخه جدید این سیستم از سال 06 / 03 / 2019 به روز رسانی شده است.

کاربردهای شماره مرسیس

هدف از ایجاد این سیستم، به اشتراک گذاری اطلاعات و سوابق اشخاص حقوقی و شرکت های (شامل بدهی ها، فعالیت و …) موجود در سیستم با سازمان های بخش خصوصی، طبق قوانین و در چارچوب حفظ حریم شخصی، می باشد.

تنها با داشتن شماره مرسیس یک شرکت در ترکیه می توانید به اطلاعات مربوط به آن شرکت دسترسی داشته باشید.

اولین کاربرد مرسیس، عملکرد پایه برای جمع آوری سیستم اطلاعات مرکزی است. این عملکرد برای ثبت شرکت های تجاری ثبت و اعلان معامله ها و آرشیو الکترونیکی این ثبت و اعلان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دومین کاربرد آن برای اطلاعات شخصی و دیگر بخش اقتصادی مانند تاجران شرکت های شخصی، موسسین، وقف ها، اتحادیه ها، سازمان های ثبتی و دولتی می باشد که به صورت یک شماره تکی در سیستم سازمانی دولتی می باشد. و اطلاعات شخصی پایه را در محلی جمع آوری کرده است.

یکی از مهمترین پروژه های انجام شده در کشور ترکیه مرسیس می باشد. که به 4 سازمان خدمات ارائه می کند. این سازمان ها عبارتند از سیستم اداره نفوس، پایگاه داده اصلی، اداره تاپو و اسناد و اداره ثبت مرکزی.

نحوه شناسایی این شماره

این شماره یک شماره 16 رقمی است که برای شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی با 0 شروع می شود و در ادامه شماره مالیاتی شرکت می آید. در آخر نیز 000 می آید.

در خصوص شرکت های شخصی، شماره کیملیک ترک (T.C. NO) صاحب شرکت شروع می شود و با ارقامی مانند 00015 یا 00019 پایان می یابد.

اگر شماره مرسیس یک شرکت با مشخصات و ترتیب گفته شده نباشد، این شماره موقتی می باشد. در این موارد با مراجعه به اتاق مدیریت بازرگانی ثبت شرکت های تجاری و اطلاع رسانی به آن ها، شماره مرسیس واقعی را می توان دریافت نمود.

نحوه جستجو شماره مرسیس یک شرکت

اگر شماره MERSIS شرکت خود را نمی دانید، ابتدا باید در سایت mersis.gumrukticaret.gov.tr ثبت نام کنید. بعد از اتمام مراحل ثبت نام و ورود به سیستم، بر روی گزینه ” استعلام شرکت” در سمت راست کلیک کنید. در صفحه باز شده، روی گزینه “جستجوی شرکت” کلیک کنید.

در صفحه جدید سوال هایی در مورد شرکتتان از شما پرسیده شده است که لازم نیست به همه موارد پاسخ دهید. به عنوان مثال می توانید با وارد کردن شماره رجیستری تجارت خود و انتخاب مدیر ثبت تجاری مربوطه، استعلام بگیرید.

موسسه بین المللی گلوبال کادرو راهنما و مشاور در امور زندگی، حقوقی و اطلاع رسانی قوانین و آخرین تغییرات قانونی در ترکیه می باشد. برای ثبت شرکت در ترکیه با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *