وبلاگ

معرفی موزه هاى استانبول

Rate this post

استانبول جاهای دیدنی زیادی دارد. که در هنگام سفر به ترکیه با اهدافی مثل ازدواج در ترکیه می توانید از آن ها دیدن کنید. در این مقاله موزه های استانبول را معرفی می کنیم.

موزه توپكاپى

كاخ توپكاپى يكى از پنج موزه مهم شهر استانبول است. اين كاخ به امر سلطان محمد دوم در سال هاى ١٤٦٦تا١٤٧٨بر روى تپه كوچكی ساخته شد. كاخ توپكاپى از شمال به گلدنهرن (شاخ طلایی) ، از طرف جنوب با درياى سياه ، و از شمال شرق با پل بسفر احاطه شده است.

كاخ توپكاپى طى قرن هاى ١٥الى ١٩مركز حكومت سلطنت عثمانى ها بوده. و با ساخته شدن كاخ دولماچى اين وضعيت تغيير كرد. سلطان هاى عثمانى كاخ توپكاپى را براى خود جاى اقامت برگزيده بودند. موزه توپكاپى از چشم نوازترين جاذبه هاى گردشگرى تركيه مى باشد. كه در آن اشياى بسيار جالبى به نمايش گذاشته شده است. از جمله وسايل و اشياى شخصى پيامبر اسلام عبا و شمشير حضرت پيامبر از جمله اشيا بسيار ديدنى موزه توپكاپى است.

موزه های استانبول - کاخ توپکاپی

موزه های استانبول – کاخ توپکاپی

خيلى جالب است كه بدانيد كاخ توپكاپى از چهار حياط اصلى و نيز از چند ساختمان ريز و درست تشكيل شده. كه كليسا ايايرنه در حياط اول بسيار خودنمايى مى كند. سبك معمارى اين كاخ متشكل از دو سبك باروك و عثمانى مى باشد.

موزه كورا

ساختمان اين موزه در نخست بنايى قرون وسطايى و بيزانسى بوده. كه امروزه به عنوان موزه استفاده مى شود. اين ساختمان كليسايى ارتدوكس بوده، كه به نام كاريه نام گذارى شده بود. و متعلق به قرن چهار ميلادى است. با عوض شدن حكومت و به قدرت رسيدن عثمانى ها در قرن شانزدهم ،به مسجد تغيير هويت داده و در نهايت در سال ١٩٤٨مبدل به موزه شد .

كاخ دولما باغچه

اين كاخ تاريخی بنايى مربوط به قرن نوزدهم است. و در نزديكى بسفر بنا شده. سلطان عبدالمجيد عثمانى معتقد بود كه بيشتر كاخ هاى ديگر موجود در آن زمان از رونق افتاده اند. و همين امر باعث شد كه او فرمان به ساخت اين كاخ بدهد. اين كاخ با التفات به سبك نوباروک توسط معمار باشى دربار عثمانى ساخته شده است.

آخرين منزلگاه سلطنتى هوكام عثمانى اين كاخ بوده است. كاخ دولما باغچه از دو ساختمان متقارن شبيه بهم متشكل شده است. ٢٨٥اتاق ٤٣سرسرا و ٦حمام تزيين بخش اين كاخ است. از زيبايى هاى اين كاخ چلچراغيست چهار هزار كيلوگرمى با ارتفاعى قريب به ٣٦متر كه سالن رقص دولما باغچه را بيش از پيش ديدنى مى كند.

موزه های استانبول - کاخ دولما باهچه

موزه های استانبول – کاخ دولما باهچه

موزه اياصوفيه

شهر استانبول اگرچه داراى آثار باستانى و ابنيه قديمى و تاريخى بسيار است، ولى اياصوفيه با شكل و ظاهر باشكوه خود ، همواره گردشگران را به خود جذب كرده. اين بناى زيبا در سال ٥٣٧به وسيله امپراتور بزرگ بيزانس يوستيانوس بازگشايى شد. و به جاى كليسا از آن استفاده شد. ولى عاقبت در سال١٤٥٣سلطان محمد فاتح سلطان عثمانى آن را تسخير كرده. و بعد از آن به عنوان مسجد از آن بهره بردارى شد.

موزه های استانبول - ایا صوفیه

موزه های استانبول – ایا صوفیه

اين داستان ادامه داشت تا در سال ١٩٣٥رئيس جمهور تركيه، آتاترک تصميم گرفت كه اين ساختمان را از شكل مسجد در آورده و تبديل به موزه نمايد. شهرت جهانى اين بنا بخاطر وجود چهار مناره در چهار گوشه آن است. كه بسيار جالب و حائز اهميت است. جالبتر اينكه اين چهار مناره در زمان امپراتورى عثمانى ساخته شده اند.

موزه هنرهاى اسلامى تركیه

اين كاخ موزه ابراهيم پاشا که در آن سكنى گزيده بود مربوط به سال ١٥٢٤مى باشد. ابراهيم پاشا وزير اعظم سلطان سليمان بوده و مورد توجه سلطان قرار داشته.

ابراهيم پاشا از كودكى مورد اقبال سلطان سليمان بوده و در قرن ١٦بخاطر ويژگى هاى اخلاقى خاص مورد عنايت دولت عثمانى قرار گرفته بود. او با خواهر سلطان امين در دولت قرار گرفت. و در آخر سر اين وزير بى نظير به امر سلطان اعدام و تمامى اموال وى مصادره گرديد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *