وبلاگ

نکاتی در سفر به استانبول

Rate this post

در شهرها و كشورهاى مختلف قانون های خاصى براى مسافران و توريست ها وجود دارد. كه قبل از سفر به كشور مقصد بايد از آن اطلاع كافى داشته باشيد. تا به مشكل در سفر بر نخوريد .

يكى از كشورهایی كه بيشترين مقصد ايرانى ها مى باشد، كشور تركيه و شهر استانبول است. كه سالانه ايرانى هاى زيادى به اين كشور سفر مى كنند. قبل از سفر به اين شهر از قوانين و نكات ضرورى بايد آگاه باشند. و اطلاعات كافى را بدست آورند.

پليس گردشگرى در استانبول

پليس گردشگرى به گردشگران خدمات رسانى مى كنند. و راهنمايشان هستند. اگر در استانبول به مشكلى بر بخوريد مى توانيد به راحتى از آن ها كمك بگيريد. در صورت گم شدن وسايل شخصى شما از طريق پليس مى توانيد پيگير كارتان باشيد.

بيشتر اين پليس ها به زبان انگليسى تسلط دارند. و گاها زبان فارسى هم صحبت می كنند. پس جاى نگرانى نیست. همچنين در موارد برخورد با مواد مخدر، بسيار سختگيرانه عمل مى كنند. و تحويل قانون مى دهند. و مكان پليس گردشگری در مسجد سلطان احمد مى باشد. اگر نياز به پليس گردشگرى داشتيد، مى توانيد به آنجا مراجعه كنيد .

نکاتی در سفر به استانبول - پلیس گردشگری

نکاتی در سفر به استانبول – پلیس گردشگری

تبديل ارز

در كشور تركيه صرافى هاى متعددى وجود دارد كه مى توانيد پول خود را چنج کنید. اگر دلار همراه خود به اين كشور ببريد راحت ارزتان را تبديل به لير می كنيد. اما بايد حتما دقت کنید كه به شما لير تقلبى ندهند. و اگر صرافى ارز را با قيمت پايين به شما داد، وسوسه نشويد احتمال تقلبى بردن ارز وجود دارد .

حمل و نقل عمومی در استانبول

شما مى توانيد در استانبول براى جابجايى، بيشتر از وسايل حمل و نقل عمومى در استانبول استفاده كنيد. چون مقرون بصرفه مى باشد. و هزينه هاى رفت و آمد را کاهش می دهد. هزينه كرايه تاكسى در استانبول زياد است. و براى تعداد نفرات زياد تاكسى بصرفه تر است. و در نظر بگيريد اگر در شب از تاكسى استفاده كنيد، بايد هزينه بيشترى پرداخت كنيد .

نکته ای در دلموش سوار شدن

دلموش ها مينى بوس ها یا ون هایی هستند كه مسيرهاى مشخصى را طى ميكنند. و بسيار سريع حركت مى كنند. و در هركجا كه خواستيد پیاده شويد، آنها توقف مى كنند. و هزينه آن ها بسيار پايين مى باشد. حدود 3 لير مى باشد. و با اين مينى بوس ها شما هركجا كه بخواهيد مى توانيد سريع برويد.

و در همه جاى شهر اين مينى بوس ها یا ون ها رفت و آمد دارند. اگر مسير را بلد نيستيد حتما موقع سوار شدن و دادن كرايه مقصد را به راننده بگويید تا در مسير شما را پياده كند.

نکاتی در سفر به استانبول - دلموش در ترکیه

نکاتی در سفر به استانبول – دلموش در ترکیه

زیاده روی در خوردن چى كوفته

چى كوفته يكى از غذاهاى معروف اين شهر مى باشد. كه قبلترها گوشت خام و فلفل تند را باهم مخلوط و ورز مى دادن و بصورت كرفته در مى آوردند. ولى امروزه با بلغور مخصوص كوفته درست مى شود. بسيار تند است و با سس انار و كاهو و جعفرى خورده مى شود. و در خوردن كوفته زياده روى نكنيد شايد اذيت شويد .

دستمال مرطوب در کنار غذا در رستوران های ترکی

یکی از خصوصیات ترک ها، پاکی و تمیزی آن ها می باشد. ترک ها با نظافت و پاکیزگی اهمیت زیادی می دهند و دائما در حال تمیز کاری هستند.
یکی از چیزهایی که همیشه در کنار غذا و نوشیدنی موقع سفارش برایتان می آوردند، دستمال مرطوب برای مشتریان می باشد.

طرفدار فنر باغچه يا گالاتاساراى

دو تيم پر طرفدار كشور تركيه فنرباغچه و گالاتاساراى هستند. كه در شهر استانبول مستقر هستند. و مانند استقلال و پرسپولیس تهران می باشند. تركها طرفداران اين دو تيم مى باشند و از تيم هاى خود حمايت مى كنند. علاقه ترک ها به فوتبال زیاد بوده و دربی این دو تیم تماشایی است.

کافه هایی مخصوص تماشا فوتبال در ترکیه وجود دارد که می توانید در هنگام برگزاری مسابقات به آن ها سری بزنید و لذت ببرید.

آداب ماه رمضان در ترکیه

اگر در ماه رمضان به ترکیه سفر می کنید ، باید در مورد ماه رمضان در ترکیه نکاتی بدانید. باتوجه به اينكه مردمان كشور تركيه مسلمان هستند، و اعتقاد دارند كه در ماه رمضان بايد روزه گرفت. سعی کنید خوردن و آشاميدن در جاهاى عمومى رعایت کنید. چون ممكن است باعث ناراحتى آن ها شوید. و بیشتر مواقع بخاطر مهمان دوست بودن شايد عكس العملى نشان ندهند. ولى بايد به قوانين مردمان احترام گذاشت .

ماه رمضان در ترکیه

ماه رمضان در ترکیه

چانه زنى و گرفتن تخفيف در ترکیه

در استانبول مراكز خريد متعددى نسبت به شهرهاى ديگر تركيه وجود دارد. و تنوع اجناس و كالا خيلى زياد است. در هنگام خريد از برندها شما نمى توانيد تقاضا تخفيف كنيد. چون قيمت ها مقطوع مى باشد. ولى در بازارهاى سنتى امكان تخفيف گرفتن و چانه زدن وجود دارد .

پوشاك و صنايع دستى بهترين و پروفروشترين محصولات در بين گردشگران انتخاب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *