وبلاگ

پاموک كاله در ترکیه – قصر پنبه ای ترکیه

2.3/5 - (3 امتیاز)

پاموک کاله كه به قصر پنبه اى نيز معروف است، يكى از شگفتى هاى جهان هست. تقريبا حدود چهارصد هزار سال پيش در آسيا زلزله اى رخ داد و منظره هاى زيبايى به جاى گذاشت. كه باعث جابجايى دره ها و بيرون آمدن چشمه هاى آب گرم از زير زمين بر روى زمين شد.

چشمه هاى آب گرمى كه در نتيجه ى رويداد اين پديده طبيعى به وجود آمده بودند، خيلى سريع سرازير شدند و روى سطح فلات به وجود آمده ، جريان پيدا كردند. به طورى كه هر ثانيه صدها ليتر آب بيرون مى آمد. همين طور كه آب ها بيرون مى آمدند در اثر گرماى نورخورشيد به بخار تبديل مى شدند و باعث شكل گيرى تراس هاى تراورتن با شيب هاى ملايم مى شد.

هر يک از اين تراس ها آب هاى فيروزه اى رنگ را در خود جمع مى كردند. آب اين منطقه با كربنات سديم اشباع مى شدند. و تبديل به رسوبات جامد مى شدند. و سازه هاى كريستالى سفيد رنگى را تشكيل مى دادند. و اين سازه ها همان تالاب ها هستند كه امروزه به چشم مى خورند .

پاموک کاله ترکیه

پاموک کاله ترکیه

پاموک کاله و هیراپولیس

پاموک كاله در تركيه يكى از مهمترين جاذبه هاى گردشگرى است. اين منطقه به همراه شهر تاريخى هيراپوليس كه به معناى شهر مقدس است، و در كنار آن واقع است، در فهرست ميراث جهانى يونسكو نيز به ثبت رسيده اند.

در واقع در قرن دوم قبل از ميلاد مسيح شهرى در بالاى تپه بناشد. مردمى كه در اين شهر زندگى مى كردند از چشمه هاى آب گرم براى درمان و شفا استفاده مى كردند. و دليل به وجود آمدن شهر در اين منطقه همين بوده است. و تعداد زيادى عبادتگاه در اين شهر بنا شد. كه به همين دليل به اسم هيراپوليس نامگذارى شده است.

پاموک کاله و هیراپولیس

پاموک کاله و هیراپولیس

كه توسط زلزله اين شهر ويران شد. ولى بعد ها به دست رومى ها بازسازى شد. و مجدد در قرن هفتم زلزله اى رخ داد و ويرانه هاى زيادى برجاى گذاشت. و آن چه كه امروزه به چشم مى خورد، ويرانه هاى بجاى مانده از آن دوران است .

پاموک كاله و نزديكى به درياى اژه

پاموک كاله در كنار شهر تاريخى هيراپوليس و در ارتفاع ١٠٠مترى واقع است. و از شهر دنيزلى ٢٠كيلومتر فاصله دارد. و از اين شهر براحتى قابل رويت است .

اگر در فصل بهار يا تابستان به پاموک كاله برويد، مى توانيد در تالاب ها بچه قورباغه هاى را ببينيد و آب اين حوضچه ها بسيار زلال و شفاف است. كه حركت قورباغه هاى قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *