وبلاگ

ماه رمضان در تركيه

Rate this post

ماه رمضان در تركيه از آداب خاصى برخوردار است. مسلمانان تركيه همانند مسلمانان كشورهاى ديگر اين ماه را بسيار مقدس مى دانند. و يكى از كشورهايى است كه اين ماه را بسيار باشكوه برگزار مى كند.

كشور تركيه به دلیل اينكه قرآن در اين ماه بر حضرت محمد نازل شده است، این ماه را مقدس مى دانند. يكى از رسم هاى متفاوت كشور تركيه در ماه رمضان در هنگام وقت سحر در كوچه ها و خيابان ها با نواختن طبل مردم را براى سحرى بيدار و آگاه مى كنند.

"طبل

در طى يك ماه هرسحر در خيابان و كوچه هاى تركيه اين صدا به گوشتان مى رسد. و در هر محله يك طبل زن وجود دارد، كه در ساعت معين به نواختن طبل مى پردازد.

و جالب است بدانيد كه موقع افطار نيز با شليك گلوله مردم متوجه افطار مى كنند. و در پايان ماه رمضان طبل زنان با زدن زنگ خانه ها عيدى و انعام دريافت مى كنند. و عيد فطر را اعلام مى كنند.

ماه رمضان در میان مردم ترکیه

مردم كشور تركيه ارزش خاصى برای اين ماه قائلند. حتى افرادى كه روزه نمى گيرند از خوردن و آشاميدن در جاهاى عمومى خوددارى ميكنند.

در اين ماه مصرف نوشيدنى هاى الكى كم مى شود. و با شروع شدن ماه رمضان مردم تركيه مساجد را چراغانى مى كنند. در مساجد نماز جماعت باشكوه تر از قبل برگزار مى شود.

با شروع ماه رمضان برنامه هاى تلويزيونى مخصوص اين ماه نيز پخش مى شود. در تركيه شهردارى در سطح شهر براى پذيرايى از روزه داران چادرهاى سرويس افطارى برپا مى كند.

"سفره

بيشتر رستوران ها و غذا خورى ها در محله هاى مسلمان نشين نيز در ماه رمضان در طول روز تعطيل مى باشند.

موقع افطار رستوران ها و غذاخورى ها ميز و صندلى براى سرو غذا در بيرون مغازه مى چينند و ميزبان مشتريان مى شوند.

موقع افطار اكثر مغازه ها براى ساعتى تعطيل مى كنند تا روزه داران افطار كنند.

افطار در ترکیه

در ماه رمضان در تركيه سر سفره هايشان زيتون ،شير،خرما،انواع سوپ ها ،نان پيده ،باقلوا و … وجود دارد. و سفره هاى مجلل با خوراكى ها و شيرينى هاى متنوع چيده مى شود.

مردم با حضور در بازارها خوراكى هاى خاص برای افطار تهيه مى كنند. و نان پزى ها نان هاى و شيرينى هاى مخصوص اين ماه را آماده مى كنند. كه پر طرفدار ترين نان در اين ماه نان پيده است.

"پیده

كه بسيار بين مردم در ماه رمضان خريدارى مى شود. و شيرينى هاى مخصوص باميه و باقلوا وكونفه بين مردم در ماه رمضان بيشتر سرو مى شود. و طرفداران زيادى دارد.

و زنان نيز در اين ماه در خانه هايشان شيرينى مخصوص اين ماه را براى سفره هايشان آماده مى كنند.

"<yoastmark

نزديك به عيد فطر فروشگاه ها و مغازه ها تخفيفات ويژه اى براى مشتريان مى گذارند و عيد فطر را مسلمانان كشور تركيه خيلى باشكوه مى گيرند. بيرون را چراغانى و تزيين مى كنند و به مناسبت عيد فطر تقریبا ٩روز تعطيل مى كنند.

عيد فطر بعد از عيد قربان در كشور تركيه رسمى ترين عيد ميان مسلمانان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *