وبلاگ

نحوه برگزاری مراسم سماع

2.5/5 - (2 امتیاز)

این جشن ها در اول با خواندن شعر و سرود توسط عارفان و دراویش شروع مى شود. سپس تمامی عارفان و دراویش هماهنگ تک به تک وارد شده و به رقص سماع مى پردازند. در اين مراسم نى و دف مى نوازند و كه حسی كاملا عرفانى دارد. و حالت چرخش و رقص سماع به عنوان وسيله اى براى نزديك شدن به پروردگار و حالت عرفانى ياد مى شود.

میانه مراسم سماع

درويشان شنل هاى سياه رنگ را به سويى پرتاب مى كنند. و سپس عارفان و دراویش مذکور تک به تک وارد شده و به رقص سماع می پردازند. و شاگردان دور رهبرشان مى چرخند. در این رقص درویشان به صورت فرضی نقطه ای را به عنوان خورشید در نظر گرفته و شبیه به گردش سیاره ها به دور خورشید شروع به چرخش می کنند.

در رقص سماع حالت دست ها به گونه ای است که یکی به سمت آسمان و دیگری به سمت زمین قرار می گیرند. این حالات دست، استعاره از دریافت انرژی های مثبت از آسمان و دور کردن انرژی های منفی به سمت زمین می باشد. نكته قابل توجه این است که عرفا چشم بسته بصورت حرفه اى اين رقص را انجام مى دهند. و هيج خطايى از آن ها سر نمى زند.

مراسم سماع

مراسم سماع

و بصورت آهسته آهسته چرخش رقاصان تغيير مى كند. يك دست به سمت آسمان و یك دست به سمت زمين و گردنشان را كمى خم مى كنند. و ميچرخند. و اين حركت نشان گر اين است كه انسان نقشى در جهان هستى ندارد. و تنها خداوند هرچه بخواهد از آسمان مى گيرد و به زمين مى رساند.

و هرچه چرخشها ادامه دار مى شود، دست درويشان بازتر مى شود و روبه خدا مى كنند. و گردن كج تر مى شود. ولى با اين حال درويشان تعادل خود را حفظ مى كنند و به چرخيدن ادامه مى دهند. بيشتر مواقع اين چرخش 30دقيقه طول مى كشد. با چشمانى بسته تعادل اين كار سختتر مى شود. كه تنها در رقص سماع ديده مى شود. رقصى كه بايد از نزديك ديد و حس زيبا و عارفانه اش را بيشتر درك كرد.

پايان و ختام مراسم سماع

عارفان و درويشان همچنين که در حال چرخيدن هستند و ناظران را محو تماشاى خود كرده اند، با چشمانى بسته اين كار را انجام مى دهند. و در پايان كار همه همزمان چشم هاى خود را باز مى كنند و كاملا تعادلشان را حفظ مى كنند. هيج لغزشى ندارند و به حركات خود مسلط هستند. و باز كردن چشم هايشان نشان دهنده هيجان و شوق و رسيدن به پايان رقص سماع است. و بسيار تعجب انگيز است كه بايد با چشم خود ميزان دقت را ببينيد تا درك كنيد .

آشنايى با حركات رقص سماع

چرخیدن به دور خود: به معنای وجود پروردگار در تمامی جهت هاى زندگی است.

کوبیدن پا بر زمین: اشاره به لگد مال کردن و زیر پا له کردن خواسته های نفسانی می باشد.

پریدن: نشانه ی شادی، ذوق و خوشحالی عارف در زمان رسیدن به ملکوت دارد.

باز کردن دست ها: این حرکت نشان می دهد که عارف خاستار رسیدن به محبوب و وصال یار است و بی صبرانه منتظر می باشد.

در نهايت تمام حركت هايى كه در اين رقص انجام مى شود نشانگر از خود رها شدن و مهم جلوه ندادن خصوصيات انسانى و اهميت بارز پروردگار مى باشد. كه در اين رقص تك تك حركات داراى معناى خاصى است .

مراسم سماع

مراسم سماع

معرفی 7 بخش مختلف رقص سماع

در رقص سماع 7بخش اساسى وجود دارد.

پرتاب کردن شنل های مشکی رنگ که نماد جدایی از تعلقات و شامل شدن نعمات الهی بر تمامی انسان ها می باشد. در این بخش گردن ها را به سوی قلب هایشان کج می کنند و کف یک دست به سوی آسمان و کف دست دیگر به سمت زمین می رود.

شروع رقص با نواهای غم انگیز، نمادی از خدایی شدن و جلوه ی خدایی گرفتن است.

نی زنی که نماد اولین نَفَس انسان که نفسی خدایی بوده می باشد، زیرا خداوند از نفس و روح خود در انسان دمیده است.
سلام درویشان به یکدیگر که نماد درود فرستادن روح های آنان به یکدیگر است. این سلام ها همراه با نوای موسیقی انجام می شود. نوایی که ( Peşrev ) نام دارد.

سلامی دوباره، در حین چرخیدن درویش ها به یکدیگر سلام می کنند. که در پایان این سلام همه ی آن ها به وحدت خداوند شهادت می دهند .

سلام اول به معنای تولد دوباره ی انسان و حقیقت اولیه ی اوست. و به وجود خداوند به عنوان خالق و انسان به عنوان مخلوق اشاره دارد. سلام دوم عظمت خدای منان را به رخ می کشد. سلام سوم نشان دهنده ی عشق به خدا و تسلیم کامل در برابر اوست. که به این مرحله و سلام فنا فی الله هم گفته می شود.

می گویند پیامبران به صورت واقعی به مرحله ی فنا فی الله رسیده اند. در این مرحله دراویش سعی دارند پیامبران را الگو قرار دهند. و با چرخش روحشان به آسمان ها صعود کند و به زمین بازگردد.

رقص سماع

رقص سماع

پایان سماع خواندن قرآن، این بخش به این نکته اشاره دارد که خداوند متعلق به تمامی مردم جهان است. او پروردگار تمامی کسانی است که در شرق و غرب عالم زندگی می کنند .

دعا و نماز برای آرامش روح پیامبران و مومنان.

اولين رقص سماع مولانا

در داستان ها آمده است که برای اولین بار رقص سماع به مولانا جلال الدین زمانی رخ داد، که او در حال گشت و گذار در بازار زرکوبان بود. صدای ضربه هایی که به زر زده می شد، او اين رقص را اجرا كرد. و به رقص و چرخش پرداخت. و جشن سماع و چرخش دراویش هم اشاره به همین روز دارد.

مولانا همانند دیگر عارفان زمان، عقيده اى به گوش دادن به موسیقی نداشت. و این اولین باری بود که با شنیدن موسیقی به آن حالت درآمد. و رقصید و از حالت عادی خارج شد. وكسانى كه همراه مولوی بودند شاهد سماع وی در بازار زرکوبان بودند. و زرکوب ها را به کوبیدن هرچه بیشتر زر دعوت می کردند. تا مولانا به وجد آید و در حالت سماع بماند .

0 دیدگاه در “نحوه برگزاری مراسم سماع

  1. مرید مولانا گفت:

    بسیار ممنونم از مطلبتون..کاش مولانا رو خیلی وقت پیش میشناختم ای کاش..آهم از اینه ک توی مدارس با شورو عشق از شخصی به نام مولانا یاد نمیشه.حضرت مولانا شاعر نیست شاعری در منزلت مقام او نیست او عاشق است بس..نه عاشق مخلوقی چون زلیخا او عاشق معبودیس چون الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *