وبلاگ

عيد فطر در تركيه و مراسم عید فطر در ترکیه

5/5 - (3 امتیاز)

تركيه يكى از كشور هاى مسلمان مى باشد. كه آداب و رسوم خاصى در آستانه عيد فطر دارد. و نزديك به عيد فطر مردم مشغول خانه تكانى و خريد هستند .

در ايام عيد فطر خيابان ها پرازدحام می شوند. و همه مردم مشغول به گشت و گذار و خريد هستند. و يكى از ويژگيهایی كه عيد فطر در تركيه دارد، درست كردن شيرينى و غذاهاى خوشمزه مخصوص عيد است.

رسم عيد فطر در تركيه ديد و بازديد اقوام و دوستان و روزه داران است. افراد در تعطيلات عيد فطر به سفر مى روند.

و به دليل مصرف زياد در عيد فطر از شكلات و شيرينى و آبنبات اين عيد را عيد شِكر نيز نامگذارى كرده اند. و در عيد فطر به كودكان شكلات و آبنبات هديه مى دهند.

در ايام عيد فطر بيشتر مغازه ها از تخفيف هاى ويژه اى برخوردارند. كه مردم مى توانند بدون هيچ مشكلى لباس هاى نو براى كودكان خريدارى كنند. و همچنين خريد ميوه و شيرينى و آجيل هم در این ایام بسیار زیاد است. كه اين آداب و سنت بسيار نزديك به سنت ما در عيد نوروز مى باشد.

برگزاری نماز عید فطر در ترکیه

عيد فطر در ترکیه را با شليك گلوله اعلام مى كنند. و در روز عيد فطر افرادى كه در طول ماه رمضان با طبل زدن مردم را براى سحرى بيدار مى كردند، با طبل زدن مردم را براى شركت در نماز عيد فطر دعوت مى كنند. و مراسم ويژه عید فطر در تركيه در مساجد برگزار مى شود. و مردم دسته جمعى به نمازو عبادت در روز عيد فطر مى پردازند.

نماز عید فطر در ترکیه

نماز عید فطر در ترکیه

مراسمات روز عید فطر در ترکیه

بعد از نماز همه كنار خانواده دور سفره جمع مى شوند. سفره صبحانه پر از شكلات ، شيرينى و باقلوا و … است. و بعد از صبحانه به دست بوسى بزرگترها مى روند.

كودكان لباس نو مى پوشند. و جلو در خانه ها براى جمع كردن هديه و عيدى مى روند. و تقاضاى عيدى از بزرگترها مى كنند.

يكى از سنتهايشان در روز عيد فطر آشتی می باشد. و كدورت ها را كنار گذاشته و با كسانى كه قهر هستند، آشتى مى كنند. و به ديدنشان می روند. يك روز مانده به عيد فطر مردم به زيارت اهل قبور مى روند.

به طور رسمى در تركيه سه روز ادارجات و جاهاى دولتى به طور كامل تعطيل مى باشند. در تركيه عيد قربان و عيد فطر بسيار باشكوه برگزار مى شود.

3 دیدگاه در “عيد فطر در تركيه و مراسم عید فطر در ترکیه

 1. محمدعلی توسلی گفت:

  جسارتا خدمت شما عرض کنم چون کلمه مراسم، خودش جمع است و در دستور زبان فارسی کلمه جمع را نباید مجددا جمع بست بنابراین کلمه مراسمات اشتباه می باشد. این اشکال را از این جهت عرض کردم که اعتبار شما حتی به اندازه یک کلمه اشتباه هم کم نشود.
  موفق باشید

  1. فرشید گفت:

   تو نمی گفتی کسی متوجه نمیشد.

 2. ایوب گفت:

  اطلاعات خوب بود.
  بابت شوخی آخر هم خندیدم، ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *