وبلاگ

معرفی خطوط مترو استانبول

2.7/5 - (4 امتیاز)

یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ، مترو می باشد. استفاده از مترو علاوه بر کمک به پاکیزگی شهر و کاهش ترافیک، در مدیریت هزینه و کاهش هزینه نیز تاثیر زیادی دارد.

مدیریت هزینه هم برای شهروندانی که در آن شهر زندگی می کنند و هم برای توریستان و گردشگرانی که برای تفریح به آن شهر آمده اند.

شهر استانبول نیز از شهرهای بزرگی است که مجهز به سیستم حمل و نقل مترو می باشد. در صورت سفر به این شهر زیبا و گردشگری می توانید از مترو استانبول استفاده کنید و به این صورت هزینه های سفر خود را مدیریت کنید.

مترو در استانبول

یکی از خطوط قدیمی مترو در ترکیه متعلق به خط مترو استانبول می باشد. راه آهن زیر زمینی شهری در سال 1875 در استانبول افتتاح شد که نام آن را تونل گذاشتند. و بعد از لندن دومین شهری بود که مجهز به راه آهن شهرری زیر زمینی شد.

در سال 1912 اولین طرح مترو استانبول از محله توپکاپی به شیشلی،که شامل 24 ایستگاه بود، ارائه شد. اما به بهره برداری نرسید. در سال 1989 اولین خط مترو استانبول به نام M1 افتتاح شد. برای استاده از مترو باید کارت مخصوص به نام استانبول کارت را تهیه نمایید. برای اطلاع از نحوه خرید استانبول کارت اینجا کلیک کنید.

خطوط مترو استانبول از 6 صبح تا 12 شب کار می کنند. به دستور شهردار جدید استانبول، 6 خط مترو روزهای جمعه و شنبه هر هفته به صورت 24ساعته کار می کنند.

خطوط مترو استانبول

شهر استانبول 6 خط مترو دارد. که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

M1: آکسارای-فرودگاه آتاترک. این خط به طول 26.1 کیلومتر از آکسارای که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد، به سمت فرودگاه آتاترک می رود. قبل از افتتاح فرودگاه جدید، بیشتر مسافران برای رفتن به فرودگاه از این خط استفاده می کردند. و به راحتی می توانستند به فرودگاه بروند. این خط در نقشه مترو با رنگ قرمز مشخص شده است.

M2: ینی کاپی-حاج عثمان. این خط 23.5 کیلومتر می باشد. و در منطقه اروپایی قرار دارد. در سال 2014 سه ایستگاه به این خط افزوده شد و به منطقه ینی کاپی رسید. اگر قصد رفتن به میدان تکسیم، برج گالاتا، بازار امینونو، مرکز خرید جواهر در شیشلی و… دارید، می توانید از این خط استفاده کنید. این خط 15 ایستگاهی در نقشه با رنگ سبز مشخص شده است.

M3: کرازلی-متروکنت و المپیاد. کرازلی یکی از پایانه های مهم در استانبول می باشد که برای رسیدن به آن باید از خط M3 استفاده کنید. این خط 11 ایستگاه دارد و با رنگ آبی روشن مشخص شده است.

M4: کادیکوی-تاوشان تپه. این خط در بخش آسیایی قراردارد. شامل 19 ایستگاه و با رنگ صورتی مشخص شده است.

M5: اسکودار-چکمه کوی. این خط شامل 16 ایستگاه بوده و با رنگ بنفش مشخص شده است.

M6: لونت-دانشگاه بوآزچی. این خط کوچک بوده و شامل 4 ایستگاه می باشد. با رنگ نسکافه ای مشخص شده است.

همچنین در بخش غربی استانبول نیز خطوط جدیدی در حال بهره برداری می باشد.

خط مترو بدون راننده در استانبول

در مسیر اسکودار-عمرانیه-چکمه کوی-سانجاک تپه، خط مترو بدون راننده راه اندازی شده. این خط از نظر ظرفیت مسافرانی که می تواند جابه جا کند، در جایگاه سوم جهان قرار دارد. فاز اول آن در 15 دسامبر 2017 و فاز دوم آن در 21 اکتبر 2018 افتتاح شد. این خط 20کیلومتر بوده و 16 ایستگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *