وبلاگ

معرفی محله و مسجد سلطان احمد استانبول

5/5 - (2 امتیاز)

مسجد سلطان احمد (سلطان احمد جامى ) همچنین به عنوان مسجد آبی نیز شناخته می شود، یک مسجد تاریخی است که در استانبول ترکیه واقع شده است. همچنان از آن استفاده می شود. و در عین حال تعداد زیادی از بازدید کنندگان گردشگر را نیز به خود جذب می کند.

این مسجد بین سالهای 1609 و 1616 در زمان سلطان احمد اول ساخته شده است. كلیات آن شامل مقبره سلطان احمد ، یک مدرسه و یك خانه است.

دلیل نامیده شدن مسجد آبی

اين مسجد به مسجد آبى نامگذارى شده است. جالب است كه اين مسجد اصلا آبى نيست. آبى بودن مسجد بخاطر نماى داخلى و كاشى هاى آبى رنگ آن است. كه از هزاران كاشى دست ساز تشكيل شده است. کاشی های آبی رنگی دیوارهای داخلی مسجد را تزئین می کنند. و شب هنگام مسجد را به رنگ آبی تبدیل می کند.

مسجد آبی

مسجد آبی

به همین دلیل مسجد آبی خوانده می شود. مسجد سلطان احمد یک مسجد تاریخی در استانبول است. اين مسجد نزديک به اياصوفيه است و تنها با چند دقيقه پياده روى به ایاصوفیه می رسید.

اين مسجد توسط معمارى بنام آقا محمد طراحى شده است. يكى از بهترين خصوصيات مسجد آبى مناره هاى آن است كه ٦مناره دارد.

ماجرای مسجد سلطان احمد و شباهت آن به مسجد الحرام مکه

مسجد سلطان احمد ٦مناره دارد. كه به اشتباه بجاى مناره طلايى (altin)٦مناره (alti)ساخته شده است. كه بعد ها بعد از اتمام ساخت مسجد به دليل همسان بودن تعداد مناره ها با مناره مسجد الحرام واقع در مكه، بحث و جنجال ایجاد شد. و به دستور سلطان احمد معمار را به مكه فرستاد، تا يك مناره براى مسجدالحرام ساخته شود. به این ترتیب مسجد الحرام دارای 7 مناره شد و قائله به خیر گذشت.

معماری مسجد آبی

٢٦٠ پنجره در اين مسجد وجود دارد. كه نور و روشنايى كافى را تامين مى كند. براى ساخت اين مسجد از هزينه دولت آن زمان استفاده نشده است. هزينه مسجد شخصى پرداخت شده است.

اين مسجد متعلق به زمان عثمانى است. گنبد مسجد مثله آبشارى بزرگ به پايين سرازير شده است. در ديوارهاى محراب از كاشى هاى زيباى سراميكى استفاده شده است. كه بسيار زيبا و جذاب و ديدنى است.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

يكى از مساجد پرجاذبه مسجد سلطان احمد است. كه گردشگران زيادى از آن جا ديدن میكنند. يكى از معروف ترين مكان هاى شهر استانبول مسجد سلطان احمد است.

محبوبیت مسجد آبی در میان ترک ها

در ميان ترك ها اين مسجد ،مسجد جامع سلطان احمد ناميده مى شود. كه مسلمانان براى دعا و عبادت به اين مكان مى روند .و در اين مسجد٥وعده به نماز و عبادت ميپردازند. مخصوصا در ماه رمضان ١٠روز پايانى در آنجا مشغول به عبادت مى شوند. به نكته جالب اين مسجد كه مي توانيم اشاره كنيم، براى وارد شدن به اين مسجد بايد با لباس مخصوص وارد شويد. كه خود مسجد در اختيار گردشگران مى گذارند.

برگزاری نماز در مسجد سلطان احمد

برگزاری نماز در مسجد سلطان احمد

در اين مكان آرامگاه سلطان احمد و پسرانش را مشاهده مى كنيد. كه در اين مسجد به خاك سپرده شده اند. در دو طرف حياط مسجد وضوخانه براى مسلمان وجود دارد. اطراف حياط مسجد پر از نيمكتها براى استراحت و نشستن است. اطراف مسجد پر از مغازها و رستوران هاى تركى و بازار هاى متنوع است که قيمت بسيار مناسبى دارند. اين مسجد در منطقه فاتح استانبول قرار دارد .كه مى توانید به آسانى با تراموا يا اتوبوس به اين محل رفت و از نزديک ديدن كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *