وبلاگ

معرفی سوزن بافی ترکیه از آثار دستى تركيه و خرید به عنوان سوغاتی ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

در گذشته كشور تركيه پر از تزيينات ،اشيا پرنقش و نگار و كاخ هاى رنگانگ بود. امروز با تغيير و تحول در فرهنگ اين كشور سبك لباسها ساده تر شده است. ولى هنوز هم هنرهاى دستى و صنايع دستى مانند سوزن بافی ترکیه مثل گذشته باقى مانده است. و هنوز هم در بين توريست ها و جاذبه هاى گردشگرى جاى خود را حفظ كرده اند.

گليم ،جوراب،سوزن كارى ، مليله دوزى ،منبت مارى ،ريزه كارى و انواع آثار دستی تركيه ، برگرفته از آداب و رسوم مردمان و در آميخته با نمونه هاى تكميلى صنايع دستى تركيه است. محصولاتى كه از قلب مردم تركيه جدا شده و در اختيار عموم قرار داده شده است. كه نشانگر زيبايى هاى هنرى مردم تركيه است .

سوزن بافی ترکیه سوغاتی ترکیه

سوزن بافی ( ظريف كارى ) آثار دستی ترکیه

ظريف كارى كه همان سوزن بافى است، از قرن ١٦اين ظريف كارى در اروپا شناخته شد. و در سال ١٥٩٤به نام سوزن بافى وارد آكادمى لغت فرانسه شد. و در زبان اروپايى نيز به همين نام شناخته مى شود. با بوجود آمدن اين بافتنى در اروپا در نتيجه تحقيقات در مورد اصل و ريشه اينها نام بعضى از بافتنى ها در حكايت ها ديده شده است. طبق تحقيقات باستان شناس ها قدمت اين هنر به دو هزار سال قبل از ميلاد بر مى گردد.

اين بافتنى ها با سوزن انجام مى شود. در قرن دوازدهم از آناتولى به يونان و از آنجا از راه ايتاليا وارد اروپا شده است. در مورد اين بافتنى تحقيقات كافى انجام نشده است. و در منابع ، بافتنى مشابه اين ديده شده است.

زنان آناتولى احساسات خود را در رنگ ها و ظريف كارى نشان مى دهند. و به همين دليل اين بافتنى منطقه به منطقه متفاوت است. و سليقه ها متفاوت است. امروزه در آناتولى ظريف كارى هایی كه با آلاتى مثل قلاب،سوزن ،ماسوره ،سنجاق انجام گرفته، و آنهايى كه به عنوان تزيين كنار لباس و به عنوان عنصر تزيينى يك اثر طراحى شده، نام هاى مختلفى دارند.

سوزن بافی از آثار دستی ترکیه

ظريف كارهايى كه به عنوان تورى بافى تركيه به ادبيات جهان راه يافته ، به سوزن بافى شبيه است. ولى با يك تزيين به يه شى ديگر دوخته مى شود. و ساختار سه بعدى دارد .

ابزار لازم برای سوزن بافی ترکیه

وسايل و ملزومات آن بصورت كلى از نخ بوده و قرار گرفتن آناتولى در جاده ابريشم و توليد ابريشم اين منطقه هاى بزرگترين عوامل در به وجود آمدن ظريف كارى با سوزن در اين منطقه است. با سوزن هاى كوچك گره هایی ايجاد مى شود با فشردن اين گره ها سوراخ ها هم كوچك مى شوند. روى سوزن با نخ گره زده. سوزن و نخ از داخل گره رد داده مى شود. در اينجا گره ها بصورت مربعى و مثلثى در مى آيند. و در ظريف كارى با سوزن با پيچاندن تك و زوج انجام مى گيرد. در پيچاندن تك ابتدا روى سوزنى كه به پارچه فرو مى برند. با پيچاندن نخ از راست به چپ يك حلقه ايجاد مى شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *