دسته بندی نشده

مالیات ها و بیان نامه های سه ماهه و استوپاژ یا مالیات بر اجاره

Rate this post

ثبت شرکت و مالیات ها در ترکیه

برای ثبت شرکت در ترکیه باید تمام قوانین این کشور در مورد ثبت شرکت را بدانید تا بدون مشکلی شرکتتان را ثبت کنید. یکی از مسائل و موضوعات مهم در زمینه ثبت شرکت، موضوع مالیات ها در ترکیه می باشد و لازم است بدانید چه مالیات هایی، به چه مقدار و هر چند وقت لازم است پرداخت کنید.

بحث مالیات ها در ترکیه به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول مالیات های مربوط به سود و زیان شرکت ها و دسته دوم مالیات هایی است که از منبع اصلی گرفته می شود و شامل استوپاژها می باشد.

استوپاژها

مالیات بردرآمد شرکت ها در پایان سال و از روی فاکتورهای صادر شده محاسبه می شود. اما استوپاژ ( یا همان 23 درصد ناخالص یا 20درصد خالص) که باید هر سه ماه یکبار پرداخت شود، عبارت است از مالیاتی که برای اجاره ملک پرداخت می کنید.

اگر برای ثبت شرکتتان ملکی را اجاره کرده باشید، در ایران به این گونه می باشد که مالیات بر اجاره را صاحب خانه پرداخت می کند. اما در کشور ترکیه به این صورت می باشد که کسی که ملک را اجاره کرده، باید مالیات را بپردازد.

به دلیل اینکه صاحب ملک، صاحب بیزینس نمی باشد. پس مکلفیت مالیاتی ندارد. و دولت او را به عنوان مکلف مالیاتی نمی شناسد، و مالیات را از صاحب بیزینس می گیرد. استوپاژ در اجاره باید هر سه ماه یکبار یک ماه اجاره به دولت پرداخت شود.

در مورد اجرت هایی که به مشاور مالی و وکیل شرکت و سایر کارکنان داده می شود نیز استوپاژ وجود دارد. برای مشاور مالی این مقدار 20درصد و برای سایر کارکنان 15 درصد حقوق دریافتیشان می باشد.

اگر تعداد پرسنل شرکت کمتر از 10 نفر باشند، این استوپاژ باید هر سه ماه یکبار پرداخت شود و اگر بیش از 10 نفر باشند، باید هر ماه این استوپاژ را پرداخت کرد.

اگر شرکتی مالیات بر ارزش افزوده نداشته باشد، باید بین نامه های خالی به دولت بدهد. که بهای بیان نامه خالی 8/38 لیره می باشد. و بهای سایر بیان نامه ها 108 لیره می باشد.

برای اخذ اطلاعات دقیق تر در مورد ثبت شرکت در ترکیه و نحوه محاسبه و پرداخت مالیات ها می توانید از طریق راه های ارتباطی گفته شده در سایت گلوبال کادرو، با مؤسسه ما تماس بگیرید تا مشاوران ما بتوانند راهنمایی های لازم را به شما بگویند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *