وبلاگ

آداب و رسوم تركيه

Rate this post

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همسایگی با کشورهای اروپایی روی فرهنگ این کشور تاثیر زيادى گذاشته است. به طور کلی ترک ها بسیار خونگرم و اجتماعی هستند. که بخشی از آداب و رسوم مردم كشور تركيه است همیشه دوست دارند تا با افراد جديد ارتباط برقرار كنند. و از صحبت كردن با افراد غريبه لذت مى برند.

ترک ها از صحبت کردن در مورد فرهنگ ترکیه و تاریخ کشور و قومشان احساس لذت می کنند. و افرادى كه به اين كشور سفر مى كنند، از برخورد صميمانه مردم ترك تعجب مى كنند.

خوش آمدگویی در ترکیه Hoş Geldiniz

شما هنگام وارد شدن به رستوران های سنتى، فروشگاه ها و … اين عبارت را می شنوید. كه به معنى “خوش آمديد” است. و در مقابل خوش آمدگويى، شما هم بايد عبارت Hoş bulduk استفاده كنيد. و احساس خود را نسبت به استقبال آن ها نشان دهيد. و اگر نتوانيد اين عبارت را بكار ببريد، نگران نباشيد چون آن ها متوجه مى شوند كه شما آشنايى به زبان آنها را نداريد .

ورود خانم ها ممنوع!

در كشور تركيه رفتن خانم ها به چايخانه هاى تركى جايز نيست. اگر دلتان هوس چاى كرده است، مى توانيد در كافه ها و رستوران ها چاى ميل نماييد. اگر جايى كه وارد شديد مردان زيادى آنجا باشند، جاى مناسبى براى خانم ها نيست و شما مى توانيد آنجا را ترك كنيد .

آداب و رسوم ترکیه - چایخانه در ترکیه

آداب و رسوم ترکیه – چایخانه در ترکیه

دورهمی و مهمانی در ترکیه

این احتمال وجود دارد که شما از طرف فردی ترکی به یک مهمانی یا عروسی و شاید دورهمی دعوت شوید. حتی شايد زياد آشنايى با آن فرد نداريد. اعتقادشان هم بر این می باشد که باید شاد و پر از هیجان باشید. و در کل می توان گفت که در این کشور کلمه غریبه مفهوم خاص و مهمی ندارد.

در واقع تنها چیزی که مردم آنجا می خواهند این است که احساس غریبی نکنید. و از بودن در جایی که هستید، نهایت لذت و انرژی را ببرید. و اگر خواستید هديه به نشانه تشکر و برای احترام بخرید، توجه داشته باشید که کادوهای مختلفی مثل پیراهن های خاص طلا و حتی پول بیشتر رایج می باشد .

مهمان نوازی ترکها

مردمان تركيه بسيار مهمان نواز و خونگرم هستند. و رفت و آمد خانوادگى زيادى دارند. حتى با افرادى که تازه آشنا شده اند. و مهمان به خانه هايشان براى صرف چاى و قهوه دعوت مى كنند. بايد دقت كنيد با كفش وارد خانه نشويد. و از دمپايى كه در اختيارتان می گذارند، استفاده كنيد .

اگر شما را به صرف شام دعوت كنند، بايد با شكم خالى برويد. چون به طور عادت آنها بشقاب هاى مهمان را پر مى كنند. وعده غذايى اصلى آنها حجمش بسيار زياد است. بعد از غذا چاى و ميوه و آجيل سرو مى كنند. و اگر شما براى صرف غذا دعوت شديد ، مى توانيد به آشپزخانه رفته و به صاحبخانه كمك كنيد.

آداب و رسوم ترکیه - مهمان نوازی ترکها

آداب و رسوم ترکیه – مهمان نوازی ترکها

خرید و لذت چانه زنى

رسم بعدى كه در ترك ها به چشمتان می خورد، این است که در مسایل مالی خیلی اهل چانه زنی هستند. و در واقع این یکی ديگر از فرهنگ های مردم این کشور به حساب مى آيد. كه در ميان چانه زدن از خریدهای مغازه ای گرفته تا معاملات بزرگ به شدت در اینجا مرسوم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *