وبلاگ

صنعت سريال سازى كشور تركيه و محبوبیت سریال ترکی

4.6/5 - (5 امتیاز)

تركيه يكى از بزرگترين صادر كنندگان در زمينه ساخت فيلم و سريال تلويزيونى بعد از آمريكا مى باشد. كه طبق آمارهاى بدست آمده سريال تركى در ببش از ١٥٠كشور دنيا به اكران در مى آيد. درآمد ترکیه از صادرات سریال ترکی تلویزیونی، در حال حاضر 200 میلیون دلار در سال است. ما در اينجا مى خواهيم به مهمترين دلايل موفقيت در زمينه ساخت سريال هاى تركي و تاثير آن بر اقتصاد تركيه بپردازيم.

ترکیه در سریال تا واقعیت ترکیه

مردم سالارى بيش از حد در حاكميت مدنى تركيه يكى از پر اهميت ترين علت هاى موفق بودن صنعت سريال سازى در تركيه است. ناسيناليست بودن اكثريت قريب به اتفاق مردم تركيه باعث شده كه حس وطن پرستى اين مردمان بر ديگر باورها چون دين قالب باشد.

به همين دليل است كه حاكميت اين كشور از چندين سال پيش بيشتر متمايل به ناسيوناليست گرائى بوده اند تا مذهب گرائى. تمام اين افراط ها در مردم تركيه از نظر وطن پرستى در جهت پيشرفت و حذف منافع ملى اين كشور بوده است. در پيامد اين اتفاق سينما و تلويزيون جداى اين جريان نبوده است.

به همين علت هيچ فيلم ساز تركى از كشورش فيلم سياه نمى سازد. و همواره سعى دارد كشورشان را خوب جلوه داده و در حفظ منافع آن بكوشد. پس نتيجه مى گيريم كه كشور تركيه همان چيزى نيست که در تلويزيون ها نشان داده مى شود. اين كشور بر خلاف رشد و توسعه سياسى اقتصادى از جمله كشورهایی محسوب مى شود كه بافتى سنتى دارد .

محبوبیت سريال تركى

محبوبیت سريال تركى

٥٨٪؜زنان اين كشور حجاب را رعايت كرده و اكثريت مردم اين كشور روزه ميگيرد. و به وظايف شرعى و دينى خود وفادارند. روستا نشينى در تركيه رقم بيشترى نسبت به شهرنشينى نشان مى دهد.

و فضاى مختلط زن و مردى روابط خانوادگى مدرن و روابط نامشروع در سريال هاى كشور تركيه هيج مناسبتى با شكل واقعى زندگى اجتماعى در تركيه ندارد. و ساخت اين سريال هاى مدرن با روابط جديد و غير واقعى اهدافيست كه توسط حاكميت اين كشور براى سريال سازان بخاطر ايجاد جامعه مدرنيته ابلاغ شده است .

هدف از ساخت سریال ترکی در سطح جهانی

آشنايى مردم جهان با ناريخ و سنت تركيه ، معرفى و شناساندن كشور تركيه به عنوان يک كشور در حال توسعه ، بالا بردن اعتبار تركيه ، جذب اتباع خارجى براى سفر به ترکیه و افزایش درآمد توریستی ،جذب سرمايه گذاران خارجى در تركيه براى سرمايه گذارى ، نشان دادن و معرفى كالاها و توليدات هاى صنعتى و …كشور تركيه ، زمينه سازى براى مهاجرت اتباع خارجى به تركيه، زمينه سازى فروش ملك و خانه به اتباع خارجى و … .

درآمد ترکیه از ساخت و صادرات سریال ترکی

وضعیت درآمدزایی ترکیه از ساخت سریال‌ها در چند سال اخیر چشمگیر و رو به افزایش بوده است. کشور ترکیه در یک دهه اخیر با در اولویت قرار دادن ساخت سریال‌های تلویزیونی، سعی داشته است تا از یکسو درآمدزایی و از سوی دیگر الگوهای صادرات فرهنگی را تبیین کرده باشد.

به هر حال ترکیه امروزی سالانه رقمی نزدیک به هزار میلیارد تومان سریال صادرات می‌کند. و سالانه در بيش از ١٥٠كشور دنيا سريال تركى به اكران در مى آيند. و با معرفى كالاها و خدمات طرفداران محصولات تركيه افزايش يافته است. و اين امر باعث افزايش فروش محصولات و كالاهاى تركيه اى شده است. و صنعت سريال سازى نقش بسزايى در تبليغ محصولات و صادرات محصول به كشورهاى ديگر دارند.

محبوبیت سریال ترکی

محبوبیت سریال ترکی

براساس گزارشات و برآوردها، سال گذشته صادرات سريال ٥٠٠ ميليون دلار بوده است. و صادرات روز به روز در حال افزايش است. و طبق گزارشات وزارت تجارت، حدود ٥٠تا٧٠سريال تلويزيونى در كانال ها و سايت ها به اكران در مى آيند. درآمد ارزی ترکیه حاصل از صادرات سریال و مجموعه تلویزیونی در سراسر جهان بسیار زیاد بوده است.

بنا به اعلام وزارت تجارت ترکیه، سريال ترکی در ١٤٦کشور منطقه خاورمیانه، بالکان، آفریقا، آسیای میانه، خاور دور و آمریکای جنوبی پخش و توسط ٧٠٠میلیون نفر تماشا می‌شوند. میزان درآمد ترکیه از صادرات سریال ها در سال ٢٠١٣حدود ١٥٩میلیون دلار سال ٢٠١٧حدود ٣٥٠میلیون دلار و در سال ٢٠١٨به ٥٠٠میلیون دلار رسیده است.

چند سریال ترکی

عشق ممنوع

عشق ممنوع که از روی رمان عشق ممنوع اثر خالد ضیاع ساخته شده، در کشورهای اروپایی و بالکان ها بیننده های زیادی داشته است. و به بیش از سی کشور دنیا فروخته شده است.

سريال تركى سریال عشق ممنوع

سريال تركى سریال عشق ممنوع

كوزى گونى

کوزِی گونِی در تمام کشورهای عربی، صربستان و ایران پخش شده است. محتشم یوز ییل که در ایران به اسمِ سلطان سلیمان و خرم سلطان شناخته میشود، حدود ۴۰۰ میلیون بیننده در کل دنیا داشته. که عنوان پر بیننده ترین فیلم ترک را به خودش اختصاص داده است. و صنعت سریالسازی ترکیه را متغيير كرده است.

چوكور

چوکور به معنای گودال ،نام سریال تلويزيونى است که در آن مردمی در یک محله ی فقیر نشین از استانبول زندگی میکنند. که همگی یک تتوی خاصی دارند که نشان دهنده ی وابستگی آنها به محله و به همدیگر است. این سریال طرفدارهای بسیار زیادی در این ۳ فصلی که پخش شده است تا به حال به خود جذب کرده است. و حتی چون اوایل پخش فیلم سکانسهایی از دیوار نوشتهای این محله در سریال پخش شد، مورد توجه مردم قرار گرفت و بسیاری از بینندگان متن های خودشان را میفرستند، تا به شکل دیوار نوشت در این سریال درآمده و پخش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *