وبلاگ

تحصيل در دانشگاه هاى تركيه

5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه هاى تركيه جز بهترين دانشگاه هاى جهان معرفى شده است. يكى از بهترين مراكز آموزش علمى نيز به حساب مى آيند. خصوصا در خاورميانه كه ساليانه پذيراى تعداد زيادى دانشجو از كشورهاى مختلف جهان هستند تحصيل در دانشگاه هاى تركيه اهمیت زیادی پیدا کرده است.

دانشگاه هاى تركيه به دليل اعتبار علمى بالا و هزينه هاى تحصيلى و زندگى بسيار مناسب و برگزارى آزمون به زبان انگليسى و رفت و آمد سريع و آسان به اين كشور، باعث شده است كه دانشجويان ايرانى زيادى تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه داشته باشند.

در بين دانشگاه هاى آزاد و يا دولتى، دانشگاه فنى خاورميانه ،دانشگاه بوغازايجى ،دانشگاه فنى استانبول ، دانشگاه آنكارا و دانشگاه حاجت تپه پشت سر هم در رتبه‌هاى اول تا پنجم قرار دارند. و دانشگاه هاى اژه و آناتولو و غازى در رده‌هاى بعدى جاى دارند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

تحصيل در دانشگاه های تركيه و تاييد وزارت علوم

شما بايد قبل از اقدام به پذيرش تحصيل در دانشگاه هاى تركيه، حتما دانشگاه هاى مورد تاييد وزارت علوم را بررسى نماييد. و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب كنيد. تا هنگام بازگشت بعد از اتمام تحصيلات به ايران به مشكل برنخوريد. و اگر قصد ماندن در اين كشور را داريد، نيازى به بررسى نداريد .

چگونگی پذيرش در دانشگاه هاى تركيه

شما براى ثبت نام در دانشگاه هاى كشور تركيه، حتما بايد مدارك لازمه شامل ديپلم و پيش دانشگاهى همراه با ترجمه رسمی را ارائه دهيد. آزمون سراسرى براى خارجيان در ترکیه متفاوت مى‌باشد. و به زبان تركى و انگليسى اين آزمون‌ها برگزار مى‌شوند.

دانشگاه ها و مراكز آموزش عالى كشور تركيه، سالانه تعداد زيادى دانشجوى خارجى پذيرش مى‌كنند. و سازمان ösymسالانه يك آزمونى براى خارجيان برگزار مى‌كند. كه اين آزمون در ماه آوريل در تركيه و چند كشور به طور يكسان برگزار مى‌شود. كه از طريق شرکت و قبولی در اين آزمون، تحصيل در تمام رشته‌هاى فنى مهندسى و پزشكى هنر و علوم انسانى در دانشگاه هاى تركيه انجام پذیر است.

دوره تحصيلى در دانشگاه هاى تركيه

دوره ى كاردانى

اين دوره دو يا سه سال به طور كاملا حرفه‌اى و آموزشى مى‌باشد. كه پس از گذراندن اين دوره مى‌توانيد وارد دوره‌ى كار شناسى شويد.

دوره ى كارشناسى

دوره ى كارشناسى رشته‌هاى پزشكى و پيرا پزشكى که در اين دوره‌ها رشته‌هاى دندانپزشكى ،داروسازى ،دامپزشكى و پزشكى در تركيه به مدت پنج سال به طول مى‌انجامد. و پس از گذراندن اين دوره در رشته پزشكى، مدرك Diplomasi Tip Doktorlaya و در رشته دامپزشكى مدرك Veterinerhekimو در دندانپزشكى مدرك Diplamasipşs ارائه مى‌شود.

دوره كارشناسى ارشد

دوره تحصيلى دو ساله دارد. كه براى ثبت نام به دوره كارشناسى حتما بايد مدك Lisans Diplomasi داشته باشيد. اين دوره بصورت پروژه محور به مدت ٢سال تحصيل و آموزش محور به مدت ١سال و نيم مى‌باشد.

دوره دكترى و تخصص پزشكى

دوره‌ى دكترا ٣تا٤سال است. كه براى ورود و ادامه تحصيل در دانشگاه هاى تركيه در اين دوره به مدرك yuksek lisans Diplomasi نياز داريد. اين دوره ى تحصيلى حداقل ٤سال و نيم است. كه قبل از شروع دوره حتما بايد در امتحان جامع قبول شويد. و تحويل قبولى پايان نامه و دفاع از شروط ارائه مدرك دكترا مى‌باشد .

تحصيل در دانشگاه هاى تركيه

تحصيل در دانشگاه هاى تركيه

دانشگاه پزشکی در ترکیه

دانشگاه پزشکی در ترکیه

سيستم آموزشى دانشگاه هاى تركيه

در كشور تركيه سيستم آموزشى كاملا طبق استانداردهاى آموزشى آمريكا است. و دروس به صورت ترمى و واحدى ارائه مى‌شود و زبان آموزشى آن‌ها بستگى به دانشگاه‌ها و رشته انگليسى، فرانسه،آلمانی و تركى است. كه آغاز دانشگاه ها همانند ايران شروع ترم از فصل پاييز مى‌باشد.

كشور تركيه به دليل داشتن دانشگاه هاى معتبر مورد تاييد در دنیا، در سال‌هاى گذشته توجه بيشتر دانشجويان ايرانى را به خود جلب كرده است. به دليل هزينه مقرون بصرفه و رايگان، دانشجويان اين كشور را براى ادامه ى تحصيل خود انتخاب مى‌كنند. از مهمترين دلايل اين انتخابشان معتبر بودن مدرك پزشكى با آزمون اس اى تى است. باوجود كم هزينه بودن تحصيل، امرار معاش در كشور تركيه نسبت به كشورهاى اروپايى، هزينه‌هاى كمترى دارد. چون ارزش پول تركيه در مقايسه با كشورهاى ديگر براى ايرانى‌ها مقدور مى‌باشد.

2 دیدگاه در “تحصيل در دانشگاه هاى تركيه

 1. Rafi jan safi گفت:

  سلام علیکم میخواستم ویزه تحصلی ترکیه بیکرم

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام وقت بخیر ، لطفا با شماره زیر تماس بگیرید
   ۰۰۹۰۵۵۳۷۰۶۴۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *