وبلاگ

ديدار وزير امورخاجه ايران و تركيه و صحبت در مورد تاریخ بازگشایی مرز هوايى ترکیه

Rate this post

وزير امور خارجه ايران ، محمد جواد ظريف ، این هفته به تركيه سفر كرد و با مولود چاووش اوغلو ديدار كرد. و با ايشان ابراز همدلى و همبستگى براى حمايت در مقابله با ويروس كرونا و عواقب آن ، در زمينه هاى فعاليت اقتصادى و جبران خسارت ها و كاهش تجارت ها بين دو كشور طى چندين ماه گذشته به دليل رعايت اصول و مقررات براى پيشگيرى و مبارزه با كرونا با همتاى خود گفتگو كرد .

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در اين نشست بر ضرورت از سرگيرى برخى روابط بين دو كشور با همتاى خود گفتگو كرد. همچنين در مورد مسائل دو كشور بعد از محدوديت شيوع كرونا پرداختند .

وزير امور خارجه كشورمان در اين ديدار بر ضرورت از سرگيرى صادرات گاز و تعمير و بازسازى قسمت هاى آسيب ديده خط لوله گاز تاكيد كرد .

رئيس دستگاه ديپلماسى ايران اشاره كرد روابط دو كشور تركيه و ايران در فعاليت هاى مختلف خوب است. و براى بهتر شدن اين روابط نياز به همكارى و تصميم گيرى های دوكشور است. كه به دليل شيوع كرونا اين ارتباطات در سطح سران و وزرا از طريق مكالمه تلفنى ادامه دارد .

صحبت در مورد زمان بازگشايى مرزهاى هوايى تركيه

در این نشست، وزیر امورخارجه ايران با همتاى ترك خود، در مورد بازگشايى مرز هوايى اين دو كشور نیز صحبت هایی کردند. و بر اساس این گفته ها، ١١مرداد ماه١٣٩٩ پروازهاى دو كشور انجام خواهد گرفت .

وى افزود : براى ادامه روابط ایران و ترکیه بعد از كرونا تقويت روابط اقتصادى و زمينه هاى ديگر و مسائل منطقه اى كه دو كشور در آن نقش تاثير گزارى دارد، ملاقات و تصميمات را از سر بگيرند.

تاریخ بازگشایی مرز هوايى ترکیه

تاریخ بازگشایی مرز هوايى ترکیه

براى گفتگو و مشورت درباره مسائل منطقه اى وزير امور خارجه كشورمان تركيه را به مقصد روسيه ترك كرد .

بسته شدن مرزهای ايران و تركيه بخاطر ويروس كرونا ضررهاى زيادى از لحاظ اقتصاد به دو كشور وارد كرد. و در حال حاضر بعد از طى چند ماه مرز زمينى بازرگان در استان آذر بايجانى غربى بازگشايى شد و رفت و آمد تجاری شروع شد .

صحبت هاى اردوغان و روحانى در مورد تاریخ بازگشایی مرزهایی ایران و ترکیه

در گفتگوى ريیس جمهور كشورمان با اردوغان، با اشاره به روابط خوب دو كشور و همكارى ها در زمينه هاى مختلف ضرورت همكارى و مشاركت و اطلاعات و تجربيات در زمينه مبارزه با ويروس كرونا پافشارى كردند. و اعلام كردند براى همكارى و از سرگيرى توسعه و تعميق مناسبات تهران و آنكارا نياز به بازگشايى مرزهاى دوكشور هستيم.

ارودغان نيز همكارى و مشاركت ايران و تركيه در زمينه مبارزه با كرونا را بسيار موفق آميز ديد. و ابراز اميدوارى كرد و اعلام كرد دستورات لازم را براى از سرگيرى تبادلات تجارى و بازگشايى مرزها صادر خواهد كرد.

از اسفند سال گذشته مرزهاى هوايى و زمينى ايران و تركيه به دليل ويروس كرونا بسته شد. كه نگرانى بين مردم و تجار ايجاد كرد. كه خيلى ها نگران تحصيل و افرادى نگران سپرى شدن تاريخ پذيرش جهت اقامت را از دست دادند. و سرمايه گذاران نيز كار هايش نيمه تمام ماند و باتوجه به تصميمات مقامات دو كشور بزودى مرزها بازگشايى خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *