اقامت و تحصیل در ترکیه, زندگی در ترکیه

جهت اشتغال در ترکیه کدام مشاغل نیاز به اخذ اجازه کار دارند؟

Rate this post

بسیاری از ایرانیان بر این باورند که برای کار در ترکیه حتما می‌بایست اجازه کار رسمی داشته باشند. این در حالی است که آنان می‌توانند با داشتن اقامت توریستی مشغول به کار شوند و داشتن اجازه کار فقط برای مشغول شدن در کارهای رسمی الزامی است.

در اینجا دو مفهوم کار رسمی و غیر رسمی را بررسی می‌کنیم:

کار رسمی کاری است که شما در آن بیمه شوید یعنی فرد کار فرما شما را استخدام و بیمه کند یا اینکه اگر توسط خانواده ترک برای نگه داری از فرزندان یا سالمندان و یا غیره استخدام شوید شما را بیمه کنند. کار غیر رسمی فعالیتی است که بیمه شامل آن نمی‌شود همچون مشاغل آزاد در ایران در این حالت فرد نمی‌تواند پس از گذشت پنج سال از امتیاز کار در ترکیه استفاده نموده و اقدام به گرفتن اقامت دائمی ترکیه بنماید.

توجه فرمایید : موسسه ما برای پیدا کردن کارهیچ نوع خدماتی ندارد. لطفا در این رابطه با ما تماس نگیرید

قانون اخذ اجازه کار در ترکیه:

کار-در-ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجی‌ها و کار در ترکیه در تاریخ 2003/03/06 به تصویب رسیده است. مطابق این قانون، اجازه کار که قبلا از سوی چندین مرکز ارائه می‌شد، تنها از یک مرکز ارائه می‌گردد.

بر اساس قانون شماره 4817 سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است.

این سه نوع شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می‌باشد.

بر اساس این قانون، خارجی‌ها می‌توانند از اجازه کار مدت دار و یا نامحدود با به جا آوردن شرایط مورد نیاز، استفاده کنند.

مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یک سال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می‌گردد. پس از پایان یک سال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می‌شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می‌تواند تمدید گردد.

درصورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم اقامت ترکیه را دارا بوده و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می‌شود.

برای خارجی‌هایی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می‌گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

خارجی‌ها برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان و یا کشور محل اقامت دائمشان می‌توانند به نمایندگی‌های جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگی‌های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می‌شود.

پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی می‌بایستی ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید. در صورتیکه متقاضیان اجازه کار در ترکیه دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا کارفرمایشان می‌تواند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری ترکیه پس از تائید اجازه کار موجود نمی‌باشد.

برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا 15 پس از پایان مدت مجوز و نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می‌بایستی به وزارت کار ترکیه مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به پرونده متقاضی رسیدگی کرده و نتیجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارک پرونده ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز طول خواهد کشید. وزارت کار ترکیه می‌تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

اقامت-کاری-ترکیه-و-روشهای-اخذ آن

پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می‌تواند درخواست را بپذیرد ویا آن را رد کند. درصورتیکه وزارت درخواست متقاضی را به تائید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده‌اند باید ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند و متقاضیانی که ازداخل ترکیه مراجعه کرده‌اند مستقیما می‌توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند.

درصورتی که درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می‌تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می‌تواند به دادگاه شکایت نماید.

اقامت کاری و روش‌های اخذ آن:

مهمترین و در واقع با مزیت‌ترین نوع اقامت ترکیه، اقامت از طریق کار رسمی در یک شرکت ترکیه‌ای است.

کار رسمی به منزله بیمه تلقی می‌شود. فرد باید در یک شرکت ترکیه‌ای که واجد شرایط استخدام فرد خارجی است، استخدام شود.

اقامت کاری در ترکیه اقامتی است که متقاضی از طریق کار رسمی وارد ترکیه می‌شود.

برای اخذ اقامت کاری به دو روش داخلی و خارجی می‌شود اقدام کرد:

اقدام برای اخذ اقامت کاری از داخل ترکیه

اقدام از داخل به این صورت است که فرد متقاضی بعد از ورود به ترکیه، ابتدا با اجاره نامه یا سند خانه اقدام به دریافت اقامت توریستی ترکیه می‌کند. سپس با مدارک استخدام، اقامتش را تبدیل به کاری می‌کند. این روش، اخذ اقامت کاری از طریق اقدام از داخل نامیده می‌شود.

اقدام برای اخذ اقامت کاری  از خارج ترکیه:

ابتدا مدارک شرکت یا استخدام کننده توسط مؤسسه گلوبال کادرو آماده شده و به متقاضی ارائه می‌گردد و سپس در ایران به سفارت ترکیه داده می‌شود. در این مرحله سفارت ترکیه یک کد پیگیری در اختیار متقاضی قرار می‌دهد. در مرحله بعدی فرد متقاضی کد پیگیری را تحویل مؤسسه گلوبال کادرو می‌دهد و این موسسه کارهای حقوقی را از طریق وزارت کار ترکیه پیگیری کرده و از ماه اول بیمه رد را رد می‌کند.

شایان ذکر است که اقامت کاری در ترکیه در شرکت‌هایی قابل انجام است که 5 تبعه ترکیه‌ای را استخدام کرده باشند؛ در واقع به ازای هر 5 ترکیه‌ای، یک فرد خارجی را می‌توان استخدام کرد.

دومین شرط این است که شرکت تأسیسی مبلغی بالغ بر 100 هزار لیره سرمایه داشته باشد.

سومین شرط این است که حقوق در نظر گرفته شده برای فرد خارجی باید یک و نیم برابرِ حداقل دستمزد مصوب در ترکیه باشد.

بدین ترتیب فرد خارجی قادر است، شرکتی تأسیس کرده و در آن 5 شهروند ترکیه‌ای را استخدام کند. در صورتی که سرمایه شرکت بیش از 100 هزار لیره باشد، فرد توانایی تقاضای اقامت کاری را دارد. لازم به ذکر است که هزینه اخذ اقامت از این طریق بالاست، چون هزینه بیمه کارمندان ترک بر دوش این شخص خواهد بود.

لذا اگر این روش صرفاً برای اخذ اقامت کاری باشد مقرون به صرفه نیست، پس اگر هدف شما از ثبت شرکت در ترکیه گرفتن اقامت کاری می‌باشد این روش به دلیل بالا بودن هزینه‌ها و شرایط ذکر شده توصیه نمی‌شود. بهتر است افرادی از این طریق اقدام به گرفتن اقامت کاری کنند که هدف آنها تاسیس شرکت و انجام فعالیت اقتصادی در ترکیه است.

 اما اگر شما کارفرما در ترکیه دارید یا می‌خواهید خودتان شرکتی تاسیس کرده و با استخدام پنج نیروی ترک از شرکت خودتان برای خودتان اقامت کاری بگیرید یا می‌خواهید ما شما را به‌صورت کار در منزل در خانوده‌های ترک بکارگیری کنیم و خودتان با پرداخت بیمه به مدت 5سال بعدها از مزایای شهروند شدن استفاده کنید با امور مشتریان گلوبال کادرو برای درخواست بررسی شرایط درخواست تشکیل پرونده آنلاین و بررسی شرایط توسط کارشناسی حقوقی موسسه تماس بگیرید یا از طریق لینک های واتساپ و تلگرام یا شماره های موجود در پایین صفحه یا صفحه ارتباط با ما به آسانی با ما تماس گرفته و از اجاره ملک  یا خرید ملک در ترکیه تا اخذ کارت اقامت را از ما بخواهید.

بخش املاک موسسه شما را در اجاره یا خرید ملک یاری کرده و کارشناسان حقوقی و وکلای موسسه نیز با ارائه خدمات حقوقی بدون اینکه خطر کلاه برداران یا … شما را تهدید کند بصورتی مطمئن امور سند یا اجاره را برایتان به انجام می‌رسانند.

2 دیدگاه در “جهت اشتغال در ترکیه کدام مشاغل نیاز به اخذ اجازه کار دارند؟

 1. ستاره گفت:

  سلام ببخشید اگ برای اقامت تحصیلی مقطع ارشد برای ترکیه اقدام کنیم..میتونیم مشغول به کاربشیم؟بعد فارغ التحصیلی یا حین تحصیل؟

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا با شماره ۰۰۹۰۵۵۳۷۰۶۴۴۰۱ تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *