وبلاگ

حقایق جالب و دانستنی هایی عجیب درباره استانبول

Rate this post

درباره استانبول چه می دانید؟ شهرى پر از رمز و راز و عجيبى است. داراى برج هاى قديمى و زيبا كه زمانى به عنوان زندان از آن استفاده مى شد. بناهاى زير زمينى باشكوه و زيبا و مساجد و كليساها و كوچه پس كوچه هاى زيادى كه هركدام داستان هايى در دل خود دارند .

فستيوال هاى لاله استانبولى كه به عنوان نماد هلند شناخته شده است را شنيده ايد؟ استانبول يكى از بهترين شهرها درميان نويسندگان اروپايى بوده است. برخى از اين رمز و رازها آنقدر ديدنى و جذاب هستند كه دليلى براى بازديد ميان گردشگران اين شهر است .

درباره استانبول تنها شهری در جهان كه در ميان دو قاره است

استانبول تنها شهر جهان است كه نصف در قاره آسيا و نصف ديگرش در قاره اروپا قرار دارد. در طول تاريخ شهر استانبول پايتخت تاريخى بسيارى از امپراتورى ها بوده. و از زمان امپراتورى روم تا عثمانى نام اين شهر به عنوان مركز سياسى شناخته شده است. آنكارا پايتخت مدرن تركيه است. اگر داستان هاى تاريخى ادامه مى يافت امروزه استانبول پايتخت اين كشور شناخته مى شد .

استانبول شهری بر روى هفت تپه

استانبول به دستور امپراتور روم بزرگ كنستانتين بر روى هفت تپه ساخته شده است. و استانبول به دليل مطابقت با هفت تپه روم بر روى هفت تپه تاسيس شده است. البته براى اين كار بايد ويژگى هاى طبيعى شهر را در نظر گرفت. براى اجراى اين دستور امپراتور كنستانتين اين قابليت را داشت .

درباره استانبول و نقشه استانبول

درباره استانبول و نقشه استانبول

دوره عثمانى و شهرت دستشويى هاى عمومى استانبول

چیز جالب دیگر درباره استانبول ، دستشویی های عمومی آن می باشد. استانبول از زمانهاى قديم بسيار پيشرفته و مدرن بوده است. و ميزبان مسافران زيادى از آسيا كه راهى اروپا مى شدند بود. به همين دليل در اين شهر امكانات رفاهى بسيارى وجود دارد. و به دليل دارا بودن ١٤٠٠توالت عمومى بسيار مشهور است.

پر جمعيت ترين شهر تركيه

استانبول با اينكه پايتخت تركيه نيست، اما به عنوان بزرگترين شهر تركيه ١٣ميليون جمعيت دارد. و حدود ٩٩درصد اين جمعيت پيرو دين اسلام هستند .

لاله هاى هلندى در استانبول

استانبول يكى از شهرهاى سرسبز و زيبا كه داراى آب و هواى خوبى است. و گل هاى مختلفى در آن رشد مى كندو جالب است درباره استانبول بدانيد كه گل هاى لاله که امروز در هلند مشهورند، از استانبول به اين كشور انتقال داده شده است .

بزرگترين بازار قديمى جهان در استانبول

بازار بزرگ يا همان گرند بازار استانبول يكى از قديمى ترين بازار هاى دنيا است. كه داراى سه هزار مغازه است .

درباره استانبول و گرند بازار استانبول

درباره استانبول و گرند بازار استانبول

شهرى ساحلى با بارش برف

استانبول شهرى است كه داراى دريا است. و برخلاف شهر هاى ساحلى ديگر برف زيادى در اين شهر مى بارد و سالانه حدود ١٨اينج برف مى بارد .

برج گالاتا استانبول

برج گالاتا با ديواره هاى بلند و محكم خود كه در سال ١٣٤٨ساخته شده است. و براى سكونت اسيران جنگى به كار گرفته میشد. اين برج بعدها به رصد خانه بدل شد و در حال حاضر گالرى هنرى است. كه ديد ٣٦٠درجه به شهر را دارد .

درباره استانبول و برج گالاتا

درباره استانبول و برج گالاتا

استانبول شهری برای نویسندگان دنیا

استانبول يكى از بهترين شهرها براى هنرمندان و نويسندگان است. نويسنده هايى چون ارنست همينگوى ،اورهان پاموك و پل تروكس که در داستان هاى خود از ماجراهاى اين شهر الهام گرفتند .

سومين مترو قديمى جهان در استانبول

استانبول سومين مترو قديمى جهان را دارد. كه در سال ١٨٧٥ميلادى تاسيس شده است. طول اين مترو به حدود ٥٧٣متر مى رسد. و در محله بى اوغلو قرار دارد .

استانبول پايتخت فرهنگى اروپا

استانبول در سال ٢٠١٠ميلادى به عنوان پايتخت فرهنگى اروپا معرفى شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *