وبلاگ

انواع پلاک خودرو در ترکیه

4.6/5 - (45 امتیاز)

پلاک خودرو در ترکیه به شكل مستطيل مى باشد. يک طرف ، سمت چپ پلاک به رنگ آبى است. (نمايندگى از اتحاديه گمركى اروپا است).

پلاک هاى كشور تركيه با دو حرف TRكه مخفف جمهورى تركيه است، از سمت چپ شروع مى شود. يك عدد دو رقمى كه خودرو در آن پلاک شده است، قرار دارد.

به طور نمونه عدد 34 متعلق به شهر استانبول مى باشد. بعد از عدد دورقمى ،دو يا سه حرف از حروف انگليسى بكار گرفته شده است. و بعد از حروف، يک عدد سه يا چهار رقمى در آن درج مى شود. به طور نمونه TR34ABF123به اين ترتيب مى باشد.

شماره پلاک در ترکیه

شماره پلاک در ترکیه

رنگ پلاک خودرو در ترکیه

رنگ متن و زمينه پلاک خودرو به دولتى يا شخصى بودن آن بستگى دارد. در كشور تركيه پلاک خودرو رئيس جمهور زمينه ى طلايى و وسط آن دايره قرمز رنگ دارد. بدون كد و شماره است.

وسايل نقليه شخصى، نظامى ،تاكسى ها داراى پلاک هايى با زمينه سفيد و شماره اى مشكى رنگ هستند. پلاک خودروهاى دولت هاى استانى و روساى دانشگاه ها زمينه اى سفيد با شماره اى قرمز رنگ دارند.

پلاک خودروهاى سازمان ملل داراى زمينه اى سفيد با شماره اى آبى رنگ هستند. پلاک هاى خودروهاى ديپلمات زمينه اى سفيد با شماره اى سبز رنگ دارند.

در كشور تركيه پلاک خودروهاى پليس داراى زمينه اى آبى با شماره سفيد هستند. پلاک خودروهاى اعضاى كميسيون مجلس ،مقامات ،كابينه و ارتش و بعضى از معاونان با زمينه ى قرمز و با شماره زردرنگ هستند.

خودروهايى كه داراى پلاک با زمينه ى مشكى با شماره سفيد مربوط به وسايل نقليه رسمى متعلق به دولت ها و ادارات دولتى و وسايل شخصى پيش از سال ١٩٦٢هستند. در آخر يک پلاک رند و موقت به رنگ زرد با شماره هاى مشكى وجود دارد .

پلاک خودرو خارجیان در ترکیه

بعد از خرید خودرو در ترکیه ، باید برای تعویض پلاک اقدام نمایید. که باید ابتدا از سایت ترافیک ترکیه وقت گرفته و با مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت ، کدمالیاتی و آدرس ثبتی به اداره پلیس رفته و نسبت به تعویض پلاک اقدام نمایید. پلاک خودرو افراد خارجی در ترکیه دارای حرف M می باشد. که نشان دهنده پلاک خودرو خارجیان می باشد.

خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو در ترکیه

2 دیدگاه در “انواع پلاک خودرو در ترکیه

  1. کمال گفت:

    سلام وقت بخیر ۶ماه پیش خودرو خریداری کردم و پلاک باmشروع میشه و الان مدارک شهروندیم اومده برای تغییر پلاک به ترکی لطفا بفرمایید چه مراحلی را باید انجام بدم

    1. کاربر یک گفت:

      سلام باید به یک دفتر نوتر مراجعه کنید و مدارک شهروندی و کیملیک جدیدتون رو ارائه کنید و درخواست تغییر پلاک بدید وقتی هم که پلاک جدید اومد باید به شرکت بیمه درخواست تغییر بیمه نامه ماشین هم بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *