وبلاگ

نکات و دانستنی های جذاب در خصوص محله بى اوغلو استانبول

Rate this post

محله بى اوغلو استانبول در نزديكى خيابان تكسيم در استانبول واقع است. قطعا كسانى كه براى حتى يكبار به استانبول سفر كرده اند، در این محله خاطراتى دارند. و يكى از توريستى ترين مناطق اين شهر به شمار مى رود .

دلیل نام گذارى محله بى اوغلو استانبول

براى بيشتر آشنا شدن با محله قديمى و جذاب بى اوغلو، اول بايد از نام آن شروع كنيم. بى اوغلو در تركى به معناى پسر خدا است. كه ريشه اين نامگذارى به قرن شانزدهم ميلادى بر مى گردد.

داستان اين نامگذارى به داستان فرزند آندره گريتى يكى از قاضى هاى نزديك به سلطان عثمان، پادشاه بزرگ، بر مى گردد. مردم منطقه اولسا گريتى فرزند آندره گريتى را به نام بى اوغلو خطاب مى كردند. چرا كه پدرش مقام ارزشمندى داشت. و اين محله نام خود را از اولسا گريتى مشهور به بى اوغلو گرفته است.

محله بى اوغلو در شهر جديد استانبول

اين منطقه در بيشتر كتاب ها و نقشه هاى توريستى جز شهر جديد نامگذارى شده است. و اين اسم معنى خاصى براى مردمان محلى ندارد. و آنها همچنان اين محله را بى اوغلو مى شناسند. اما امروزه نام شهر جديد براى مجموعه شبه جزيره اى بكار رفته است. و در جنوب گلدن هورن قرار دارد. از مدرن ترين بخش شهر كه در شمال گلدن هورن واقع است جدا شده است .

و از طرفى اين منطقه كه به استانبول تاريخى معروف است. مردم اين منطقه زندگى ساده و بى ريايى دارند. و يكى از دلايل اختلاف فرهنگى بين دو بخش مدرن و تاريخى است. از آنجايى كه سلطان عبدالمجيد مدرن بود، قصر دولما باغچه را در ساحل بسفر تاسيس كرد. و قصر توپكاپى را در شبه جزيزه تاريخى بنا كرد .

کنیسه در محله بى اوغلو استانبول

کنیسه در محله بى اوغلو استانبول

محل هايى مثل گالاتا و پرا در بى اوغلو از جمله مكان هايى هستند كه از گذشته اتباع خارجى در آنها سكونت داشتند. با اين حال از اواسط قرن نوزدهم ميلادى، اين منطقه به عنوان شهر جديد توسعه يافت و تغيير و تحولى در ساختمان سفارتخانه هاى كشورهای مختلف ايجاد شد .

محله بى اوغلو استانبول ، پاريس شرق

مردمان محلى و اتباع خارجى كه در شهر استانبول سكونت دارند، در ميانه سال هاى ١٨٥٠تا١٩٢٠ميلادى يعنى همزمان با گسترش امپراتورى عثمانى، اين محله را به عنوان پاريس مشرق زمين نام گذارى كردند. كه در اين محله ساختمانهاى زيبا و فروشگاه هاى مجلل و …اين خيابان را هميشه سرزنده نگه داشته اند.

پل گالاتا و محله بی اوغلو

يكى از قسمتهاى ديگر منطقه ى بى اوغلو محله كاراكوى است. كه در ضلع شمالى پل گالاتا قرار دارد. ساحل كاراكوى داراى يك ميدان بزرگ است. كه با قدم زدن مى توانيد به محله توپكاپى برويد. جايى كه موزه مدرن استانبول قرار دارد.

يك قطار زيرزمينى با دو ايستگاه بين كاراكوى و خيابان استقلال وجود دارد. كه با سوار شدن از ايستگاه كاراكوى مى توانيد خود را به استقلال برسانيد .

محله گالاتا

برج گالاتا يكى از نشانه هاى تاريخى شهر استانبول است. كه در همين محدوده قرار دارد. گالاتا امروزى يك منطقه ى جذاب و مدرن با كافه هاى متعدد و هتل هايى گران و داراى گالرى هاى هنر است. و مشهورترين كنيسه شهر در نزديكى برج گالاتا واقع است .

برج گالاتا در محله بى اوغلو استانبول

برج گالاتا در محله بى اوغلو استانبول

محله پرا در خيابان بى اوغلو

محله پرا كه به زبان يونانى به معنى بيشتر و جلوتر است، زمانيكه كه محله گالاتا به طور كامل اشغال شد، شهرك سازى امپراتورى به پرا هم رسيد. امروزه محله پرا هتل ها و رستوران ها و گالرى هاى هنرى بسيارى در خود جاى داده است. كه معروفترين بناى اين محله يك هتل تاريخى به نام پرا پالاس است. و آگاتا كريستى نويسنده مشهور در اين هتل به مدت طولانى اقامت داشته. و رمان مشهورش قتل در قطار سريع السير شرق را در همين هتل به اتمام رساند.

پاتوق نويسندگان ،سينماگران و روشن فكرها

دو رستوران مشهور و پر طرفدار ميكا و نو پرا در همين نزديكى قرار دارد. محله جهانگير و چوكورچوما در محله بى اوغلو محله هاى معروفى هستند. كه در طول تاريخ ميزبان نويسندگان ،بازيگران و سينماگران بسيارى بود. نويسنده مشهور اورهان پاموك نيز در اين محله سكونت دارد .

اين منطقه امروزه بخاطر وجود هتل ها ،رستوران ها و كافه هاى شيك و زيبا در ميان روشنفكران بسيار طرفدار دارد. و اين خيابان مناسب ثبت خاطره ها مى باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *