وبلاگ

کار و کاریابی در ترکیه

Rate this post

کار و کاریابی در ترکیه ، موضوع و نکته ای است که قبل از تصمیم به مهاجرت به ترکیه و یا هر کشوری باید به آن توجه شود.

نکته بسیار مهمی که برای زندگی در هرکشوری حتی کشور محل تولد به آن نیاز هست. و هر انسانی برای بقا و زندگی به کار نیاز دارد تا بتواند امرار معاش داشته باشد.

کسانیکه به دنبال زندگی راحت و ایده آل هستند، به تبع آن باید کار و حرفه و تلاش نیز داشته باشند.

کشور ترکیه و مهاجرت به ترکیه نیز به همین صورت می باشد. و این کشور استثنا نیست.

یعنی اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید، قبل از مهاجرت باید در مورد کار و درآمد و امرار معاش در ترکیه اطلاعات لازم را داشته باشید. و با آگاهی کار مناسب با حرفه و درخور خود را پیدا کنید.

مهاجرت به ترکیه

همانطور که می دانید و بارها نیز در مقالات مختلف به آن پرداخته ایم ؛ برای زندگی در ترکیه و گرفتن اقامت ترکیه، چند راه وجود دارد:

اگر فقط قصد ماندن در ترکیه را دارید و نمی خواهید در ترکیه کار سفید و قانونی داشته باشید، می توانید اقامت توریستی ترکیه را بگیرید. که دو حالت دارد. یا با اجاره خانه یا با خرید ملک در ترکیه می باشد.

در حالت اول با اجاره ملک اقامت یکساله دریافت می کنید که قابل تمدید نیست. اما با خرید ملک می توانید هر سال با ارائه سند ملکی، اقامت خود را تمدید کنید.

اقامت تحصیلی ، که با ثبت نام در یکی از دانشگاه های ترکیه می توانید اقامت تحصیلی بگیرید. و تا زمانیکه در دانشگاه مشغول به تحصیل باشید، قابل تمدید هست.

اقامت از طریق ازدواج با شخص ترک. با ازدواج در ترکیه می توانید اقامت ترکیه را بگیرید. و بعد از 3 سال می توانید درخواست شهروندی ترکیه را بدهید.

مورد آخر اقامت کاری ترکیه می باشد. که بحث ما در این مقاله هست. اجازه کار در ترکیه که اصطلاحا به آن اقامت کاری ترکیه گفته می شود.

کاریابی و اقامت کاری ترکیه

برای اجازه کار در ترکیه، باید کارفرما ترک برای شما درخواست کار دهد. که به دو صورت می باشد: اقدام از داخل ترکیه و اقدام از خارج ترکیه.

اقدام از خارج ترکیه به این صورت هست که شما از ایران شرکت و کارفرمایی پیدا می کنید که نیاز به نیرو خارجی داشته باشد.

سپس این کارفرما برای شما از طریق وزارت کار و رفاه اجتماعی درخواست کار ارسال می کند.

شما همراه با مدارک ترجمه شده ، به سفارت ترکیه در ایران می روید و ویزای کار برای شما در پاسپورتتان الحاق می شود و می توانید وارد ترکیه شوید.

اقدام از داخل ترکیه به این صورت هست که شما به ترکیه آمده و در ترکیه بعد از کاریابی و یافتن کار مورد نظر، کارفرما برای شما درخواست کار می دهد. و از داخل ترکیه اجازه کار برای شما صادر می شود.

این مورد نیاز به داشتن کارت اقامت موقت ترکیه می باشد. و شما باید این کارت را داشته باشید تا بتوانید برای اجازه کار اقدام نمایید.

شرایط کار در ترکیه

مسلما قبل از جستجو برای کار در ترکیه و یا هر کشور دیگری ، باید به زبان آن کشور تسلط داشته باشید. در صورت تسلط به زبان ترکی و داشتن مهارت بالا ، پیدا کردن کار راحت تر بوده.

همچنین داشتن رزومه قوی و چشمگیر نیز تاثیر زیادی دارد. رزومه ای که کارفرما ترک را مجاب به استخدام یک شخص خارجی نماید.

برای پیدا کردن کارفرما در ترکیه ، روزنامه ، سایت ها و اپلیکیشن های رسمی وجود دارد که می توانید با مراجعه به آن ها و ارسال رزومه برای این شرکت ها، کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

سایت کاریابی در ترکیه

در ادامه چند سایت و اپلیکیشن معتبر کاریابی در ترکیه را معرفی می کنیم:

1- Kariyer.net : یکی از سایت های معتبر ترکیه در زمینه کاریابی در ترکیه می باشد. که در زمینه ها مختلف می توانید در آن کار پیدا کنید.

2- İşbul net : در این سایت حدود 5000 شغل و در طبقه بندی های مختلف وجود دارد. آگهی های موجود در سایت شامل شرایط مختلف تمام وقت و پاره وقت می باشد.

سایت کاریابی در ترکیه

سایت کاریابی در ترکیه

3- Yenibiriş : یک سایت کاریابی با بیش از 10،000 فرصت شغلی است. برای دیدن آگهی های این سایت نیازی به ثبت نام و وارد کردن اطلاعات نمی باشید.

4- Eleman online : این سایت نسبت به سایر سایتهای موجود در لیست از نظر تعداد شغل کمی ضعیف تر است.

سایت کاریابی در ترکیه

سایت کاریابی در ترکیه

5- Eleman net : با طراحی جالب که به محض باز کردن سایت نظر شما را جلب می کند. این سایت بیش از 25 هزار شرکت ، بیش از 10 میلیون جویای کار و بیش از 5 میلیون بازدید کننده ماهانه دارد.

6- Secretcv : این سایت با پسوند com.tr است. تنوع شغلی زیادی در این سایت وجود دارد چیزی نزدیک به 10،000 آگهی. بزرگترین تفاوت Secretcv در مقایسه با سایر سایت های موجود اهمیت بیشتر به محرمانه بودن اطلاعات متقاضیان می باشد.

7- LinkedIn : یکی از سایتهای کاریابی پرکاربرد در سطح جهان است. ده ها هزار لیست شغل در هر دسته وجود دارد. سایتی است که کسی که به دنبال کار حرفه ای است، هرگز نباید آن را از دست بدهد.

8- İŞKUR : که زیر نظر وزارت کار و رفاه اجتماعی ترکیه است . و با توجه به اینکه یک نهاد رسمی است ، بسیار مورد توجه می باشد. ثبت نام در این سایت آسان است. پس از ورود و ثبت نام در سایت ، پیشنهادات شغلی زیادی در آن میتوانید پیدا کنید.

سایت های کاریابی در ترکیه

سایت های کاریابی در ترکیه

برای ثبت نام در این سایت ها باید به زبان ترکی یا انگلیسی تسلط داشته باشید. تعدادی از این سایت ها، اپلیکیشن نیز دارند که می توانید آن را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید.

کاریابی ایرانی

سایت ها و اپلیکیشن های ایرانی نیز وجود دارد که برای ایرانیان می باشد. و برای کاریابی در ترکیه می باشد. حتما قبل از اقدام از طریق این سایت ها از صحت و سلامت این سایت ها اطمینان پیدا نمایید.

زیرا بسیار مشاهده شده که این سایت ها به دنبال سو استفاده از هموطنان می باشند.

در پایان باید گفت موسسه گلوبال کادرو موسسه کاریابی نمی باشد.و فقط با معرفی چند سایت کاریابی در ترکیه برای هموطنان عزیز، سعی در کمک به آن ها دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *