اقامت و تحصیل در ترکیه

شرایط اخذ اقامت توریستی برای ایرانیان، نحوه اقدام ، هزینه‌ها و امتیازات آن

5/5 - (1 امتیاز)

اقامت توریستی ترکیه و نحوه اقدام

اقامت توریستی ترکیه به حالتی از اقامت گفته می‌شود که فرد منزلی را در ترکیه اجاره می‌کند و با اجاره نامه می‌تواند از اداره اقامت درخواست راندوو و اقامت نماید.

برای اقدام، ابتدا باید خانه‌ای را اجاره کنید. سپس با آدرس خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، راندوو بگیرید. نکته بسیار مهم این است که قبل از اتمام مهلت ویزا 90 روزه باید راندوو بگیرید. اگر مهلتتان تمام شده است، درخواست اقامت شما رد می‌شود.

در صورتی که زوج هستید، حتما باید اجاره نامه به نام هر دو تنظیم شود و برای هر دو اقامت گرفته شود.

پاسپورت، اجاره نامه نوتر شده، ترجمه شناسنامه برای فرزندان زیر 18 سال، 4 قطعه عکس، شماره مالیاتی، پرداختی‌های دولتی، بیمه و برگه راندوو از جمله مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه است که باید روز راندوو با خود همراه داشته باشید.

هزینه‌ها شامل هزینه نوتر کردن اجاره نامه می‌باشد (که به تعداد صفحات و اجاره ماهانه بستگی دارد و متفاوت می‌باشد)، هزینه خاک، هزینه بیمه و ترجمه شناسنامه فرزندان می‌باشد.

مزایا و معایب اقامت تریستی ترکیه

این نوع اقامت بیشتر برای کسانی مناسب است که قصد دارند برای مدتی در ترکیه زندگ کنند تا جوانب آن را بسنجد سپس اقدام به ماندن طولانی مدت در ترکیه نمایند.

در این نوع اقامت فرد اجازه کار کردن قانونی و با بیمه در ترکیه را ندارد و در صورتی که بخواهد در شرکتی کار کند، باید کارفرما برایش درخواست ویزا کار به وزارت کار بدهد و اقامت کاری بگیرد. در مورد اقامت کاری این مطلب را بخوانید.

اگر خانواده هستید و اقامت توریستی ترکیه گرفتید، فرزندان شما می‌توانند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

اگر فرزند بالای 18 سال دارید، در صورتی‌که در دانشگاه‌های معتبر ترکیه درس بخوانند، می‌توانند اقامت تحصیلی ترکیه را بگیرند.

مدت این اقامت یکسال است و برای سال بعد قابل تمدید نیست. در واقع اگر برای سال دوم هم قصد ماندن در ترکیه را دارید، باید نوع اقامت خود را تغییر دهید.

به این صورت که یا ملکی خریداری نمایید، یا اقامت کاری، اقامت تحصیلی، اقامت با ازدواج و …. بگیرید. در واقع برای سال دوم مجدد نمی‌توانید با اجاره ملک اقامت بگیرید.

قوانين جديد اقامت توريستى تركيه

ريجكت شدن اقامت توريستى تركيه

اگر ملكى را در تركيه اجاره مى‌كنيد حتما بايد با صاحب ملك به اداره نوتر مراجعه كرده و با امضاى صاحب ملك اجاره نامه را نوتر كنيد.

تمكن مالى: براى افرادى كه بار اول اقدام به درخواست اقامت تركيه مى‌نمايند بايستى تمكن مالى ارائه دهند كه اين تمكن را مى‌توانند در تركيه و يا در ايران تهيه كنند و ارائه دهند اگر در ايران تهيه كنند بايد ترجمه و در سفارت تركيه تاييد نمايند.

مدارك نوماراتاژ، تاپو دوامى، كپى سند ملكى

اين مدارك در گذشته توسط اداره مهاجرت در خواست نمى‌شد و جديدا براى صدور اقامت اين مدارك در خواست مى‌شود. نوماراتاژ از شهردارى منطقه و تاپو داومى از اداره تاپو اخذ مى‌شود.

ثبت آدرس: در گذشته ثبت آدرس توسط اداره نفوس انجام مى‌شد كه اخيرا اين كار توسط اداره مهاجرت انجام مى‌شود.

ريجكت شدن اقامت توريستى تركيه

همانطور كه مى‌دانيد درسال٢٠٢٠ قانونى در تركيه تصويب شد كه در دو منطقه‌ى اسنيورت و فاتيح كساني كه براى اولين بار اقدام به درخواست اقامت تركيه مى‌كردند با مشكل روبرو مى شدند و اقامت داده نمى‌شد و خيلى از افراد با استفاده از اجاره نامه‌هاى صورى با آدرس محل‌هاى ديگر براى گرفتن اقامت اقدام مى‌كردند به همين دليل اداره مهاجرت روش جديدى را براى گرفتن اقامت توريستى در نظر گرفت و در حال حاضر به اين صورت است كه اگر فردى ملكى را اجاره كند حتما بايستى با صاحبخانه به نوتر مراجعه كند و اقدام به تنظيم اجاره نامه نمايد و در داخل متن اجاره نامه اسامى اعضاى خانواده را در آن قيد كند و نوتر شود كه حدود ٧٠٠لير هزينه دارد.

در نوتر ترجمه پاسپورت فرد درخواست مى‌شود و اگر فرد به زبان تركى تسلط نداشته باشد بايد از مترجم رسمى استفاده كند كه حدود ٥٠٠ تا ٧٠٠ لير هزينه دارد. علاوه بر اين هزينه بيمه است كه نسبت به سن بين ١٠٠٠تا٣٠٠٠ لير متفاوت مى‌باشد و هزينه حق خاك است كه براى يكسال بايد پرداخت كند. هزينه اقامت توريستى به ازاى هر نفر حدودا٥٠٠٠ هزار لير است.

در اداره مهاجرت يك فرم به فرد داده مى‌شود كه سوالاتى در رابطه با منبع درآمد و هدف از اقامت تركيه مطرح شده كه بايد به آن پاسخ دهد و اعلام كند.

همانطوركه مى‌دانيد جديدا افرادى كه درخواست اقامت توريستى مى‌دهند ريجكت مى‌شوند چون از نظر اداره مهاجرت يكسال براى اقامت توريستى كافى مى‌باشد. اگر كسى بخواهد اقامت توريستى خود را تمديد كند بايد دليل مشخصى داشته باشد و با از طريق خريد ملك، دانشجويى و يا موارد ديگر اقدام كند پس اگر دليل قابل قبولى ارائه دهد و مدارك كامل باشد درخواست اقامت فرد پذيرفته مى‌شود.

موسسه بین المللی گلوبال کادرو می تواند برای تمدید اقامت به شما کمک کند. اگر قصد خرید ملک در ترکیه و یا اخذ اقامت کاری ترکیه را دارید، با ما تماس بگیرید. همچنان در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *