وبلاگ

استفاده از دوچرخه هوشمند در استانبول

Rate this post

ISPARK ، یکی از شرکت های وابسته به شهرداری شهر استانبول، در سال 2013 پروژه ای برای استفاده از دوچرخه های هوشمند با نام İSBİKE راه اندازی کرد. و از آن زمان در نقاط مختلف استانبول فعالیت می کند.

شعار این شرکت زندگی سالم ، حمل و نقل سبز می باشد. و با هدف کاهش ترافیک ، ورزش ، سلامت جامعه ، کاهش گازهای گلخانه و آلودگی هوا و … می باشد.

اولین ایستگاه آن در جاده ساحلی بوستانجی – کارتال راه اندازی شد . و به مرور بر تعداد ایستگاه ها افزوده شد. و اکنون در شهر استانبول در قسمت آسیایی 38 ایستگاه با 380 دستگاه دوچرخه هوشمند، و در قسمت اروپایی 102 ایستگاه و در مجموع 1120 دستگاه دوچرخه هوشمند وجود دارد.

دوچرخه هوشمند و سلامت جامعه

این دوچرخه ها علاوه بر تشویق مردم و جامعه به استفاده از این وسیله ورزشی به عنوان یک وسیله حمل و نقل و سرگرمی و ورزش، قصد دارد که با کاهش استفاده از وسایل سوختی، آلودگی هوا و تولید گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

دوچرخه هوشمند در استانبول

دوچرخه هوشمند در استانبول

به این همین دلیل این طرح از جانب دوستداران محیط زیست نیز به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

همچنین کسانی که قبلا با دوچرخه های شخصی خود در شهر تردد می کردند، اکنون دیگر نگرانی جا پارک دوچرخه خود و یا امنیت آن نیستند. و به راحتی می توانند از این دوچرخه ها استفاده کنند.

نحوه استفاده از دوچرخه هوشمند

برای استفاده از این دوچرخه هوشمند ، نیاز به کردیت کارت دارید. اگر کردیت کارت ندارید، با افتتاح حساب در بانک های ترکیه به راحتی می توانید کردیت کارت تهیه کنید. برای افتتاح حساب و تهیه کردیت کارت در ترکیه ، با ما تماس بگیرید.

برای استفاده از این دوچرخه ها به یک سیم کارت ترک که فعال باشد هم نیاز دارید. در ادامه توضیح داده می شود که به چه دلیل سیم کارت ترک نیاز دارید.

با داشتن کردیت کارت می توانید به راحتی از باجه هایی که در کنار ایستگاه ها قرار دارد، با وارد کردن کارت خود ، رمز دریافت کنید. سپس رمز را در دستگاه های کنار دوچرخه وارد کرده. قفل دوچرخه باز می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

دوچرخه هوشمند در استانبول

دوچرخه هوشمند در استانبول

و یا می توانید از اشتراک سالانه استفاده کنید. در این روش نیاز به کردیت کارت ندارید. و با کارت های معمولی بانک های ترکیه (دبیت کارت یا مستر کارت) می توانید دوچرخه اجاره کنید. البته باید نرم افزار آن را نیز از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید.

مشخصات شامل شماره کارت، آدرس ، شماره کیملیک و شماره خط ترک را در نرم افزار وارد می کنید.

از طریق اپلیکیشن حساب خود را هر مقدار که نیاز دارید شارژ میکنید. و رمز استفاده از دوچرخه را از طریق نرم افزار دریافت می کنید.

محل ایستگاه های موجود از طریق اپلیکیشن و روی نقشه نشان داده می شود.

هزینه استفاده از دوچرخه هوشمند

اشتراک سالانه به دو صورت ویژه و استاندارد می باشد. هزینه اشتراک استاندارد 23 لیر و ویژه 70 لیر می باشد. در حالت نرمال تا 5 دقیقه و ویژه تا 30 دقیقه می توانید از دوچرخه رایگان استفاده کنید.

برای استفاده با کریت کارت مبلغ اولیه 50لیر از حساب شما کم میشود. و در صورت استفاده کمتر از این مبلغ، باقی پول به حسابتان برگشت داده می شود.

هزینه استفاده از دوچرخه برحسب ساعت: تا یک ساعت استفاده حدود 4 لیر ، 1 تا دو ساعت 5 تا 6 لیر ، دو تا سه ساعت 7 تا 8 لیر و بیشتر از 3 ساعت ، برای هر ساعت 5 لیر هزینه باید بدهید.

نکات قابل ذکر

برای استفاده از این دوچرخه ها ، حتما ابتدا دوچرخه را بررسی کنید که سالم باشد. تا 5 دقیقه می توانید دوچرخه را بررسی و تعویض کنید.

اگر کد رمز در دستگاهی نخواند می توانید در دستگاه دیگری استفاده کنید.

دوچرخه دریافتی را در ایستگاه های دیگر هم می توانید تحویل دهید. و مجدد با زدن رمز در دستگاه ، دوچرخه قفل می شود. از قفل شدن دوچرخه اطمینان حاصل نمایید.

 

 

ثبت ازدواج بین المللیخرید ملک در ترکیهشهروندی ترکیهافتتاح حساب در ایش بانک ترکیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *