وبلاگ

افتتاح خط مترو M7 استانبول

Rate this post

خط مترو M7 استانبول در تاریخ 29 اکتبر ۲۰۲۰ در روز جمهوریت ترکیه فعاليت خود را شروع كرد. و استفاده از آن به مدت 10 روز رایگان بود. نخستين مترو اتوماتیک و بدون سرنشين راننده در بخش اروپایی استانبول است. البته فقط یک فاز این خط احداث شده است. و بین مجیدیه کویMecidiyeköy و ماحموت بیMahmutbey در حال فعاليت و خدمت رسانى مى باشد .

این خط پس از تكميل و راه اندازى از شرق به غرب و بین مناطق کاباتاشKabataş و اسنیورتEsenyurt فعاليت خواهد کرد. که طول نهایی آن بیش از ۵۰ کیلومتر خواهد بود.

تعداد ایستگاه های فاز راه اندازى شده از مجیدیه کوی تا ماحموت بی ۱۵ ايستگاه می باشد. و مدت زمان تقریبى سفر يك طرفه بین این دو ایستگاه ۳۲ دقیقه زمان مى برد.

نام ایستگاه های خط مترو M7 استانبول

این ایستگاه ها:

مجیدیه کوی Mecidiyeköy

چاعلایان Çağlayan

کاییتهانه Kağıthane

نورتپه Nurtepe

علی بی کوی Alibeyköy

چیرچیر Çırçır

ویسل کارانی-آک شمس الدین Veysel Karani – Akşemsettin

یشیل پینار Yeşilpınar

کاظم کارابکیر Kazım Karabekir

ینی ماحاله Yeni Mahalle

محله کارادنیز Karadeniz Mahallesi

تکستیل کنت – گییم کنت Tekstilkent – Giyimkent

اوروچ رئیس Oruç Reis

محله گوزتپه Göztepe Mahallesi

ماحموت بی Mahmutbey

تمامى ایستگاه های این خط داراى امکاناتى چون (آسانسور، سرویس بهداشتی و …) می باشد. که برای افراد و معلولین نیز در نظر گرفته شده اند. و مى توانند به راحتی از این مترو استفاده کنند .

خط مترو M7 استانبول

خط مترو M7 استانبول

فاز راه اندازى شده این خط با طول ۱۸ کیلومتر در رتبه نهم اروپا و بیست و یکم جهان قرار دارد. همچنین پر گنجايش ترين خط مترو جهان با گنجايشى حدود ۲۱۶۰ نفر در یک سفر است. که افتخار بزرگی برای شهر استانبول به حساب مى آيد .

خط M7 از این نظر نیز اهمیت دارد که در مسیر چندین خط مترو و تراموای مهم دیگر قرار دارد. و به نوعی رابط بین آنها به حساب مى آيد.

ایستگاه های مشترک با خط مترو جدید

این خط در ایستگاه مجیدیه کوی با خط M2 ینی کاپی Yenikapı حاجی عثمان Hacıosman ، در ایستگاه محله کارادنیز با خط تراموای T4 توپکاپیTopkapı مسجد سلامMescid-I Selam و نیز در ایستگاه ماحموت بی با خط مترو M3 کیرازلیKirazlı الیمپیاتOlimpiyat باشاک شهیرBaşakşehir دارای ایستگاه های مشترک  با سایر خطوط مترو استانبول هستند.

پس از راه اندازى فاز های دیگر این خط نیز با خط تراموای T5 و خط مترو M11 نیز دارای ایستگاه های مشترک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *