وبلاگ

معرفی و آشنایی مساجد استانبول

Rate this post

مساجد استانبول بسیار مشهور هستند. تركيه يكى از كشورهاى مسلمان جهان كه داراى پيشينه تاريخى قديمى است. و به عنوان پايتخت گردشگرى در تركيه محسوب مى شود. و داراى مساجد زيبا و ديدنى زيادى است. داراى معمارى خاصى از دوران عثمانى نیز مى باشد. كه اين مساجد ارزش ديدن دارند.

مسجد اياصوفيه ترکیه

مسجد اياصوفيه يكى از ديدنى ترين مسجدهاى استانبول است. كه قبل از آن اين مسجد كليسا بوده است. كه بعد از دوران عثمانى به مسجد تبديل شده است. امروز به عنوان موزه از آن براى بازديد عموم استفاده مى شود. كه داراى معمارى خاصى است .

مسجد ایاصوفیه مساجد استانبول

مسجد ایاصوفیه مساجد استانبول

مسجد سلطان احمد از مساجد استانبول

مسجد سلطان احمد ، مسجد آبى نيز ناميده مى شود. از زمان دوران عثمانى و از زمان پادشاه سلطان احمد به جاى مانده است. كاشى هاى آبى رنگ علت معروفيت مسجد آبى شده است. اين مسجد به دستور سلطان احمد در كنار اياصوفيه تاسيس شد. كه زيبايى خود را نمايان كند. و با مقايسه دو مسجد متوجه زيبايى آن شوند. اين مسجد همانند مسجد الحرام داراى ٦مناره است .

مسجد رستم پاشا استانبول

اين مسجد توسط رستم پاشا صدر اعظم حكومت عثمانى ساخته شد. و اين مسجد را به نام خود نامگذارى كرد. و خود رستم پاشا موفق نشد اتمام مسجد را ببنيد. و قبل از آن فوت كرد. در ظاهر با ديگر مسجدها تفاوتى ندارد. ولى هنگام ورود به مسجد زيبايى ها آن خيره كننده است .

مسجد سليمانيه از مساجد استانبول

يكى از بزرگترين مساجد استانبول ، مسجد سلیمانیه به شمار مى رود. كه معمارهاى برجسته اى مانند معمار سينان در اين مسجد هنرنمايى كرده اند. كه هنرهايشان در زمان عثمانى زبانزد بوده است. علاوه بر بازديد از اين مسجد مى توانيد از بازار بزرگ استانبول نیز ديدن كنيد. كه در كنار همين مسجد قرار دارد .

مسجد سلمانیه مساجد استانبول

مسجد سلمانیه مساجد استانبول

مسجد فاتح استانبول

اين مسجد بخاطر زنده نگه داشتن پادشاهان دوره عثمانى تاسيس شد. و آرامگاه اين پادشاه نيز در اين مسجد قرار دارد. و معمارى اين مسجد به سبك اسلامى است. و معمارى آن با ديگر مساجد متفاوت است. اين مسجد بارها مورد بازسازى قرار گرفته است.

مسجد مجيديه استانبول

نام ديگر اين مسجد،مسجد اورتاكوى است. كه بيشتر به نام مسجد مجيديه شناخته مى شود. و اين مسجد در كنار تنگه بسفر قرار دارد. سبك معمارى آن مذهبى و تلفيقى است .

مسجد جديد استانبول

برخلاف اسمش قدمت زيادى دارد. و اين مسجد به قرن سوم باز مى گردد. كه در زمان عثمانى اين مسجد توسط پادشاه وقت به مادرش هديه داده شد. توصيه مى شود حتما سرى به اين مسجد بزنيد .

مسجد ايوب سلطان استانبول

يكى از مهمترين مسجدهاى استانبول مسجد ايوب سلطان است. كه به دليل مقبره ايوب بسيار ارزشمند است. كه وى از ياران پيغمبر اسلام بوده است.

مسجد شاهزاده استانبول

يكى ديگر از مسجدهاى معروف كه توسط معمار سينان طراحى شده است مسجد شاهزاده است. كه سبك معمارى آن به دوران عثمانى بر مى گردد. و اين مسجد توسط پادشاه وقت به پسرش هديه داده شد. به همين دليل به نام خود نامگذارى کرد.

مسجد دولماباغچه استانبول

اين مسجد در قسمت اصلى كاخ دولماباغچه قرار دارد. كه در هنگام بازديد از اين كاخ مى توانيد گشتى در داخل كاخ زده و از مكان هاى مهم آن ديدن كنيد. كه به دوران حكومت عثمانى بر مى گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *