وبلاگ

اولين برنده جايزه نوبل ادبيات ؛ اورهان پاموک نویسنده ترک

5/5 - (1 امتیاز)

اورهان پاموک در ٧ژوئن١٩٥٢ در خانواده اى پرجمعيت و ثروتمند در محله نيشان تاشى متولد شده است. او يكى از نويسنده ها و رمان نويس هاى مشهور كشور تركيه است. كه در سال ٢٠٠٦اولين جايزه نوبل ادبيات را كسب كرد.

او اولين تبعه تركى است كه این جايزه را كسب كرده است. اورهان پاموک يكى از نويسنده هاى بنام تركيه است. آثار وى قبل از كسب جايزه نوبل ادبيات به ٤٦زبان و پس از آن به ٥٦زبان مختلف ترجمه شده است.

زندگینامه اورهان پاموک نویسنده ترک

او دوره متوسطه خود را در مدرسه آمريكايى رابرت در استانبول گذراند. و بعد از گذراندن دوران متوسطه به خواسته خانواده اش در رشته معمارى در دانشكده فنى استانبول شروع به تحصيل كرد. اما بعد از مدتى اين رشته را ادامه نداد.

اورهان نویسنده معروف ترک

اورهان نویسنده معروف ترک

بعد از چندى اورهان پاموک در دانشگاه استانبول در رشته روزنامه نگارى به تحصيل پرداخت. و فارغ التحصيل در اين رشته شد. با اينكه هيچ وقت كار روزنامه نگارى انجام نداد. وی رمان جودت بيک و پسران كه داستان يک خانواده پر جمعيت و ثروتمند است، را در سال ١٩٢٨نوشت. و جايزه هاى متعددى را دريافت كرد.

اورهان پاموک بعد از منتشر كردن رمان قلعه سفيد كرسى، تدريس را در دانشگاه كلمبيا آغاز كرد. و به همراه همسر خود از سال ١٩٨٥تا١٩٨٨به نيويورك مهاجرت كرد. رمان قلعه سفيد به همه زبان هاى اروپايى ترجمه شد. وى در اين رمان داستان رفاقت دانشمند عثمانى با كنيز رومى را تعريف كرده است.

شهرت نویسنده ترک

اورهان پاموک با انتشار رمان سرخ من در سال ١٩٩٨ به شهرت رسيد. و جوايز متعددى از كشورهاى مختلف را كسب كرد. در سال٢٠٠٢رمان برف كه اولين و سياسى ترين رمان او بود، منتشر شد.

بعد از كسب جايزه نوبل ادبيات ،رمانى با عنوان موزه معصوميت نوشت. كه به موضوع عشق هاى ممنوعه در كشورهاى اسلامى و خاورميانه مى پرداخت.
از آثار اورهان پاموک مى توان آقاى جودت و پسران ،خانه خاموش،كتاب سياه ،زندگى نو ،زنى با موهاى قرمز و …را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *